Roman vatandaşlar için sosyal uyum programları yapılmalı

Türkiye Romanlar Konfederasyonu ile Büyükşehir Belediyesi ortaklığında düzenlenen ‘Sürdürülebilir Yaşam Kalitesinin Artırılması’ çalıştayı dün Emex O...

Türkiye Romanlar Konfederasyonu ile Büyükşehir Belediyesi ortaklığında düzenlenen ‘Sürdürülebilir Yaşam Kalitesinin Artırılması’ çalıştayı dün Emex Otel’de gerçekleştirildi. Romanların yaşadıkları sorunlar ve bunlara yönelik çözüm önerilerinin ele alındığı çalıştaya Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKP Milletvekilleri İlyas Şeker ve Zeki Aygün, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Türkiye Romanlar Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Çokyaşar, öğretim üyeleri ve roman vatandaşlar katıldı.

 

“SORUNUN TEMEL KAYNAĞI EĞİTİM”

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren İbrahim Karaosmanoğlu, “Ben de bir Romanım. Aramızda hiçbir ayrım yok. Ben de bir çadırda doğabilirdim. Artık konuşma zamanı bitti ve biz icraat istiyoruz. Biz dertliyiz. Sorunumuzun temel kaynağı eğitime önem vermek. Eğitimsiz bir aile ve eğitimsiz bir çocuk düşünemiyorum. Romanların okula gitmeme oranı yüksek olduğu için oralarda bilgi evleri açtık. Çocuklarımızla ve velileri ile görüşerek onları okula çekmeye çalışıyoruz ve çekmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

“MÜZİK VE SANATTA ÇOK YETENEKLİLER”

Ardından söz alan Tahir Büyükakın, “Roman kardeşlerimiz müzik ve sanat konusunda çok yetenekli hepimiz biliyoruz. Bu konularda vatandaşlarımız desteklenerek çalışma yapabilirler. Biz belediye olarak Türkiye’de en çok Roman çalıştıran belediyeyiz. Bu konuda hali hazırda çalışmalarımız zaten devam edecektir. Büyük problemlerden biri de sağlık taraması konusudur. Roman vatandaşlarımızın yoğun nüfusla yaşadığı bölgelerde bu çalışmaların yapılması konusu ve genç yaşta evliliklerin engellenmesi konusunda hükümet programına girmelidir” dedi.

 

“SOSYAL UYUM PROGRAMLARI YAPILMALI”

Büyükakın, “Sosyal uyum programları ile halk içindeki kaynaşma sağlanarak zaman zaman yaşanan kötü olayların yaşanması engellenebilir. Ayrıca spor alanında Roman vatandaşlarımızın yer alması onları zararlı alışkanlıklardan koruyacak ve uzaklaştıracaktır. Böyle bir başlığı da öneri programına eklememiz faydalı olacaktır. Kadınlarımızı toplum hayatına entegre edecek çalışmalar ve risk altındaki vatandaşlarımızı yani uyuşturucu batağına çekilen arkadaşlarımızı buralardan uzaklaştıracak çalışmaları da planlarımıza eklememiz gerekiyor”  diyerek sözlerini noktaladı. 

13 Mart 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

tavsantepeli - Kirecocaklarini islah edin başkan sonra konusun insan olarak utaniyorum.

Yanıtla . 0Beğen 13 Mart 18:04
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR