Osmanlı Eğitim Ocakları gençlere rehber oluyor

Üstad Necip Fazıl Kısakürek tarafından dile getirilen "Atasını tanımayan it peşinde gezer" sözünden yola çıkarak gençlerin tarihten atalarımızdan daha...

BÜYÜT

Üstad Necip Fazıl Kısakürek tarafından dile getirilen "Atasını tanımayan it peşinde gezer" sözünden yola çıkarak gençlerin tarihten atalarımızdan daha iyi bilgi edinmelerini hedef alan Osmanlı Eğitim Ocakları gençlere rehber olmaya devam ediyor.

 

SABAH NAMAZI PROJESİ

Osmanlı Eğitim Ocakları Başkanı Fatih Sarman başkanlığında Kocaeli’de faaliyetlerine hızlı başladı. Ocak Başkanı Sarman, başlattıkları proje kapsamında sabah namazlarında gençleri bir araya getirmeye devam ediyor.

 

İSTANBUL’A GİTTİLER

Osmanlı Eğitim Ocakları Başkanı Sarman, yönetimi ve gençler İstanbul’da bulunan Eyüp Sultan Camii sabah namazını kıldılar. Daha sonra bir yerde kahvaltı eden ocak üyeleri ardından tarihi yerleri gezdiler.

 

EYÜP SULTANIN EVİNDE

Sabah namazı projesi hakkında bilgi veren Ocak Başkanı Fatih Sarman “Gençlerimize rehber olabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. İstanbul’a bulunan Eyüp Sultan Medineli Müslümanlardan ve hicret sırasında Hz. Peygamber'i evinde misafir eden sahâbedir... Bütün Müslümanlar Peygamber efendimizi kendi evlerinde misafir etmek istiyordu. Bunun üzerine Peygamber efendimiz devesini serbest bıraktı. "Kusva" adlı bu deve Eyüp Sultan hazretlerinin evinin önünde çöktü. Peygamber efendimiz Eyüp Sultan hazretlerinin evinde yedi ay misafir olarak kalmıştır” dedi.

 

İSTANBUL’UN SİMGESİ

 Sarman “Eyüp Sultan hazretleri Bedir, Uhud, Hendek ve diğer bütün savaşlarda peygamber efendimizin yanında İslâm cihad hareketlerine katılmıştır. Eyüp Sultan hazretleri bu seferin hazırlanması için çok çalışmış ve sefere karşı çıkanlara öğütlerde bulunmuştu. Uzun bir yolculuk yapan Eyüp Sultan hazretleri yaşının çok ilerlemesinden dolayı İstanbul'a yaklaştıkları bir sırada hastalanmış, Yezid'e, öldüğü takdirde cenazesinin hemen gömülmeyerek ordunun varacağı en ileri noktaya kadar götürülmesini ve o yerde gömülmesini vasiyet etmişti. Burada defnedilen Eyüp Sultan hazretleri Müslümanların İstanbul'da bir sembolüdür. Bundan dolayı sabah namazında burayı tercih ettik” ifadelerini kullandı.  

01 Nisan 2015 Kocaeli- Kültür-Sanat


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR