Şeker ilaçları, B12 vitamini eksikliği yapıyor!

Ne FDA ne de Amerikan Diyabet Derneği metformin kullananların B12 düzeylerinin takip edilmesi gerektiğini söylüyor. Oysa bu çalışmayı yapan araştırmac...

Ne FDA ne de Amerikan Diyabet Derneği metformin kullananların B12 düzeylerinin takip edilmesi gerektiğini söylüyor. Oysa bu çalışmayı yapan araştırmacılara göre metformin kullananların B12 düzeyleri kontrol edilmeli.

B12 Vitamini vücut tarafından üretilmeyen suda çözünen bir vitamin, gıdalar veya takviyeler yoluyla vücuda giriyor. 

B12 Vitamininin bazı işlevleri:
- B12 diğer B vitaminleriyle birlikte karbonhidratların, vücudun enerji olarak kullanabildiği glikoza dönüştürülmesi için kullanılır.
- B12 vitamini DNA ve RNA yapımında rol oynar. Folatla birlikte kırmızı kan hücrelerinin üretimini ve bağışıklık sistemi ve ruh hali için önemli olan S-adenosilmetiyonin (SAMe) üretimini gerçekleştirir.
- B12 vitamini merkezi sinir sisteminin korunması açısından da çok önemlidir. Sinir iletilerinin dağıtılmasında ve sinirleri izole eden myelin kılıflarının üretiminde rol oynar.

B12 Eksikliği

B12 eksikliği sanıldığından daha yaygındır. ABD'de yapılan bir çalışmada toplumun %40'dan fazlasında B12 eksikliği olduğu gösterilmiş. B12 vitamininin emilimi yaş ilerledikçe azalıyor. Hafıza kaybı, zihinsel melekelerde gerileme, kas zayıflığı gibi bazı yaşlılık belirtilerinin B12 eksikliğinden kaynaklandığı söylenebilir.


B12 vitamini eksikliğinin belirlenmesi zor oluyor ve eksikliği anlaşılana kadar özellikle sinir sistemine geri dönüşü olmayan zararlar verebiliyor. 

B12 eksikliğinin 4 evresi:

1. Evre: Emilim sorunları nedeniyle kandaki B12 seviyeleri düşer.
2. Evre: B12 depoları hücresel seviyede boşaltılır.
3. Evre: Yeni kırmızı kan hücresi yapım kapasitesi düşer.
4. Evre: En geç gösterge olan makrositik anemi ortaya çıkar.
Bu evreler ilerledikçe belirtiler de ilerler. Açıklanamayan kansızlık, nöropsikiyatrik hastalıklar, Crohn, Helikobakter pilori enfeksiyonu gibi sindirim sistemi hastalıkları bazı belirtilerdir. B12 düşüklüğünde aynı zamanda zihinde bulanıklık, hafıza sorunları, kas zayıflığı, yorgunluk gibi belirtiler de görülür.
Daha önce de belirtildiği gibi yaş ilerledikçe B12 emilimi düşer, 50 yaşından sonra optimal düzeyde emilmediğinden emin olabilirsiniz. 
 

B12 Emilimi azaltan diğer faktörler:
- Bağırsaklarda disbiosis (bakteri dengesinin zararlı bakteriler lehine bozulması)
- Geçirgen bağırsak veya bağırsak inflamasyonu
- Düşük mide asidi
- Anemi
- Asit baskılayıcı (PPI proton pompası inhibitörü) ve metformin ilaçları
- Alkol
- Nitrus oksite maruz kalmak
 

B12 eksikliği riski altında olanlar:
- Vejetaryen ve veganlar
- Yaşlılar
- PPI türü ilaçları düzenli olarak kullananlar
- Metformin alanlar
- Crohn, ülseratif kolit, çölyak ve IBS hastaları
- Kısırlık veya düşük sorunu olan kadınlar
B12 vitamini hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Araştırmalar çocukluklarında vegan tarzı beslenenlerde gençlik döneminde zihinsel fonksiyonlarda gerilik olduğunu göstermiş. Yaşlılar, vegan ve vejetaryenlerin B12 takviyeleri almaları yararlı olacaktır. Ancak ağızdan alınan takviyelerde emilimin az olması gibi bir sorun vardır çünkü B12 vitamini molekülü, bilinen en büyük vitamin molekülüdür. O nedenle genellikle enjeksiyonla verilmesi tercih edilir.
 

Özet çeviri: Nurçin Çağlar
Sözün özü: Sağlıklı ve doğal beslenen bir kişi diyabet ilaçlarına ihtiyaç duymaz. Ancak zamanında sağlıksız beslenip açlık insülin değeri 5'in üzerinde olan kişiler, doktor tavsiyesiyle metformin türü ilaçlar kullanmak zorunda kalabilirler. Demek ki metformin türü ilaç kullananlar B 12 vitaminlerine daha fazla dikkat etmek durumundalar. Prof. Dr. Canan Karatay B 12 Vitamini 1000 pg/ml olmalı der. 
 

Sağlıklı Yaşıyoruz
Kaynak:  http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2016/03/30/vitamin-b12-deficiency-metformin.aspx


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR