Olaylı CHP İl Kongresi’nde Sarıbay, seçilmiş başkan oldu

Haberin fotoğrafları için tıklayınız Kongrede faaliyet raporu okunmadan önce seçimin çarşaf listeyle mi, blok listeyle mi yapılacağı oylandı. Oyl...

Haberin fotoğrafları için tıklayınız

Kongrede faaliyet raporu okunmadan önce seçimin çarşaf listeyle mi, blok listeyle mi yapılacağı oylandı. Oylama sonucunda 227 kişi seçimin blok liste ile yapılması için oy verirken, 168 kişi blok listeyi kabul etmeyerek yönetimin çarşaf liste ile yapılmasını istedi. Oylamanın ardından delegelerin büyük bir çoğunluğu salonu terk etti. Ardından Divan Başkanı Usluer, faaliyet raporunun okunmasına geçileceğini belirtince Hikmet Erenkaya ve Musa Yılmaz, usulsüzlük yapıldığını ve bu uygulamanın tüzüğe uymadığını iddia ederek karşı çıktı.

 

 

 

“TÜZÜKTE YAZILANLARI OKUMAKLA MÜKELLEFSİNİZ”

“Bu kongre demokratik değildir” diye bağıran Musa Yılmaz, güçlükle sakinleştirilerek salondan çıkarıldı. Tartışmaların ardından İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Acurman faaliyet raporunu sundu. Salondaki tartışmaların ortak noktası delegenin salonu terk etmesi oldu. Kongrede nasıl davranılması gerektiğini delegenin de bildiğini savunan Divan Başkanı Usluer, “Bu ilk kongre değil, 35. olağan kongreyi gerçekleştiriyoruz. Bu nedenle delegenin ne yapması gerektiğini bildiğini düşünüyorum. Sizler, partide aktif yer alan kişilersiniz. Tüzükte yazanları okumakla mükellefsiniz” dedi.

 

“KANDIRA’DAN TEK KİŞİ YOK”

Cengiz Sarıbay’ın, saat 14.00 itibariyle adaylığını divana sunmasının ardından Usluer, aday çıkacaksa saat 15.00’e kadar divana bildirebileceğini belirtti. Konuşmacıların arasında yer alan Kandıra İlçe Başkanı Recep Şenol, “Batıya, doğuya her yere en az 25 kilometre olan bir yer Kandıra. Biz böyle bir bölgede, yıllardır üyemizi arttırmak için, oyumuz arttırmak için çalışmalar yapıyoruz, canımızı dişimize takıyoruz. Neler yaptığımızı seçim sonuçları da gösteriyor zaten. Ancak bunlara rağmen yeni oluşturulan yönetimde veya kurultay delegeleri listesinde Kandıra’dan tek bir kişi yok. Kandıra, Kartepe ve Karamürsel hep yok sayılıyor” şeklinde konuştu.

 

“KİMİN İL BAŞKANI OLDUĞU ÖNEMLİ DEĞİL”

Haydar Akar, “Bugün kürsüye çıkarak bizleri eleştirenler bilsinler ki biz Kocaeli’de milletvekili anlayışımızı değiştirdik. Biz, geçmiş dönemden 20 kat daha fazla mecliste Kocaeli’yi konuştuk. Bugün bu kongrede yapılan ve gördüğümüz şeylerden hiç hoşnut olamadım. Benim bir oyum var. Oyumu kullandım, dışarı çıktım. Dışarıdaki delege arkadaşlarımd a ‘Haydar Akar böyle oy kullandı, böyle oy kullanmadı’ tarzında şeyler söyledi. Bakın, bugün burada oy kullanan tüm arkadaşlar bilmelidir ki kimin il başkanı olup olmadığı önemli değil. Önemli olan CHP’ye ne kadar çok hizmet ettiğimiz ve iktidar için ne kadar çalıştığımızdır” sözleri ile tepki gösterdi.

 

“AKP DÖNEMİNDE AYRIŞTIK”

Sözlerine devam eden Akar, “İktidar ile sonuçlanmayan her seçimin ardından başkanların istifa etmesi gerektiği söylemek, herkesi istifaya çağırmak çare değildir. Eğer istifayla olsaydı her şey şimdiye kadar yoluna girerdi. Biz, AKP iktidarı döneminde ayrıştık. Evet, bende çarşaf listenin daha demokratik olacağı kanaatindeyim ama bunu birçok yerde denememize rağmen yine demokrasimizi sağlayamadık. Gene kavga çıktı” dedi.

 

“BU MÜCADELEYİ DIŞARIDA GÖSTERİN”

Meselenin sosyolojik olduğunu ekleyen Haydar Akar, “Şunu bilin ki 16-17 Ocak tarihler arasında gerçekleştireceğimiz kurultay sonrasında tüzüğümüz değişecek. Artık delege sistemi kalkacak. Artık üyelerin hepsi il başkanını, ilçe başkanını hatta genel başkanını seçmek için oy kullanacak. Ama öyle her üye değil, aktif-pasif üye çalışması yapacağız. Delege olmak için gösterdiğimiz mücadeleyi dışarıda, sokakta iktidar olmak için verseydik iktidar olurduk” diye konuştu.

 

“DAYANIŞMA TOPLANTILARI DÜZENLENMELİ”

CHP eski Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, “Biz birlikte hareket edemezsek ve birlikte çalışamazsak, bir arpa boyu yol alamayız. Kendinden olmayanı ötekileştiren ve yuhalayan bir zamandayız. Böyle bir zamanda kongrelerimizi gerçekleştirmeye çalışıyoruz” dedi. Kaplan, sözlerinin devamında ülkenin içinde bulunduğu durumu eleştirdi. Partide herkesin konuşması gerektiğini savunan Kaplan, “Dayanışma yapın, herkes konuşsun. İl Başkanları’na soruyorum; seçimin ardından hiç analiz ettiniz mi? Bunu konuşabildiniz mi? Dayanışmaların geleneksel hale getirilip düzenli olarak gerçekleşmesi gerekir” şeklinde konuştu.


HAYDAR AKAR’I TOPA TUTTU

Kaplan’ın ardından Hikmet Erenkaya söz aldı. Erenkaya, “Bugün burada konuşma yapmak düşüncesinde değildim ancak buna mecbur kaldım. Bu şehirde AKP’den neden bu kadar düşük kaldığımızı anlatır diye bekledim ancak anlatmadı. Tam kongrelerde konuşarak herkesi karşısına alan arkadaşımız, yine benzer bir konuşma yaptı ve ‘Geçmiş dönemdeki milletvekilleri gibi milletvekilliği yapmadık’ dedi. Bu sözü beni gerçekten çok üzdü. Ben bu arkadaşlarımla çalıştım. 10 yıl ilçe sekreterliği yaptım. 25 yıl bu partiye hizmet ettim. Ben bu arkadaşımı hiçbir seçimde yanımızda görmedim” dedi.

 

“ANKARA’DAN VEKİL YAPMAK NASILDIR ONU DA BİLİRİZ”

Erenkaya, “Bu bahsettiği eski milletvekilleri, bu kente büyük yararlar sağladı. Kendisi bizler gibi görev yamadığını söylüyor. Bir noktada doğrudur arkadaşlar. Ankara’dan milletvekili yapmak nasıldır onu da biliriz. Ben en arkada oturup öndekilere laf atamam. Zaten bu benim sol duruşuma uymaz. 2011 Kasım’da yoklama yapıldığı tarihte ben milletvekiliydim. Burada 400 küsür arkadaşımız oy kullandı. Cumhuriyet tarihinde ilk defa sandıklar açılmadan Ankara’ya gönderildi. Ben bunu genel başkanıma da ilettim” şeklinde konuştu.

 

“ÖNCE KENDİ MAHALLENDE BİRİNCİ OL”

Sözlerini sürdüren Hikmet Erenkaya, “Kendisine, ‘Sizden bir tek isteğim var. Bu mail yoklamasından eğer ben Hikmet Erenkaya olarak 1 ve 3’üncü sıra arasında değilsem beni partiden silin’ dedim. Şimdi ben bu milletvekili arkadaşım Haydar Akar’a kendisi bu mail listesinin sonuçlarıyla ilgili bir ilgisi olmadı. Listede emsali bile okunmuyordu ancak şimdi milletvekili olarak karşımızda. Ben kıskanmıyorum. Asla da kıskanmam. Ancak kendisi önce kendi mahallesinde birinci olsun ondan sonra milletvekili olsun” dedi.


TEKRAR KAVGA ÇIKTI

Erenkaya konuşması sırasında divan başkanı tarafından yaptığı konuşmanın kongreye değer katacak içeriğe sahip olmaması ve kişiye yönelik olması nedeniyle uyarı aldı. Erenkaya, salondaki delegelerin alkış ve ıslıkları eşliğinde konuşmasına bir süre daha devam ederek sonlandırdı. Son konuşmacı olarak anons edilen Erenkaya’ya yanıt vermek için Haydar Akar kürsüye çıkınca salonda sesler yükseldi. Gerginliğin bir anda arttığı kongrede delegeler birbirine girdi. İki ayrı noktada çıkan kavgada taraflar güçlükle birbirinden ayrılabildi. Bu sırda kürsüye çıkan Haydar Akar, “Hata yaptım. Kendimi yanlış ifade ettim” dedi.


“GÖRMEK İSTEDİĞİM CHP BU DEĞİLDİ”

Gergin ortamın ardından Cengiz Sarıbay adaylık konuşmasını yapmak için kürsüye çıktı. Sarıbay, “Benim amaçladığım ve görmek istediğim CHP bu değildi. Benim 3-4 ilçeye kurultay delegesi veremediğim doğrudur. Benim en memnun olduğum ilçelerde Karamürsel ve Başiskele’yi ben dağıtmadım. Ben bu seçimin başından beri bu seçimi ben kazanacağım dedim. Ama sizinle birlikte kazanacağım. Ben bu partinin kara kutusuyum. Kim bir şey derse ona verecek cevabım vardır. Burada az önce blok listeye hayır diyen herkes ‘Oyumuz Cengiz Sarıbay’a’ dedi. Onun için gelin, Cengiz Sarıbay’ın kıymetini iyi bilin. Ben de zamanında çarşaf liste istemiştim. Ama iyi niyetli idi. Burada iyi niyet göremedim” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından oy kullanma işlemi gerçekleştirilerek Sarıbay güven tazeledi. 

 

İlk olarak 1987 SHP döneminde il başkanlığına atanan ancak o dönemde gerçekleşen kongrede Mustafa Küpçü karşısında kaybeden, ardından 2010 CHP döneminde gerçekleşen il kongresinde il başkanlığını Ferhan Şensoy’a karşı kaybeden CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, tek başına girdiği il kongresinde yeniden sıkıntılı bir kongre geçirdi.

 

YOĞUN KATILIM

CHP’nin 35. Olağan il kongresi, İzmit Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Yoğun katılım olduğu kongre’ye CHP Kocaeli Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar, Tahsin Tarhan, CHP Eskişehir Milletvekili ve PM üyesi Gaye Usluer, CHP eski milletvekili Sefa Sirmen, CHP Kocaeli 23.Dönem Milletvekilleri Hurşit Güneş, Mehmet Hilal Kaplan, CHP İzmit İlçe eski Başkanı Selman Yıldırım, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, HDP İl Başkanı Mehmet Akgül, DSP İl Başkanı Hayati Özzeren, İl Kadın Kolları Başkanı Hülya Göreli Yolcubal, İlçe Kadın Kolları Başkanları, CHP İl Genlik Kolları Başkanı Gökhan Orhan, CHP İl ve İlçe Yöneticileri ve çok sayıda partili katıldı.

 

SALON SÜSLENMEDİ

İzmit Sabancı Kültür Merkezi’nde geçekleşen kongrede CHP Geçlik Kolları tarafından kongre salonun yeterince süslenmediği gözlerden kaçmadı. Salonun kenar duvarlarının sadece CHP bayrakları ile donatıldığı kongrede salonun hakkı ile süslenmediğini dile getiren bazı il delegeleri CHP’ye yakışmayan bir süslenmenin yapıldığını belirttiler.

 

İL BAŞKANLARI DA GELDİ

Sabah saatlerinden itibaren başlayan kongre sürecinde blok liste ve çarşaf liste imzaları toplanmaya başladı. 608 delegenin oy kullanacağı kongreye ilk gelenler isimler arasında CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, eski Milletvekili Sefa Sirmen, CHP İlçe Başkanları, İl ve İlçe Yönetim Kurulu üyeleri yer aldı. Saat 11:30’da başlayan kongreye AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, HDP İl Başkanı Mehmet Akgül, DSP İl Başkanı Hayati Özzeren de katıldı..

 

DİVAN OLUŞTURULDU

Kongre’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay selamlama konuşmasının ardından, “Kongremizin CHP’ye yakışır bir şekilde gerçekleştirileceğine eminim. Son günler oldukça acılı günler yaşadık, değerli İzmit meclis üyesi Şaban Sarıgülle kardeşimizi, arkadaşımızı kaybettik. Çok üzüntülüyüz. Allah rahmet etsin “dedi. Sarıbay konuşmasının ardından divanda yer alacak kişilerin isimlerini saydı. Divan başkanlığına Eskişehir Milletvekili ve PM üyesi Gaye Usluer, Divan Üyeliklerine ise Hüseyin Yılmaz, Rıdvan Alkan ve Aysun Kılıçeri’ni öneren Sarıbay’ın önerisi oy birliği ile kabul edildi.

 

"ÜLKENİN AYDINLIK YÜZÜ CHP"

Divan başkanlığına seçilen Eskişehir Milletvekili ve PM üyesi Gaye Usluer yaptığı konuşmada Kocaeli İl Kongresinin hayırlı olmasını diledi. Usluer konuşmasında, “CHP demokrasi kültürünü en çok benimsemiş ve bu kültüre sonuna kadar sahip çıkan tek partidir. Bu anlamda son günlerde yaşadığımız olaylara baktığımızda özellikle 1 Kasım erken seçimlerine zorla götürüldüğümüz dönemden sonra AKP iktidarı ülkemizi karanlığa sürüklemeye devam etti. Ama ben, inanıyorum ki AKP yönetiminde tüm itibarını kaybetmiş ülkemiz geleceğin aydınlık yüzü 2019’da iktidara yürüyecek olan CHP sayesinde yeninden mutlu ve ferah günlere kavuşacak” dedi. AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan programı olması dolayısıyla İl Başkanı Cengiz Sarıbay’a başarılar dileyerek salondan ayrıldı.

 

"BLOK LİSTE DAYATMADIR"

Konuşmaların ardından divan başkanı Gaye Usluer salonda bulunan delegelere blok ve çarşaf liste konusunda lehte ve aleyhte konuşmaları için söz verdi. CHP’li İbrahim Aydın, çarşaf liste yapılmasını istedi. Kürsüye çıkan çarşaf liste destekçilerinden il delegesi Avni Çağlar kürsüde yaptığı konuşmada, “Blok liste bir dayatmadır. Sosyal demokrat olduğunu söyleyen bir partide böyle bir uygulama yapılmasına karşıyız” dedi. Çağlara tepki gösteren blok liste destekçileri Çağlar’ın kürsüden inmesini istedi. Bunun üzerine salonda kısa süreli gerginlik yaşandı.

 

"BLOK LİSTEYİ DESTEKLİYORUM"

Avni Çağlar’ın ardından kürsüye çıkan Blok liste destekçisi Remzi Özkan ise yaptığı konuşmasında çarşaf liste destekçilerine tepki göstererek, “Seçim döneminde yapılan hiçbir çalışmada alanda göremediğimiz kişileri şimdi buraya gelerek çarşaf liste istiyoruz demelerini anlamıyorum. Partinin birliği ve güçlü olması için blok listenin olması gerekiyor. Ben blok listeyi destekliyorum” diye konuştu.

 

OYLAMAYA SUNULDU

Konuşmaların ardından tansiyon bir türlü düşmezken Divan Başkanı Gaye Usluer çarşaf liste ile blok listeyi oylamaya sundu. İl delegelerinin tek tek isimlerinin okunduğu kongrede isimleri okunan delegeler çarşaf ve blok liste taleplerini açık olarak oyladı. Blok listeyi kabul etmeyen isimlerin arasında Turan Dumlu, İbrahim Aydın, Hakan Tanta, Hurşit Güneş gibi isimlerin yer alması dikkat çekti.

 

VEKİLLER BLOK LİSTE İSTEDİ

Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar, Tahsin Tarhan, eski Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Sefa Sirmen, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’un abisi Ali Kemal Kılıçdaroğlu blok listeye evet dediler.

 

BLOK LİSTE KAZANDI

Oylamanın bitmesinin ardından 227 kişi blok listeye evet derken 165 kişi ise tarafını çarşaf listeden yana koydu. Blok listenin kazanmasının ardından çarşaf liste destekçileri demokrasinin kaybettiğini iddia ederek gerçekleşen seçime tepki gösterdi.

 

SALONU TERK ETTİLER

Çarşaf ve Blok listenin açık oylama ile oylanmasının ardından oy çokluğu ile blok listenin kazanması sonrasında Çarşaf listeyi destekleyen il delege üyeleri salonu terk etmeye başladı. Gerginliğin hâkim olduğu kongre salonunda çarşaf liste destekçileri hem divana hem de seçimin usulüne ilişkin tepki gösterdi. İl delegesi Musa Yılmaz divan’ın önüne gelerek, “Bu kongre bitmiştir. Demokrasi kaybetmiştir” diyerek tepkisini gösterdi. 

 

AKP’li CEYHAN DA KONGREYE KATILDI

AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, CHP’nin Sabancı Kültür Merkezi’nde yapılan kongresine katıldı. Ceyhan, ön sırada bulunan herkesle tokalaştı. Daha sonra il başkanı Cengiz Sarıbay ile sohbet etti. Kısa bir süre kongrede kaldıktan sonra salondan ayrıldı. Serkan BORLAK - Hilal GÜDÜCÜ

 

SARIGÜLLE UNUTULMADI

sar-005.jpg

Geçtiğimiz günlerde Adapazarı’ndaki evininin bahçesinde geçirdiği kalp krizi sebebiyle hayatını kaybeden İzmit Meclis üyesi Şaban Sarıgülle de gerçekleşen kongrede unutulmadı. Gençlik kolları tarafından Sarıgülle anısına asılan ‘Seni Unutmayacağız’ pankartı partililer tarafından taktirle karşılandı.

 

CENGİZ SARIBAY’IN LİSTESİ

Hüseyin Acurman

Ali Akdemir

Emre Andız

Hakan Bekil

Fahrettin Büyükoğlu

Bahar Gültekin Candemir

Neşe Celepoğlu

Güzin Çevik

Bilgi Dehmen

Metin Düzgün

Gökhan Ercan

Lütfi İlhan

Mustafa Kaya

Naim Keskin

Birkan Koçak

Hakkı Koçak

Hikmet Koçoğlu

Nilay Mertürk

Özgür Fırak Sağır

Sabriye Şahin

Adnan Tok

Fevziye Fisun Yıldız

Selim Yıldız

Özgür Yıldızlı

 

YEDEK YÖNETİM LİSTESİ

Gökhan Darcan

Hasan Akar

İbrahim Türkçakal

İlyas Ataç

Selman Mert

Erkan Çağlın

Ahmet İşlek

Ahmet Ediş

Recep Mutlu

Yaşar Okumuş

Uzuner Kasım

Özer Kazancı

Umur Bakkal

Ozan Tankutay

Ercan Gökdemir

Eşref Akbaba

Özcan Özal

Alper Ulusoy

Yener Sarıkaya

Ayhan Çelik

Fikri Gülbeycan

Kerem Balta

Sirmen Gençtürk Semih

Coşkun Sunar

 

DİSİPLİN KURULU

Hasan Akbulut

Cumhur Arıkan

Tuncay Başol

Mehmet Baştan

Hüseyin Koçak

Duygu Öner Mermer Sevinç

Serdar Nilhan

Hüseyin Okur

Tahir Toksoy

 

YEDEK DİSİPLİN

Erol Albayrak

Dursun Karaman

Cemal Polat

Hasan Uzunoğlu

Çetin Vural   

 

KURULTAY DELEGELERİ

Canan Acurman

Cevdet Barış

Arslan Çalışkan Saide

Nihat Değer

Recep Dursun

İsmet İşeri

Mehmet Kaçar

Cumhur Karakadılar

Meşaik Karakuş

Selahattin Kaya

Ayla Komza

Sevgi Koyun

Günay Köse

Mehmet Ümit Küçükkaya

Damla Öktem

Engin Özcan

Hasan Öztekin

Cengiz Sarıbay

Sefa Sirmen

Alparslan Seymen

Yakup Törk

Selman Yıldırım

27 Aralık 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR