Yanlış çanta taşıma skolyoza neden olur

Kocaeli Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Özge Zincir Erçin, anne ve babaları skolyoz (duruş bozukluğu) ile ilgili uyardı. Çocukların omuzlarında y...

Kocaeli Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Özge Zincir Erçin, anne ve babaları skolyoz (duruş bozukluğu) ile ilgili uyardı. Çocukların omuzlarında yanlış taşıdığı çantaların skolyoza neden olabileceğini kaydeden Erçin, “Omurga sağlığı ve duruş bozukluklarının önlenmesi adına ergenlik dönemi oldukça önemli. Öğrencilerin kemik gelişimi lise eğitimleri bitene kadar devam etmektedir. İlkokul çağındaki çocukların kemik gelişimi henüz tamamlanmadığı için çanta ile taşınacak ekstra yük omurga eğriliği yani skolyaza neden olabilir” dedi.

 

“BİRÇOK RAHATSIZLIĞI TETİKLER”

Özge Zincir Erçin, “Öğrencilerde okul çantalarının gereğinden fazla ağır olması, tek taraflı omuz askısı kullanılması, taşınan çantanın çocuğun sırt ergonomisine uygun olmamasından dolayı skolyozun okul çağındaki öğrencilerde görülme sıklığı artmaktadır. Sonuçta boy kısalığı, estetik görünüş bozukluğu, akciğer kapasitesinin azalması ile nefes almada zorluk, omurga kaslarının zorlanması nedeniyle sırf ve bel ağrıları ortaya çıkar” dedi.

 

“ÇANTAYI GEREKSİZ KİTAPLARLA DOLDURMAYIN”

Çantaların üzerinde ağırlığı arttıracak süslerin bulunmamasının gerektiğini belirten Erçin, “Sırt çantaları uzun süre taşınmamalı, uzun süre ayakta kalınacaksa çıkartılmalıdır. Çantadaki sert cisimlerin doğrudan omurgaya bindirdiği yükün azaltılması için sırt kısmı sünger gibi çeşitli malzemelerde desteklenmiş olan sırta tam oturan çantalar tercih edilmelidir. Çantaların taşıma düzeni bel kemeri bölgesinde olmalı ve çocukların ihtiyacı olmayan kitap ve defterlerin götürülmesine izin verilmemelidir” şeklinde konuştu. 

03 Aralık 2015 Kocaeli- Sağlık


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR