Üsküdar Vapur faciasının BELGESELİ ÇEKİLDİ

Almanya Elbing’de F. Schichau GmbH tezgâhlarında, 1927 yılında, 33 metre uzunluğunda, 6,5 metre genişliğinde sacdan yapılma bir vapur indirildi sulara...

BÜYÜT

Almanya Elbing’de F. Schichau GmbH tezgâhlarında, 1927 yılında, 33 metre uzunluğunda, 6,5 metre genişliğinde sacdan yapılma bir vapur indirildi sulara. 3 silindirli buhar makinesi ile hareket eden vapur Üsküdar ismini aldı. 72 baca numarası ile Şirket-i Hayriye’de (İstanbul’da 1854'ten 1945'e kadar Boğaziçi'nde yolcu ve yük taşımacılığı yapan vapurculuk anonim şirketi) 1927 yılının Eylül ayında hizmet vermeye başladı. 344 yolcu taşıma kapasitesi bulunan ve saatte 8 deniz mili hız ile yolculuk edebilen Üsküdar, uzun yıllar İstanbul sularında hizmet verdikten sonra kentimize getirildi. 1950'li yıllarda Karamürsel ve Gölcük'te lise yoktu. Kara ulaşım vasıtaları da kısıtlıydı. Bu sahil ilçelerinin gençleri aynı zamanda ekonomik olan vapur yolculuğunu tercih ediyorlardı. Cumartesi günleri yarım gün eğitim verildiğinden, öğle tatiliyle birlikte öğrencilerin tamamına yakını vapura bindi.

Derince açıklarına gelindiğinde şiddetli fırtınaya yakalanan ve çoğu kısmı ahşap olan Üsküdar Vapuru’nun kaptan köşkü uçtu. Kumandasız kalan vapur, yan yatarak battı. Fırtına nedeniyle vapur iskeleden erken ayrılıyor. Bütün öğrenciler eski olan vapura binemiyor. Binemeyenler kurtuluyor. Öğle vapuru 500’ün üzerinde yolcusuyla yola çıkıyor ve fırtına patlıyor. Derince açıklarına geldiklerinde şiddetli fırtına gemiyi yan deviriyor ve batmaya başlıyor. Gölcüklü lise öğrencilerinin neredeyse tamamı, bu faciada hayatını kaybediyor. Dile kolay 385 kişi hayatını kaybediyor.

Eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel, 8 Mart 1958 tarihinde Üsküdar faciasını belki de en iyi anlatan demeci veriyor gazetelere; “Bizler tesadüfen ölmüyoruz, tesadüfen yaşıyoruz.”

Kentimizin yaşadığı en büyük acılardan olan Üsküdar Vapuru faciasının beyaz perdeye taşınması uzun süredir konuşuluyordu. Kent yetkililerinin somut bir adım atmadığı facianın belgeselini çekmek için Beykent Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu, İzmitli Berk Erözer kolları sıvadı. Facianın 55’nci yıldönümü dolayısıyla bir belgesel çekmek isteyen Berk Erözer, 9 aylık bir çalışmanın ardından belgeselinin çalışmalarını tamamladı.

RAGIP SAVAŞ SESLENDİRDİ
Profesyonel bir ekiple çalışan Berk Erözer’e “72 Numaralı Üsküdar” isimli belgeselin çekim aşamasında Mustafa Küpçü yardımcı oldu. Kentimizde faciayı yaşayan, facianın tanığı olan herkesle tek tek görüşen Berk Erözer’le birlikte Mustafa Küpçü belgeselin omurgasını oluşturacak olan metni kaleme aldı. Belgeselin seslendirmesini ise ünlü oyuncu Ragıp Savaş üstlendi. Filmin müziklerini İstanbul Devlet Tiyatrosu Michelangelo adlı oyun ile 2011-2012 sezonu yılın en başarılı tiyatro müziği ödülünü alan Çağrı Beklen yaptı.

GALA WELLBORN’DE
Facianın 55’nci yıldönümü olan 1 Mart 2013 tarihinde Wellborn Luxury Otel’de saat 18.00’de yapılacak olan gala ile gösterime girecek olan belgesel filmde birçok ilk de yer alacak. Kurtarma çalışmalarına katılan deniz astsubayı, vapurda görev alan kamarot, faciadan sağ kurtulan isimler, öğrencilerinin cesetlerini teşhis eden İzmit Lisesi’nin emektar Nurettin öğretmeni ve vapur kaptanı Mehmet Aşçı’nın kızı Sevim Çanşalı ile de görüşen Berk Erözer büyük bir çalışman sonucunu ortaya koyacak.

SPONSORSUZ BELGESELİN GÖSTERİM BEDELİ 30 TL
Filmin gala gösterimi, kent yetkililerinin ilgisizliğinden ötürü maalesef ücretli olacak. Kişi başı 30 TL gibi bir ücretle gala gösterimi gerçekleştirilecek olan belgesele hiçbir kurum ve kuruluş destek olmamış. İzmit Belediyesi ile görüştüğünü dile getiren Berk Erözer’e belediye, “Kendi adını bir kenara bırak, gel bizim için çek bu belgeseli” demiş. İzmitli bir gence yardım etmektense yetkililer, kendi isimlerinin öne çıkması için çabalamış. Kişi başı 30 TL ücret çok değil. Bu kent Berk’i yalnız bırakmaz.

09 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR