“ KOSGEB destekleri en az yüzde 5 olmalıdır”

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu:“ KOSGEB destekleri en az yüzde 5 olmalıdır”Gebze Güzeller OSB, TOSYÖV Kocaeli Destekleme Derneği ve Kobi-Efor Dergisi iş...

BÜYÜT

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu:

“ KOSGEB destekleri en az yüzde 5 olmalıdır”

Gebze Güzeller OSB, TOSYÖV Kocaeli Destekleme Derneği ve Kobi-Efor Dergisi işbirliğindeki KOBİ’lere destekler konulu toplantıda konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ildeki KOSGEB desteklerinin ülkeye oranını en az yüzde 5 olması gerektiğini söyledi.

KOBİ’lere yönelik destekler Gebze’de, Güzeller OSB’nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantı ve panelle masaya yatırıldı. Gebze Güzeller OSB ile TOSYÖV Kocaeli Destekleme Derneği ve KobiEfor Dergisi işbirliğinde gerçekleşen panelin ana sponsorluğunu Eta Taşımacılık, destek sponsorluklarını Shell ve Garanti Bankası üstlendi. Panelin açılış konuşmasını Gebze Güzeller OSB Başkanı Adem Ceylan yaptı. Böylesi bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirten Ceylan toplantının hayırlı olması dileğinde bulundu.

KURUMSAL ALTYAPI
KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, konuşmasına Kocaeli’nin ülke sanayisindeki konumu hakkında kısa bir bilgilendirme yaparak başladı. Başkan Zeytinoğlu, hem sanayi hem de bir liman şehri olan Kocaeli’nde bulunan sanayi kuruluşlarının yaklaşık yüzde 90’nı da KOBİ’lerin oluşturduğunu vurgulayarak, “Bu oran Türkiye ortalamasının altındadır. Bölgemizdeki büyük işletmelerin fazla olması KOBİ’lerin kurumsal alt yapılarını güçlendirmiştir. İlimizde karşımıza Türkiye geneli ile kıyaslanırsa daha kurumsal, teknolojiyi yoğun kullanan, nitelikli eleman istihdam eden bir KOBİ profili çıkmaktadır. Dolayısıyla destekler ve teşvikler söz konusu olduğunda KOBİ’lerimizin ilgisi de büyük olmaktadır” dedi.

DESTEK ORANLARINDA ARTIŞ
Ülkemizde KOBİ’lerin genel olarak üç tür teşvik / desteğe başvurulduğunu kaydeden KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Bunlar; KOBİ’lere yönelik destekler (KOSGEB, TTGV, TÜBİTAK, MARKA), ihracat teşvikleri ve bölgemizde büyük ve stratejik yatırımlar desteklendiği için KOBİ’lerimize yönelik olmayan yatırım teşvikleridir. İstatistiklere bakıldığında son yıllarda firmalara verilen desteklerin ciddi oranlarda artış gösterdiğini görüyoruz. Bu artışta, firmaların yararlandıkları destek kapsamının genişletilmesi ve kullanımlarının kolaylaştırılmasının önemli bir payı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

CİRO VE İSTİHDAMDA ARTIŞ
Başta KOSGEB, Ekonomi Bakanlığı, TÜBİTAK ve MARKA desteklerinin firmalara birçok destek enstrümanından yararlanmaları yönünde imkanlar sağladığını kaydeden Zeytinoğlu, “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre, KOSGEB desteklerinden yararlanan işletmelerin; yüzde 65’inin destekten sonra cirolarında, yüzde 42’sinin ise istihdamlarında artış belirlenmiştir. Ar-Ge yapmayan işletmelerin yüzde 82’sinin ise destekten sonra Ar-Ge faaliyetlerine başladıkları belirlenmiştir. Türkiye genelinde KOSGEB’in kullandırdığı destek tutarı 2012 yılında 292 milyon 500 bin TL olmuştur. İlimiz genelinde ise Kocaeli’nin kullandığı destek miktarı yaklaşık 9 milyon 740 bin TL’dir. Oransal olarak Türkiye’de kullandırılan KOSGEB desteklerinin, nüfusumuza göre yüksek olmasına rağmen en az yüzde 5 olması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

27 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR