Kocaeli Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, &'&'&'Kocaeli&'de mala karşı işlenen suçlarda son bir yılda yüzde 12&'lik bir azalma var&'&' dedi.

Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından basına verilen yemekte konuşan İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, “İlimizde geçen seneye oranla özellikle mala karşı i...

BÜYÜT

Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından basına verilen yemekte konuşan İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, “İlimizde geçen seneye oranla özellikle mala karşı işlenen suçlarda yüzde 12 düşüş var” dedi.

“Belirli grupların işi”
Asayiş Şube Müdürü Güner Yılmaz önceki akşam Asayiş Şube Müdürlüğü’nde görev yapan polis memurları ile gazetelerde görev yapan polis muhabirlerinin kaynaşması ve tanışması amacıyla yemek düzenlendi. Polisevinde gerçekleştirilen yemeğe İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, emniyet müdür yardımcıları, şube müdürleri, Asayiş Şubesinde görevli polis memurları ile gazetelerin temsilcileri katıldı. Sohbet havasında geçen yemeğin ardından Emniyet Müdürü Çalkavur, önceki gün öğrencilere yapılan müdahale ile ilgili olarak kısa bir açıklama yaptı. Belirli grupların birçok şeyi bahane ederek yürüyüşler düzenlediğini belirten Çalkavur, “Kişilerin demokratik haklarını kullanmalarında herhangi bir sakınca yok. Bizler de hiçbir şekilde zor kullanma taraftarı değiliz. Ancak yolun kapatılmasına da izin veremeyiz. Her işin başı iyi niyetten geçiyor” dedi.

Basının sorumluluğu büyük
Düzenlenen yemeğin amacını anlatan Çalkavur “Asayiş Şube Müdürümüz kendisi polis muhabirleri ile bir yemek vererek kaynaşmayı sağlamak amacıyla bu yemeği düzenlendi ve bizi davet etti. Ancak bu yemeğin polis haftası etkinlikleri ile bir ilgisi yok. Gazetecilik gerçekten çok zor bir meslek ama polis muhabirlerinin yükü biraz daha ağırdır. Onlarda da bizler gibi saat farkı olmadan çalışıyor. Sizler de bizim gibi kamu görevi yapıyorsunuz. Yapılan olumlu veya olumsuz tüm haberler halk bünyesindeki yerini alıyor. Halk o haberlere göre polisin iyi işler yaptığını anlıyor ve polise olan sevgisi biraz daha artıyor” şeklinde konuştu.

İşlenen suç oranları düştü
Özellikle geçtiğimiz seneye kıyasla mala karşı işlenen suçlarda azalma olduğunun altını çizen Çalkavur “Genel oranda suçlarda bir azalma söz konusudur. Özellikle mala karşı işlenen suçlarda neredeyse yüzde12 oranında bir azalmamız var. Ancak suç sayımız ise daha fazla. Bunun nedeni de herhangi bir birimimiz bir operasyon ya da baskın yaptığında bu iyi işe de biz olayı sayısı verdiğimiz içindir. Bu nedenle de olay sayımız yüksektir. Önleyici Hizmetler Şubesi son bir yılda çok fazla silah yakaladı. Bunun her biri de bir olay olarak nitelendiriliyor. Vatandaşlarımız ayrıca bize şikayetlerini kimliklerini açıklanır diyerek bildirmiyor. Ancak ihbarcının hiçbir şekilde bilgileri kimseye verilmez. Bunlar saklı bilgilerdir. Kendileri isterlerse bizlere mail yoluyla da ulaşabilirler” ifadelerine yer verdi.

07 Nisan 2011 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR