Kişi başı 400 TL gelirin altına, devlet yardımı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker değişen yardım kriterleri ile ilgili konuştu; “Aylık gelirinizde olsa sigortalıda ol...

BÜYÜT

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker değişen yardım kriterleri ile ilgili konuştu; “Aylık gelirinizde olsa sigortalıda olsanız eve gelen toplam para evdeki kişi sayısına bölünecek ve kişi başına düşen gelir ortalama 400 tl’nin altında kalıyor ise yardım yapılacak”

AKP Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker karış karış mahalleleri dolaşıyor. Şeker, önceki akşam Başiskele-Bahcecik bölgesinde Başiskele İlçe Başkanı Mehmet Ustaoğlu, il yöneticisi Ercan Azak ve partililer ile beraber birtakım ziyaretlerde bulundu. Bahcecik Merkez Camii bahçesinde kalabalık bir topluluk ile çay içme ve sohbet imkanı bulan Şeker, ülkedeki ve yereldeki bazı gelişmeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
KALICI İŞ YERLERİNE ÇÖZÜM BULUNDU
İlyas Şeker şöyle konuştu; “İlimizin çeşitli yerlerinde 1999 Depreminden sonra birçok kalıcı iş yerleri yapıldı. Bunların durumu şuan çok kötü. Mezbelelik bir durumda. Buraların yerleri iyi bir planlama yapılmadan tespit edilmiş. Kaportacıya 3. Katta yer verilmiş. Bu tür yanlışlardan dolayı maalesef kalıcı iş yerleri kullanılmıyor. Binalar terk edilmiş vaziyetteydi. Bu problemi nasıl çözeriz diye düşündük ve bir kanun teklifi hazırladık. Son çıkan torba kanunun içinde bu konuda vardı.
DEVLET İŞYERLERİNİ GERİ ALACAK
Vatandaş şuanda kendine tahsis edilen yeri terk edemiyor çünkü eğer terk ederse 2 bin tl tazminat ödemesi gerekiyor ama aynı zamanda kullanamıyor da. Binalar ve vatandaşta böyle bir perişanlık durumu vardı. Bu yeni çıkan torba kanun ile beraber, üzerine kalıcı iş yerleri tahsis edilmiş vatandaş, eğer hiç ödeme yapmamış ise veya üç taksit arka arkaya ödememiş ise devlet bu yerleri resmen alıyor vatandaştan. Bugüne kadar ödedikleri paralar varsa bu paraları vatandaşa faizi ile birlikte geri ödüyor ve o yerler devletin mülküne geçiyor.
KAMULAŞTIRMA YAPILACAK
Ayrıca kalıcı iş yerlerinde bütünlük olsun diye, örneğin kalıcı iş yerlerinin herhangi bir katındaki vatandaş üzerine düşen ödemeleri zamanında ödemiş ise vatandaşın talep etmesi halinde devlet tüm ödedikleri parayı faizi ile birlikte vatandaşa ödeyerek hakkını devlete devretme imkanı tanıyor. Eğer hakkını devlete devretmek istemez ise bile devlet binada bütünlük olması için kamulaştırma yaparak sorunu çözebiliyor.
KİŞİ BAŞI 400 TL’NİN
ALTINDA GELİRE, YARDIM
Şuanda Valilik bu konuda bir düzenleme yapıyor. Bu düzenlemeler bittikten sonra hazinenin eline geçen bu yerleri devlet belediyelere devrede bilecek. Böyle olunca da bu tür yerler okul, yurt veya resmi kurum olarak kullanılabilir. Yazık, günah milli servet sonuçta. Aylık gelirinizde olsa sigortalıda olsanız eve gelen toplam para evdeki kişi sayısına bölünüyor ve kişi başına düşen gelir ortalama 400 tl’nin altında kalıyor ise yardım yapılıyor. Yeni çıkan yasa ile birlikte bu yapılan yardımlarında kriterleri değişti. Örneğin, asgari ücret alıyorsunuz 5-6 tanede nüfusunuz var, yardım yapılamıyordu. Artık böyle bir şey söz konusu değil.

11 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR