TOBB’dan Kocaeli’ne büyük yatırım

Çayırova’da yapılacak olan TOBB İmam Hatip Lisesi için protokol imza töreni Ankara TOBB’da yapıldı. Kocaeli Valiliği iş birliğinde, TOBB’un tüm masraf...

BÜYÜT

Çayırova’da yapılacak olan TOBB İmam Hatip Lisesi için protokol imza töreni Ankara TOBB’da yapıldı. Kocaeli Valiliği iş birliğinde, TOBB’un tüm masrafları üstlendiği okulun maliyeti 3,5 milyon TL

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Kocaeli Valiliği iş birliğinde Çayırova’da yapılması planlanan ve 5 bin 284 metre kare üzerinde inşa edilecek olan 24 derslik TOBB imam hatip lisesi protokol imza töreni dün TOBB binasında yapıldı. Tüm masrafların sanayiciler tarafından karşılanacağı okulun protokol imza törenine TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, başkan vekili Faik Yavuz, Vali Ercan Topaca, Kocaeli Sanayi Odası (KSO) başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve meclis başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) başkanı Halil İbrahim Keleş ve meclis başkanı Recep Ekşi, Körfez Ticaret Odası (KTO) Başkanı Mustafa Efe, Gebze Ticaret Odası (GTO) Başkanı Nail Çiler katıldı.

KOCAELİ, DÜNYAYA AÇILAN KAPI OLACAK
İmza töreninde ev sahipliği yapan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu kısa bir konuşma yaptı. Kocaeli’nin en gelişmiş illerden biri olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Genç nüfus sürekli artış halinde. Kocaeli Türkiye sanayisinin kalbi ayrıca tam 34 irili ufaklı limanıyla ülkemizin lojistik merkezi durumundadır. Bir de demir yolları ile Kocaeli limanlarını bağladığımızda Kocaeli tam anlamıyla Anadolu’nun dünyaya açılan kapısı olacak.
KALİTELİ EĞİTİME ZEMİN HAZIRLADIK
Türkiye’de kişi başı ödenen vergi yaklaşık 4 bin TL civarında. Kocaeli’de kişi başı ödenen vergi 21 bin 400 TL. Yani Kocaelililer her yıl 15 bin doları çıkarıp devlete veriyor. Kocaeli toplamda 34 milyar vergiyi tek başına ödüyor. Türkiye’nin lokomotifi olan Kocaeli’nin haliyle ihtiyacı olan nitelikli insan kaynağıdır. Bu da ancak ve ancak kaliteli bir eğitimle sağlanır. Kocaelili sanayici ve iş adamlarımız bunun farkına varmış, sadece iş adamlarının ve hayırseverlerin desteği ile Kocaeli’nde her yıl 10 ile 15 okul yapılıyor.
KATKI VERDİK
TOBB olarak biz de bu seferberliğe kayıtsız kalmadık. Kocaelililer beklentilerini bize bildirdiler. Bizde üzerimize düşeni yaptık. Gençlerimizin iyi bir okulda modern dersliklerde eğitim almaları için kolları sıvadık. Lisemizde okuyan gençler, donanımlı ve başarılı bireyler haline gelecek. Hedef büyütecekler, çıtayı yükseltecekler” dedi. Önümüzdeki aylarda inşaatına başlanacak okulun protokol imza töreninde konuşan Vali Topaca, Kocaeli’nin Türkiye’deki önemine değindi.
KOCAELİ, SANAYİNİN YÜZDE 10’NUNU BARINDIRIYOR
Kocaeli’nin, Türkiye’nin en cazip merkezlerinden biri olduğunu vurgulayan Vali Topaca, “Kocaeli ülkemizin en önemli sanayi merkezlerinden birisidir. Bunun en büyük sebebi ilimizin coğrafi konumudur. İstanbul ve Ankara’ya çok yakın olduğu gibi Marmara denizine kıyısı olan ve kendine has, çok önemli bir körfezi bulunan Kocaeli, tarihten buyana en cazip merkezlerden olmuştur. Bugün baktığımızda Kocaeli, Türkiye sanayisinin yüzde 10’unu barındırıyor. İlimizdeki sanayi tesisleri en ileri teknolojiyi kullanıyor.
NÜFUSUMUZ HER YIL 40 İLE 50 BİN ARTIYOR
İlimiz Türkiye’de İstanbul’dan sonra en fazla vergi veren ikinci il konumunda. Şu an 1 milyon 601 bin nüfusa sahibiz. İlimiz her geçen gün yoğun bir göç almaktadır. Her yıl en az 40 ile 50 bin arasında bir nüfus artışımız oluyor. Şu an ilimizde bin 300 derslik inşaatı devam ediyor. Her okulu 25 derslik olarak sayarsak bu da yaklaşık 50 okula tekabül ediyor. Bu okullarımızın yüzde 50 masrafını sanayicilerimiz ve hayırseverlerimiz karşılamaktadır. Bu konuda kendilerine müteşekkirim.
NİTELİK İŞÇİ EKSİKLİĞİMİZ VAR
2008 yılında bazı ilçelerimiz büyükşehir kapsamına girdiğinden dolayı yeni oluşan ilçelerde büyük eksikliklerimiz oluştu. Okul eksikliklerimizi gidermek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu kadar sanayinin yoğun olduğu bir yerde işsizlik söz konusu olamaz. Kocaeli’de işsizlik yok. Yalnızca nitelik eksikliğimiz var. Kocaeli sanayinin yoğun olduğu bir kent olmasına rağmen her geçen gün kendini yenileyerek, aynı zamanda kültür, sanat ve turizm kenti haline de geliyor. İlimizin Türkiye’de diğer illere örnek olabilmesi için yoğun bir şekilde çalışıyoruz” diye konuştu.

06 Eylül 2012 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
2 polis tecavüzden tutuklandı! mask
2 polis tecavüzden tutuklandı!
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli mask
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti! mask
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR