Nefes deyip geçmeyin

Yetkililer Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın talimatıyla başlatılan seminerlerin Nefes ve Yaşam Koçu Sevinç Korkmaz tarafından 41 İZMEK kurs merkez...

Yetkililer Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın talimatıyla başlatılan seminerlerin Nefes ve Yaşam Koçu Sevinç Korkmaz tarafından 41 İZMEK kurs merkezinde verildiğini söylediler. Büyük ilgi gören ve karşılıklı soru-cevap şeklinde geçen seminerde konuşan Sevinç Korkmaz” nefes, doğru kullanıldığında bizi zihnin karanlık sularından çıkaran, rahatlatan, aydınlığa, mutluluğa götüren tek araçtır. 

 

YAŞAMAK İÇİN OKSİJEN

Kalp, zihin ve beden sağlığımız için ihtiyacımız olan tek şey nefestir. Bedenimizdeki toksinlerin yüzde 8’i idrar, yüzde 19’u terimiz ile atılıyor. Eğer doğru nefes alışkanlıklarına sahip isek nefesimiz toksinlerin yüzde 70’ini atara.  Spor yapmak, doğru beslenmek ve doğru nefes almak hayatımızı değiştiriyor. Yaşamımızda herhangi bir travmatik olayla veya hoşlanmadığımız bir tecrübe ile karşılaştığımızda nefesimizi tutuyoruz. Nefesimizi tuttukça içimizde öfke, kızgınlık biriktiriyoruz, hayatımızı zorlaştırıyoruz, hayatla olan uyumumuzu bozuyoruz. Bedenimizdeki oksijen oranı ne kadar yaşayacağımızı belirliyor. Ortalama bir insanın ciğerleri 20 yaşında tam kapasitesine ulaşıyor ve bundan sonra nefes alışkanlıkları nedeni ile yüzde 9-25 arası oranda bu kapasiteyi kaybediyor. Ne yazık ki özel bir çalışma yapmıyorsak bu kapasite her geçen gün azalmaya devam ediyor ve bu da hayatınızı etkiliyor. Kalp krizi, kanser, astım, stres, depresyon, panik atak hatta nezle bile ciğer kapasitenizi tam kullandığınız anda var olamayan hastalıklardır.

 

DOĞRU NEFESLE HASTALIKLARA SON

Açık nefese sahip olan ve nefes alma kapasitesinin tamamını kullanan kişiler çok az veya hiç hasta olmuyorlar. Nefes alma şeklimizi diyafram nefesine dönüştürerek, nefes alma kapasitemizin genişlemesini ve bedenin bol oksijen alarak çocukluğumuzdan beri taşıdığımız duygusal travmalardan arınmasını sağlayabiliriz. Tam diyafram nefesi ile aldığımız oksijen oranı yükselerek hücre yenilenme hızı artar, bağışıklık sistemi güçlenir, yaşlanma prosesi geriler. Kendimizi daha enerjik ve daha dinç hissederiz. Hayatımıza huzur, neşe ve sağlık gelir. Nefes verişimiz ise karbondioksitin, toksinin, limitlenmiş, bastırılmış tüm duygu ve düşüncelerin dışarı atılmasını sağlar. Nefes kendi kendimize şifa verdiğimiz çok etkili bir sistemdir” şeklinde konuştu.

21 Şubat 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR