Arsal: Kendimi gençlerin adayı olarak görüyorum

AKP Milletvekili Aday Adayı Nedim Arsal ile siyaset ve aday adaylığı üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Arsal, “Temayülde ilk 11 girse de gir...

BÜYÜT

AKP Milletvekili Aday Adayı Nedim Arsal ile siyaset ve aday adaylığı üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Arsal, “Temayülde ilk 11 girse de girmese de herkesin şansı bulunmaktadır. Başbakan Erdoğan’ın bu seçimde gençlere daha fazla önem vereceğine düşünüyorum. Gençlerin adayı olarak, kendimi görüyorum. Bu yüzden listede olabileceğime inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Kaç yıldır siyasetin içerisindesiniz?
Üniversite yıllarında yaklaşık 5 yıl boyunca Nizami Alem Ocakları Üniversite Teşkilatı’nın içerisinde yer aldım. BBP Genel Başkanı, merhum Muhsin Yazıcıoğlu’ydu. İlk aktif siyasete orada başladım. Orada siyasete başlamaktan dolayı kendimi şanslı hissediyorum. Onlarla beraber olmaktan, o havayı teneffüs etmekten her zaman gurur duydum. Askerden dönmem, AKP’nin kuruluş dönemine denk geldi. AKP’nin kuruluşunda Bekirpaşa Belde Sekreteri olarak aktif siyasete döndüm. Ondan sonra teşkilat başkanı olarak görev yaptım. En son 23 Mayıs 2009 tarihinde İzmit İlçe kongresinde mevcut başkanın karşısına çıkarak mücadele içerisine girdik. Delegelerin teveccühü ile ilçe başkanı olduk.

Çok çalkantılı bir ilçe başkanlığınız oldu. Zaman zaman yaşadınız yerden kaynaklanan lakaplar takıldı. Ne söyleyeceksiniz?
Ben İzmit’in Bekirdere Mehmet Ali Paşa olarak bilinen ve varoş tabir edilen kenar mahallesinde büyüdüm. İşçi çocuğuyum. Ekonomik sıkıntılarla büyüdük. İzmit’de doğduk büyüdük, sıkıntılarını çektik, havasını aldık, suyunu, içtik. İzmit İlçe Başkanı olmak bizim hayal edebileceğimiz bir nokta değildi. Ama konjektör gereği, ihtiyaç gereği ilçe başkanlığı adaylığına soyunduk. Aday olurken bir çok sıkıntıyla karşılaştık. İşimden istifa etmem gerekti. İlçe başkanı olmak için değil, aday olmak için istifa ettim. Eğer seçimi kaybetmiş olsaydım, işime geri dönemezdim. Ben memur değilim, işçiydim. Eğer bir davaya inanıyorsanız, bedel ödemekten kaçınmayacaksınız. AKP’nin lideri Erdoğan’ın Türkiye ve dünya lideri olduğu herkes biliyor. Bütün mazlumların böyle bir lidere, böyle bir partiye ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bu partiye zarar vermeye kimsenin hakkı yoktur. Kimseyi kırmak üzmek istemezdik, niyetinde değildik. Sadece görmüş olduğumuz bazı eksiklikleri söyleyerek, dost görevimizi yerine getirmeye çalıştık. Doğru bildiğimizi söylemeye çalıştık. Tabi bunun bir karşılığı oldu. Bu belki partide birileri tarafından çok tepkiyle karşılandı. Ama birçok kesim tarafından olumlu bulundu. Bu kadar sıkıntıya rağmen iyi izler bıraktığımızı düşünüyorum. Hatalarımız, tecrübesizliğimiz de vardı. Çok ilçe başkanının 10 yılda yaşayacağını, 1.5 yılda yaşadık. Bundan sonra tecrübeden faydalanacağız.

Pişmanlıklarınız var mı?
Birçok konuda farklı davranabileceğimizi söyleyebilirim. Kenar mahalle, varoş çocuğuyuz. Ancak Allah’a şükür olsun partimle ilgi ne rant tarafından oldum, ne herhangi bir ihale pazarlığında anıldım, ne de bu partiye bir ihanetim oldu. Bu anlamda düzgün bir duruş, bir tavır sergilemeye çalıştık. Zaten halkın temayül yoklamasında bizlere verdiği destek bunu göstermiştir. Hatalarımız olduğunu ancak doğrularımızın daha fazla olduğuna inanıyorum. Bunu da yapılan son referandumda İzmit’te yüzde 54’e yakın oy alarak göstermiş olduk.

Kenan İmirzalıoğlu’na, Polat Alemdar’a benzetildiniz. Bunlar sizi rahatsız etti mi?
Bunların denme sebebi, doğup büyüdüğümüz yerin namından kaynaklanıyor. Oralarda yaşadığımızdan dolayı davranışlarımıza sirayet etmiş, yürüyüşümüze yansımıştır. Birazda cesaretimizden kaynaklanıyor. Bu yakıştırmalar insanın nefsine hoş gelebilir. Bu isimler, bütün gençlerimiz sevdiği bir karakter haline gelmişlerdir. Ama biz kendimiz olmaya çalışıyoruz. İktidar partisinde görev yapmak çok zordur. Beraberinde büyük imtihanlar getiriyor. Bu imtihanlar karşısında ayağınız kayma ihtimali vardır. Biz kendimiz olmaya çalışıyoruz. İnsanın nefsine hoş geliyor. Bunu da kabul etmek gerekiyor.

Türk toplumunda liderlik sevdası vardır. Bu noktada siz biraz şanslınız galiba?
Aslında Başbakan Erdoğan’ın da sevilme nedenlerinin başında bu geliyor. Çünkü insan kendinden olanı seviyor. İste Kasımpaşalı, o da bir kenar mahallede büyüdü. Yürüyüşü, tarzı, duruşu halka yakın geldiğinden çok seviliyor. Onun bir minyatürünü İzmit’te biz yaşatıyoruz izlenimi var. Halk bundan dolayı bizi seviyor. Halk kendisinden görmektedir. Bundan dolayı sevmektedirler. Onlardan birisiyiz, onlar neyi istiyorlarsa onu istiyoruz, neyi istemiyorlarsa onu istemiyoruz. Aday adaylığı açıklamasında büyük teveccüh gösterildi. Teşkilat mensuplarımız birçok konuda tatmin edemedik. Gönül anlamında bir bağ kurulu. Oraya gelenlerin hepsi gönülden geldiler. Bu gönül bağının daha da kuvvetlenmesi için çalışacağım.

İstifa dilekçenizi verdiğinizde biraz burukluk vardı. Aday adaylığı açıklamanızda “İzmit’in Tayyibi” pankartı açıldı. Aday adaylığını açıkladığınız zamanı anlatırmısınız?
Biz makam meraklısı insanlar değiliz. Bizim mücadelemiz toplum yararınadır. Bir yerde eksiklik olduğunu düşündüğümüzde o makama talip oluruz, eğer eksiklik yok ise talip olmayız. Bu bizim ahlakımıza sığmaz. İlçe başkanlığında çok gergin bir süreç yaşandı. Gerginlik zirve yaptı. Eğer bunlar olmasaydı, ilçe başkanlığını bırakmazdım. Başbakanımız bu talimatı göndermemiş olsaydı da bırakmazdım. Aday adaylığı açıklamasına sadece partililer gelmedi. Diğer siyasi parti mensupları da geldi. Oraya gelenler gönülden geldiler. Ben böyle bir pankart açılacağını düşünmemiştim. Böyle bir benzetme yapıldı. Benim çok hoşuma gitti, duygulandım. Sevgiye layık olmak gerekiyor. Eğer Ankara’ya gidersem bunun karşılığını vereceğim. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Heyecan ve mücadeleler bizi bekliyor.

Milletvekili listesinde yer alabilecek misiniz?
Temayülde ilk 11’e girse de girmese de herkesin şansı bulunmaktadır. Başbakan Erdoğan’ın bu seçimde gençlere daha fazla önem vereceğine düşünüyorum. Gençlerin adayı olarak kendimi görüyorum, onu da söyleyeyim. Bu anlamda listede olabileceğime inanıyorum, düşünüyorum.

Beğendiğiniz siyasi liderler hangileridir?
Türk siyasi hayatımıza baktığımızda statükoyla mücadele eden liderler oldu. Bu mücadeleyi canıyla ödemiş Adnan Menderes, Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Muhsin Yazıcıoğlu, Turgut Özal vardır. En önemli liderlerin başında Recep Tayyip Erdoğan geliyor. Bundan sonra gelecek gençlere örnek olacaktır. Ben kendime örnek alıyorum. Bir parti lideri olmadan da bu ülkeye çok şey verdiğine inandığım, söylemenin en tehlikeli olduğu dönemde cesurca söyleyen bir Şevki Yılmaz vardır. Bu siyasi aktörü görmemek mümkün değildir. Çok cesaretli, ülkemizi çok iyi bir analiz etmektedir. Onu da örnek alıyorum.

AKP’de siyaset yapmayı neden tercih ettiniz?
Bir partiye girerken lider çok önemlidir. Tayyip Erdoğan ile görev yapmak her Türk genci için onur ve gururdur. Siyasi partide liderinize, potansiyeline bakarsınız. Merhum Muhsin Yazıcıoğlu ile Başbakan Erdoğan bu işin başında istişare etmişlerdir. Bu işin başında böyle bir partinin kurulacağında istişare yapmışlardır. İkisinin da davası aynıdır. Ben öyle inanıyorum. Yazıcıoğlu ile Erdoğan’ın Türkiye sevdası arasında bir fark yoktur. Düşünce ve idealleri arasında fark yoktur. Her Türk gencinin siyaset içerisinde yer almalıdır. Sistemin içerisinde mücadele etmek önemlidir. Sloganlarla iş olmuyor. Bu ülkeyi seviyorsanız bunu siyasetle yapabilirsiniz. Her Türk genci bu sorumluluğu alması gerekiyor. AKP bunları başaracak güçtedir. Yaşanan sorunları çözeceğini düşündüğünden AKP’ye katıldım. Allah’ın rızasına nail olduğumu düşünüyorum.

2011 genel seçimlerine büyük önem veriliyor neden?
Bir siyasi partide muhalefet de olmak çok zordur. Uzun bir süre muhalefette olmak ise parti mensuplarının motivasyonunu bozar. MHP ortanın ortaya koyduğu ülkücülük sloganlarını AKP gerçeğe dönüştür. Tayyip Erdoğan en milliyetçi Başbakandır. Herkes pasaportunu gururla taşıdığı bir duruma gelinmiştir. MHP’nin bu noktada rahatsızlığı vardır. CHP’ye bakıyorsunuz, sosyal demokrat, halkçı bir partidir. Bu alanda AKP kendisini ispatlamıştır. Bu alanda boşluk dolmuştur. Onların iktidar olma hevesleri ve hırsları, her dönem azaldığından daha bir hırsla hazırlanıyorlar. Kendi seçmenlerini tutmaya çalışıyorlar. Halk gereken desteği vermeyecektir.

Temayül yoklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Teşkilat, mensuplarına sahip çıkmıştır. Ben ilk 4’de yer alan arkadaşlar gibi il düzeyinde siyaset yapmış birisi değilim. 1.5 yıllık ilçe başkanıyım. Bu kadar teveccüh kazanmak beni mutlu etmiştir. Teşkilat teşkilatçısının yanında olması sevindiricidir.

AKP 8 hedefine ulaşabilir mi?
Bu öyle lafla olacak iş değildir. Halkın vicdanına hiç kimse kelepçe vuramaz. Halkın ne düşündüğü önemlidir. Halkın severek istediği adayların gösterilmesi önemlidir. Muhalefetin aday politikası önemlidir. Bunların hepsi birer etkendir. AKP böyle bir liderle, muhtemelle 8 çıkaracaktır. Gönül ister ki 9 olsun. Ancak diğer siyasi partilerin varlıkları görülmektedir. MHP ve CHP vardır. 8 çıkartabiliriz. MHP baraj altında kalabilir deniliyor. Muhalefetin göstereceği aday ve bizim adaylarımız önemlidir.

30 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR