Ayaz: Başiskele’de şanslı insanlar yaşayacak

Belediye başkanları 1 yıllık görev sürelerini geride bırakmaya hazırlanıyor. 2014 Mart ayından bugüne kadar belediye başkanlarının neler yaptığını me...

Belediye başkanları 1 yıllık görev sürelerini geride bırakmaya hazırlanıyor. 2014 Mart ayından bugüne kadar belediye başkanlarının neler yaptığını merak ettik. Ve ilk olarak Başiskele Belediyesi’nin karnesini açtık. Başiskele’de neredeyse tüm projeler tam not almış durumda. Geçtiğimiz dönem yaptığı hizmetle gücünü arttırarak yeniden belediye başkanı seçilen Hüseyin Ayaz, dur durak bilmiyor. Bana göre Ayaz’ın bu yılki karne notu 5 yıldızlı oldu. Hüseyin Ayaz ile yaptığımız röportajda, seçim bildirgesindeki tüm konuları ilk yıldan ele aldığını öğrendik. Tüm projeler ya bitmiş, ya ihalesi yapılmış ya da projesi hazırlanmış. Yapılan projelerin dışında Hüseyin Ayaz’ın bazı müjdeleri de oldu. Mesela Yuvacık Su’nun borçları mayıs ayının sonuna kadar bitirilecek. Mesela Medical Park Hastanesi Başiskelilere indirimli hizmet verecek.

 

BAŞİSKELE’DE ŞANSLILAR YAŞAYACAK

İkinci kez göreve seçileli bir yıl oldu. Bugün sizinle son 1 yıl içerisinde, ilçenize yaptığınız hizmetleri konuşacağız. Ama ilk beş yılda neler yaptığınızı da hatırlatmak isterim. Geçtiğimiz dönemin en önemli çalışması neydi?

Biz “bir gün herkes Başiskeleli olacak” diyerek yola çıktık, ama artık aynı şeyi söyleyemiyoruz Başiskele’yi o kadar hızlı geliştirdik ve kalkındırdık ki artık Başiskele’de sadece şanslı olanlar yaşayabilecek. Bizi siyasete girdiğimizden beri takip ediyorsunuz. Tavrımızı, yaptıklarımızı görüyorsunuz. Biz 2009’da göreve başladığımızda Başiskeleli olmak ve Başiskele kültürü diye bir şey yoktu. İlk beş yıl bu kültürü oluşturmak, insanlar arasındaki kardeşlik bağını ve gönül köprülerini kurmak için uğraştık. Ve başardık.

 

KOCAELİ’DE LOKOMOTİF OLACAK PROJELER

Başiskele beş beldenin birleşerek oluşturulduğu bir ilçe. Yeni belediye binamız Büyükşehir Belediyesi tarafından hızlı bir şekilde yapılmaya devam ediliyor. Bizim de artık bu beş yıl içinde önemli büyük projelerimiz var. Hatta bu projelerimiz Kocaali’de bile lokomotif olabilecek projeler. Örneğin sağlık turizmi. Kocaeli’nin Türkiye’deki diğer turizm bakımından gelişmiş illerle yarışabilecek kapasiteye gelmesinde, bizim öncülük ettiğimize inanıyoruz. Çünkü bizim bulunduğumuz yerde bir tane beş yıldızlı otel varken biz ilçeye beş yıl içinde iki tane 5 yıldızlı otel kazandırdık. Hatta üçüncü ve dördüncüsü de bitmek üzere. Dolayısıyla bunların hepsi bölgemizin dışında ilimize de çok büyük katkılar sağlamaktadır.

 

Gelelim asıl konumuza, son 1 yılda ne yaptınız. Seçim beyannamenizde yazılı olarak verdiğiniz sözlerin ne kadarını gerçekleştire bildiniz ya da ne kadarına başlayabildiniz?

 

İlk beş yılda yaptıklarımız Başiskeliler tarafından beğenilmiş olacak ki ikinci kez bize bu kutsal görevi verdiler. Nüfusun artması, seçmen sayımızın artmasına rağmen biz hemen her kesimin taktirini alarak Allaha hamd olsun seçimlerden gücümüzü arttırarak çıktık. Başiskele’de beş yıl içinde yapacağımız işleri seçim beyanname kitapçığında topladık ve bu kitapçıkta hem bizim hem de Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’nun imzası vardı. Ve biz bir yıl içinde bu kitapçığın içindeki her işe el atmış durumdayız. Bu kitapçığı saklıyorum çünkü bu bizim namusumuz.


KADINLARA ÖZEL SPOR SALONLARI

Neler yaptığımıza şöyle kısa kısa değinmek gerekirse; mesela kadınlar gününde bayanlara müjdeler verdik. Kocaeli’de ilk defa sadece biz kadınların istifade edecekleri ve kadınların beden eğitimi mezunları kızlarımızın çalışacağı spor salonları yapıyoruz. Üstelik 1-2 tane değil, tam 5 adet. Bunun projelendirme aşaması bitti. Önümüzdeki günlerde ihaleye çıkıyoruz, beş bölgemizi belirledik ve bunların kullanım alanı net 450 metrekare. Bunun içinde fitness, aerobik salonu da olacak. Bir tane hemşiremiz görev alacak ve kadınlarımıza ücretsiz hizmet vereceğiz.

 

SEMT KONAĞI PROJELERİ

Listemizin başında kent meydanımız geliyor. Bu kent meydanımızın kabası bitmek üzere. Kullar semt meydanının da arazi alımı bitti. Bütün ihale aşamalarını tamamladık. Polisevi ve öğretmenevi projelerimiz zaten tüm Kocaeli’de duyuldu. Onlar da ihale edildi. Sponsorları bulundu. KOMEK kursları tüm Başiske’de açıldı ve açılmayan yer kalmadı. Bilgi evleri ve semt konakları projemizi Sepetlipınar’da bitirdik ve açtık. Bir tane de 15 Mart’ta Serindere Köyünde açacağız. Bahçecik Semt Konağının ise yer teslimi yapıldı, ihale süreci de bitti. İnşaatına başlandı. Yine Vezirçiftliği Semt Konağımızın yerini aldık. Bunlar mahalle konağı şeklinde olacak. Yakın mahallerde bir iki mahalleye hitap edecek şekilde yapıyoruz. İki buçuk kattan oluşacak konaklarda sağlık merkezleri bulunacak. Sağlık merkezleri sembolik kiralarla burada hizmet verecek ve bu merkezlere laboratuarlar açacağız.

 

ÜCRETSİZ PSİKOLOG VE DİYETİSYEN

Belediyemizde bir diyetisyen ve bir psikolog görev alacak. Biz Başiskele’deki halkımızın sağlığıyla birebir ilgileniyoruz. Başiskeleliler bütün bu hizmetlerden ücretsiz yaralanacak. Yine 112 acil servisleriniz Kocaeli’ye biz kazandırdık. Bununla ilgili iki tane acil servis açtık. Buralarda şuanda bütün Kocaeli’ye hizmet verecek şekilde istasyonlar faal olarak çalışıyor. Doğa sporları ve yayla turizmiyle ilgili 40 milyon liralık yatırımımız var, bununla ilgilide özel sektörle görüşmelerimiz devam ediyor. Yerli ve yabancı yatırımcılar için cazibe bölgesi olmuş durumdayız. Son günlerde Arap sermayedarlar geldi. Onlarla da görüşmelerimiz son aşamaya gelmiş durumda. Termal otellerimiz şuan hizmet vermekte, onun yanında yine fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi olarak yine termal sudan istifade edecek şekilde hayat bulacak. Bu merkezler sağlık turizmini de olumlu yönde etkileyecek. Bu durum da sadece Başiskele’ye değil ilimize katkı sağlayacak.

 

FATİH SULTAN MEHMET PARKI

Şuanda 30 bin metrekarelik bir park yapıyoruz. Fatih Sultan Mehmet Parkı adını verdiğimiz bölgeyi 17 Mayıs’ta hizmete sokmayı planlıyoruz. Parkın açılışına Uğur Işılak gelecek. Açacağımız bu park Kocaeli’de sayılı parklar arasına girecek. Yine Minyatürk’e benzer ama kendi ilçemize ve ilimize özgü bazı tarihi eserler de yer alacak. Yine orada Cumhurbaşkanlığımızda da bulunana eski Türk devletlerini temsil eden asker figürleri olacak. 

 

MEDİCALPARK HASTANESİ BAŞİSKELİLERE İNDİRİMLİ OLACAK

Bu kadar projeyi nasıl hayata geçiriyorsunuz, parayı nereden buluyorsunuz?

Özel sektörü de yönlendiriyoruz ve parayı doğru kullanıyoruz. Böylelikle tüm projelerimizi hayata geçirebiliyoruz. Daha önce üç hastane projemiz vardı, bunlar özel hastaneler ve değişik bölgelerimizde şimdi Marmara’nın en büyük özel hastanesi yine bizim bölgemizde yapılıyor. Yatırımcı firma önümüzdeki ay binayı teslim edecek ve mayıs ayında Medical Park Hastanesi hizmete girecek.  Başiskeleli olmak burada ayrıcalıklı olacak. Başiskele halkı bu hastaneden hizmet alırken ek ücretlerinde indirimli istifade edebilecek. Açılış esnasında Başiskele halkına bu müjdeyi vereceğiz.

 

Bu kadar çalışkan ve iş bitirici olmak kıskanılmaya neden olabilir mi?

Kıskananlar çatlasın ne diyeyim. Hani arabaların arkasına yazarlar ya “Kıskanma ne olur çalış seninde olur” işte biz bu yüzden Başiskele’de sadece şanslı olanlar oturabilecekler diyoruz. Mesela siz hiç duydunuz mu Başiskele’de yatırım yapıp ya da evi olup satamayanı? Başiskele’de bir yap-sat yapan bir kez daha yapmak ister. Neden mi? Çünkü elinde kalmıyor daha proje aşamasında satılıyor. Biz ilçemizin 7 yıldızlı olduğunu söylüyorduk. İşte bizim yıldızlarımızdan biri de ilçedeki huzur ve sükunet.

 

İlçeyle ilgili eklemek istediğiniz başka yatırımlar var mı?

Yarı olimpik yüzme havuzumuz bitme aşamasına geldi. Kullanım ve oturduğu zemin açısından 13 bin metrekarenin üzerinde. Çevresinde park, kafeteryalarıyla, fıtness salonları ve saunalarıyla, tribünüyle ve mimarisiyle çok değişik bir havuz olacak. Organik Doğal Ürünler Pazarımızın ihalesi ve yer teslimini yaptık ve son aşamaya geldik. Haziran ayı içersinde de bu pazarımızın açılışını yapacağız ve burada köylerde yetişen organik meyve, sebze, tahıl ürünlerinin satışıyla Başiskele halkına hizmet vereceğiz. Burası haftanın yedi günü hizmet verecek. Bu pazarlardan biri de baraj havzasında yapılacak. Yine AVM ve kongre merkezi projemiz var. Bitmek üzere olan proje yaz sonunda hizmete girecek. Sadece Kocaeli halkı değil Sakarya, Düzce, Yalovalılara da hizmet verecek.

 

TEMA PARKI

Kullar Kızkulesi Tema Parkımız tamamlandı ve hizmete girdi. Fatih Sultan Mehmet Han, Tema Parkı’nın da açılışını gerçekleştireceğimizi söylemiştik. Düşünün 30 bin metrekarelik bir park 1 yıl dolmadan hizmete açılmış olacak. Bize maliyeti 5 milyon lira. İlave kapalı spor salonlarımız devam ediyor. Büyükşehir bir tanesini bitirmişti, bir diğeri de öğretmen lisesinin yanında tamamlandı ve seçime kadar onun da açılışını gerçekleştireceğiz. İki seçim arası iki kapalı spor salonunu açmış olacağız. Başladığımız andan itibaren saydığımız bütün projeleri ya başlatmışız ya bitirmişiz. Amatör futbol sahamız yoktu. Bu da bitirildi ve Nisan ayında açılışını gerçekleştireceğiz. Bu da bir yıl olmadan ihale edilmiş ve sonuçlanmış bir projemiz.

 

SULTAN KÖŞKÜ PROJESİ

Sultan Köşkü Projemizi de özel sektör katkılarıyla gerçekleştireceğiz. Buradaki amacımız “Kadın- Çocuk - Aile” danışma ve sosyal yaşam merkezi haline getirmek. Mimarisi tamamen modern ve Osmanlı mimarisiyle karışık olacak. Projesi bitti keşifler bittiğinde ihaleye çıkacak. Yeşilkent Mahallisi’nde bu projenin kasmasını vuracağız.

Sepetlipınar, Serbest Bölge ve Gölcük Çiftlik Mahallelerinin bağlantı yolunu Ford’un hemen üzerinden köprü yapılarak ulaşım sağlanacak. Bütün projelerini Büyükşehir Yatırım Koordinatörümüz Adnan Bilgiç bitirdi. Şuanda ihalesini yapıyor. Biz de uygulamasını yaptık. Mayıs – Haziran ayında kasma vurulmuş olacak. 5 yılın sonunda çok daha farklı ve gelişmiş bir Başiskele olarak kamuoyunun önüne çıkacağız.

 

300 DÖNÜMLÜK ALANDA CENNET YAPILIYOR

En önemli projemiz diyebileceğim bir çalışma bu. Atatürk büstünün alt tarafında denize doğru hummalı bir çalışma var. 300 dönümlük alanda, barbekü, piknik, park ve spor alanları peyzaj çalışması yapılıyor. Düşünün bir yıl geçmeden 300 bin metrekare bir alanın projesini bitiriyorsunuz. Yer teslimini bitiriyorsunuz ve çalışmaya başlıyorsunuz. Bitirildiğinde herkesin imrenerek gitmek isteyeceği bir yer olacak. Makine Kimyanın bulunduğu 130 bin metrekare alanı temizliyoruz ve denizimiz bu hurdalığın kalkmasıyla derin bir nefes alacak. Bilindiği gibi biz mavi bayrak başvurusunu yapmıştık, böylece o bayrağa da adım adım yaklaşmış olduk. Aqupark Projemiz de yeni makine kimya alanındaki bölgeye yapılacak. Yine özel sektör tarafından yapılacak. Büyükşehir Belediyesi gerekli görüşmeleri yaptı. Makine Kimya’nın bu bölgeyi boşaltması bekleniyor. Aqua Park’ın yatırımcısı da zaten hazır.

 

YUVACIK SU’DA İŞLER ÇOK İYİ

Yuvacık Su ile ilgili yapılanları aktarabilir misiniz?

Yuvacık Su ile ilgili önümüzdeki Mayıs ayı içerisinde yönetim kurulu başkanımızla birlikte basın toplantısı düzenleyerek, son yatırımlarla ilgili ve son gelişmeleriyle ilgili bilgi vereceğiz. Şuan Yuvacık Su olarak İngiltere’ye ilk ihracatımızı gerçekleştirdik. Kocaeli’ye bir marka kazandırdık. Çok spekülasyon yapıldı, kötü gösterildi. Evet, bizim de eksik olduğumuz yerler vardı. Borcumuz olduğu kişiler vardı. Yeni kuruluyorduk. Bütün herkesin yer edindiği bir piyasaya girmeye çalışıyorduk. Elbette ki kuruluş aşaması sancılı oldu. Ama Allah’a şükürler olsun borçlarımız epeyce ödendi.

 

YUVACIK SUYUN BORÇLARI MAYIS SONU BİTECEK

Şuan 2,5 milyon civarında borcumuz kaldı. Önümüzdeki Mayıs sonuna kadar da bu borçlarımızı tamamlayacağız. Yuvacık Su gibi 10-13 milyon lira mal varlığı olan 6 milyon civarında öz sermayesi olan bir kurumun 2.5 milyonluk borcu çok da büyütülecek bir borç değil. Herkesin borcu var. Borçlanmadan bu iş aşılamaz. Büyümek sancısız olmaz. Bizim için, İngiltere’ye su ihracat ediyor olmak çok önemliydi. Suyun kalitesi önemli, malınıza güveniniz olacak. Ben güveniyordum.

 

BAŞİSKELE BELEDİYESİ’NİN BORÇLARI SIFIRLANIYOR

Belediyenin borçları da sıfırlanmak üzere. SGK ile görüşüp yapılandırma yaptık. Bu kadar yatırım yapılırken belediyenin hiç borcu yok. Kredi kullanmayan tek belediyeyiz. Ne iller bankası ne de özel sektörden kredi kullanmadık. 11 yıllık belediye başkanlığı sürecimde hiç kredi kullanmadık. Bu cenabı hakkın bir lütfü. Röportaj: Bülent EKİNCİ

iki-002.jpg

15 Mart 2015 Kocaeli-


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

POTOMYALI - hah hah ha! ultra lüks makam odasından sallamak ne kolay

Yanıtla . 0Beğen 15 Mart 17:32
02

levet güzel - partısını sevmesemde baskan ıyı ınsan üstündekı kanbur ınsanlardan bı kurtulsa daha cok iş yapacaktır.

Yanıtla . 0Beğen 15 Mart 17:32
01

Mustafa - medical park başiskeleyemi yakın izmitemi sadece harita üzerinde başiskelede

Yanıtla . 0Beğen 15 Mart 17:32
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR