KSO’da ödül töreni

Kocaeli Sanayi Odası’nda geleneksel hale gelen Meslek Komiteleri Müşterek Toplantıları’nın bu yılki ilk toplantısı geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştir...

Kocaeli Sanayi Odası’nda geleneksel hale gelen Meslek Komiteleri Müşterek Toplantıları’nın bu yılki ilk toplantısı geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirildi. Wellborn Otel’de yapılan toplantının açılış konuşmasında ilk sözü alan Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul aldı. Tuğrul, Meslek Komiteleri Müşterek Toplantıları’nın önemini vurgulayarak, daha önce yapılan toplantıların olumlu sonuçlarını aktardı.

 

SUNUM YAPTI 

Açılışta daha sonra söz alan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Nisan ayı başında ilimizde Kartepe  The Grenn Park Otel’de Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin toplantısında konuşan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun  “Dünyada ve Türkiye’de Ekonomik Görünüm”  konulu sunumunu özetleyerek aktardı.

 

ŞAHBAZ BİLGİ VERDİ 

Toplantının ilk konuk konuşmacısı ekonomi uzmanı Ussal Şahbaz’dı.  “Sanayinin Dijitalleşmesi Gelişen Ekonomiler için ne anlama gelir” konulu açıklaması ilgiyle izlendi. Şahbaz , “Türkiye, ekonomisinin en sağlam yönlerinden biri olan sanayisini kaybedebilir mi? Evet. Sanayisizleşme tüm gelişmekte olan ülkeler için bir risk. Ama bugün Türkiye özelinde yaşanan küresel teknolojik gelişmeler, sanayisizleşme riskini daha da artıyor. Ülkeler zenginleştikçe sanayinin toplam üretimdeki payı azalır. Hizmet sektörü sanayinin yerini alır. Ancak Harvard Üniversitesi’nden Dani Rodrik’in araştırmalarına göre, son zamanlarda gelişmekte olan ekonomiler için sanayisizleşme normalden erken başlıyor. 

 

HİZMET SEKTÖRÜ 

Örnek vermek gerekirse Almanya’da sanayinin ekonomideki payı 1970’te zirveye geldiğinde, kişi başına milli gelir 11 bin dolardı ve sanayinin payı yüzde 35’ti. Daha sonra Almanya’da hizmet sektörünün büyüme hızı sanayiyi geçti. Brezilya’da sanayisizleşme 1986’da yüzde 17 ile 5 bin dolar seviyesinde başladı. Hindistan’da ise 2002’de yüzde 12’yle 2000 dolar seviyesinde oldu. Oysa sanayide yaşanan dijitalleşme trendi, bu trendi yakalayamayan ülkelerde sanayisizleşmenin daha da hızlanmasına sebep olabilir. GE geçen yıl açıkladığı bir raporda önümüzdeki yıllarda sanayi üretiminin geleceğini şekillendirecek trendlere dikkat çekti” dedi. Toplantının ikinci konuşmacı konuğu İTÜ Nükleer Araştırmalar Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. A.Beril Tuğrul , “Doğu Akdeniz Enerji Politikaları” konusunda sunumunu gerçekleştirdi. 

 

ÖDÜL TÖRENİ 

Kocaeli Sanayi Odası’nda Komiteler dalında  Ödül Almaya uygun görülen Meslek Komitelerine ödülleri KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul tarafından verildi.7 ayrı dalda verilen ödüllerin 5’ini  9 ve 10’ncu Meslek Komitesi  “Boya ve Sanayi Gazları Sanayi Grubu” ,”Temel Kimyasal Ürünler Sanayi Grubu”  olarak,  En Fazla Katılım Sağlayan Komite, En Fazla Öneri Getiren Komite, En Fazla Görüş Bildiren Komite, En Fazla Meslek Grubu Faaliyeti Yapan Komite, En Fazla Alınan Kararları Sonuçlandıran  Komite dallarında ödülleri aldılar. 3.Meslek Komitesi  “Hazır Yemek ve Şekerleme Sanayi Grubu”, “En Fazla Üye Ziyareti Yapan Komite” olarak  ve 22’inci Meslek  Komitesi “İşlenmiş Metal Ürünleri Sanayi, Grubu” , En Fazla Müşterek Toplantıya Katılım Sağlayan Komite olarak ödül aldılar.

 

BAYANLARA ÖZEL PROGRAM

KSO’nun Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı’nda bayan eşler için sabah saatlerinde özel seminer programı yapıldı. Podolog Mükerrem Vatansever  “Ayak Sağlığı Söyleşisi” gerçekleştirirken katılımcılara VM Medikal Park Hastanesi İzmit Hastanesi’nde ayak muayenesi hediyesi kazandılar.

 

KÖRFEZ VAPUR TURU

Kocaeli Sanayi Odası Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı saat 16.00’da sonuçlanırken, toplu halde otobüslerle Gölcük-Kavaklı Vapur iskelesine gidilerek Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait vapurla Körfez turu başlatıldı. Geçtiğimiz hafta son tabyanın konulması törenin yapıldığı Körfez köprüsü (Osman Gazi Köprüsü) ne kadar gidilerek dönüş yapıldı. Oldukça ilginç ve neşeli geçen Körfez turu sonrası otelde yenilen gala yemeğinde 23 Nisan coşkusu yaşandı.

25 Nisan 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR