Üniversitelilerden tren yoluna tepki

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) öğrencisi bir grup, YHT projesi yapım çalışması nedeniyle 1 Ocak 2012 Pazar gününden itibaren Köseköy-Gebze tren hattının k...

BÜYÜT

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) öğrencisi bir grup, YHT projesi yapım çalışması nedeniyle 1 Ocak 2012 Pazar gününden itibaren Köseköy-Gebze tren hattının kısmen kapatılacak olmasını protesto etti.

Belediye İş Hanı önünde toplanan grup, YHT projesi yapım çalışması nedeniyle 1 Ocak 2012 Pazar gününden itibaren Köseköy-Gebze tren hattının kısmen kapatılacak olmasını protesto etmek için çeşitli müzik aletleri çalarak şarkı söyledi. Daha sonra Hürriyet ile Cumhuriyet caddeleri arasındaki yürüyüş yolundan pankartlar ve meşaleler eşliğinde yürüyüşe geçen grup, İzmit Tren Garı'na ulaştı. Burada grup adına basın açıklamasını okuyan Emel Karadeniz, TCDD'nin YHT projesi yapım çalışması nedeniyle Köseköy-Gebze hattının 1 Ocak 2012'den itibaren kısmen kapatılması kararı aldığını ve bu kararın alınma sürecine halkın dahil edilmediğini savundu.

Tren yolunun 30 ay boyunca kapatılacağını ileri süren Karadeniz, Türkiye'de en yoğun yolcu taşımacılığının yapıldığı, ağırlı olarak üniversite öğrencileri ile işçilerin kullandığı demiryolu ulaşımının kapatılmasıyla daha pahalı olan karayolu ulaşımını tercih etmek zorunda kalacaklarını söyledi. Yol yapımı için bahsedilen bölgenin çift yönlü olduğunu, bu bölgede yol yapım ve yenileme çalışmalarının tek hat üzerinden yapılabileceğini öne süren Karadeniz, ''Bu yöntemin tercih edilmesi halinde tren seferlerinin kapatılmasına gerek kalmayacak. Biz üniversite öğrencileri, bu kentte yaşayan, kentteki durumlardan etkilenen, kenti sahiplenen bireyler olmamızdan ötürü bizim de fikrimizin önemsenmesini istiyoruz. Demiryolları ulaşıma kapatılmasın, trenle seyahat etme özgürlüğümüz elimizden alınmasın istiyoruz.'' Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

30 Aralık 2011 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR