Hyundai’nin patronu Yoon, Mevlana hayranı

Türk otomotiv sektörünün yükselen yıldızı Güney Korali Hyundai Assan, 2016 yılını yeni bir başkan ile karşıladı. Hyundai, Türkiye’deki yatırımlarını b...

Türk otomotiv sektörünün yükselen yıldızı Güney Korali Hyundai Assan, 2016 yılını yeni bir başkan ile karşıladı. Hyundai, Türkiye’deki yatırımlarını büyütmeyi hedefliyor. İzmit fabrikasının üretim kapasitesini 1.4 milyar liralık yatırımla 245 bin adede yükselten Hyundai, model sayısını ve üretimi artırmak için fırsat kolluyor. Hyundai Assan’ın  başına geçen Mong Hyun Yoon, Hyundai Motor’un Başkan Yardımcısı Eui Sun Chung’ın en güvendiği çalışma arkadaşından biri olduğu biliniyor.

 

YENİ PROJENİN ÖNÜ AÇILDI 

Hyundai Motor’un veliahtı Chung, İzmit tesisinin büyümesinde ve i10 ile i20 modellerinin üretilmesi kararında başrol oynayan Yoon’u Türkiye’ye göndererek, yeni projelerin önünü açtı. Daha önce Hyundai Motor Company'de Strateji ve Planlama Bölümü'nde çalışan ve şirkette 30 yılı aşkın tecrübesi olan Mong Hyun Yoon, Hyundai Assan Başkan ve CEO'su olarak Hyundai’nin gelişimine yön verecek. 

 

“MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNDE  1 NUMARA OLMAK”

Hyundai Assan’ın Türkiye’deki tüm operasyonlarından sorumlu olan Mong Hyun Yoon, özellikle şirketin “Müşteri Memnuniyetinde 1 Numara Olmak” hedefini zirveye taşıyacak. İzmit Fabrikası’ndaki üretimle beraber satış ve satış sonrası gibi alanlardaki hizmetlere yön verecek olan Yoon, Türkiye ekonomisine önemli ölçüde katkı yapan ihracatta da etkin bir rol oynamayı hedefliyor. 

 

GAZETEMİZİ ÖZSAR’DA AĞIRLADI 

Gazetemiz başyazarı Tanzer Ünal, Genel Müdürümüz Erkan Ünal ve Yazı İşleri Müdürümüz Mesut Akbulut, önceki gün Özsar Restoran’da Hyundai Assan Başkan ve CEO'su Mong Hyun Yoon ile öğle yemeğinde buluştu. Yoon’un yanı sıra yemekte Fabrika Direktörü Uygur Koşal, Fabrika Direktörü Ku Yong Jung, İnsan Kaynakları Grubu Genel Müdür yardımcısı Mersat Yavaş  ve Fabrika Yönetimi Bölüm Müdürü İllseon Ra yer aldı. Hyundai Assan Başkan ve CEO'su Mong Hyun Yoon ile yaptığımız sohbette tercümanlığı da Fabrika Yönetimi Bölüm Müdürü İllseon Ra yaptı. 

 

TÜRKİYE’Yİ ÇOK SEVİYOR 

Deniz manzaralı restoranda bir yandan yemekleri yerken, diğer yandan da Sayın Yoon’a Türkiye’yi nasıl bulduğunu, bundan sonra yapacaklarıyla ilgili sorular yönettik. Türkiye’yi çok sevdiğini, yemeklerini çok beğendiğini söyleyen Yoon, Osmanlı tarihini araştırdığını, Mevlana’nın 7 öğüdünü kendisine ilke edindiğini ifade etti…  Hyundai Assan Başkan ve CEO’su Mong Hyun Yoon şu değerlendirmelerde bulundu;

 

“TÜRKİYE İLE KARDEŞ ÜLKEYİZ”

Biz Koreliler olarak Türkiye bizim için çok farklı bir ülke. Türkiye’yi her zaman kardeş ülke olarak görüyoruz. Kore savaşında bizlere verdiğiniz destek ve fedakarlığınıza teşekkür borçluyuz. Türkiye’ye karşı ayrı bir yakınlık içerisindeyiz. Her zaman sizlere teşekkür borçluyuz. Türkiye’ye karşı ayrı bir sevgim vardır. Bizlere verdiğiniz destekten dolayı her zaman teşekkür ediyorum. Atanmadan önce zaman zaman Türkiye’ye iş gezilerine geldim. Türkiye’yi çok sevdim. Türkiye’de çalışmayı hayal ediyordum, bu hayalimi de gerçekleştirmiş oldum. Türkiye’yi her zaman ikinci vatanım olarak gördüm.  

 

“TÜRKİYE’DE ÇALIŞKAN İNSANLAR VAR”

Şunu açıkça ifade etmeliyim ki; bizimle birlikte çalışan arkadaşlar çok özverili ve çok akıllı bir şekilde çalışıyorlar. Korelilerin çalışkan olduğu söylenir. Ancak Türklerde de çok kaliteli ve çalışkan insanlar var. Bu kişilerle çalışmaktan gurur duyuyorum. Buraya geldikten sonra Türk tarihi hakkında araştırmalara başladım. Araştırdıkça okudukça ne kadar uzun bir tarihiniz olduğunu, ne kadar geniş bir kültüre sahip olduğunuzu gördüm.

 

Sayın Yoon, Osmanlı hayranı olduğunuzu duyduk. Bu hayranlığınız nasıl oldu?

 

OSMANLI HAYRANI

untitled-2.png

Osmanlı İmparatorluğu'nun ne kadar büyük olduğunu buraya geldiğim zaman görerek hissederek daha iyi anlamaya başladım. Kore'de birçok şeyi duydum. Ancak buraya geldiğim zaman her şeyi gördüm ve hissettim. Osmanlı İmparatorluğu döneminde çok önemli başarılar elde edilmiş. Bilgi, birikimi ve donanımı açısından çok gelişmiş bir imparatorluk. O dönemlerde Türkler önemli araştırmalara imza atmışlar. Çok önemli gelişmeler kaydetmiştir. Sanat felsefe yatırımlarına çıkan sonuçlar şu anda bizim modern hayatın temeli olmuş. Osmanlı İmparatorluğu'nun alanlarına bakıldığı zaman gelişmekten yana çağımızın önemli temel taşlarından olmuştur. Onlar tarafından bırakılan eserler çok önemlidir.
 
Türkiye’de gezme imkanı buldunuz mu, gittiğiniz yerleri nasıl buldunuz? 

 

YARATAN SİZLERİ ÇOK SEVMİŞ OLACAK

Türkiye'ye geldikten sonra bazı yerleri dolaşma imkanı buldum. Kapadokya ve  Safranbolu'ya gittim. Daha çok görülecek yerler var. O kadar güzel doğanız var ki her şey çok güzel. Yaratan sizleri çok sevmiş olacak ki size güzel yerleri vermiş. Türkiye dışında hiçbir ülkede kalma durumum olmadı. Türkiye'ye atanmam sonrasında burayı ikinci vatanım bildim. Burası ikinci vatanım olacaksa eğer bir vatandaşın neler yapması gerektiği araştırmasını yaptım. Tarihi kültürü ve her açıdan donanımlı olunması gerektiği düşündüm.  


MEVLANA’NIN 7 ÖĞÜDÜ 

Bu düşünceden yola çıkarak araştırmalara başladım. Kitaplar okumaya başladım. Mevlana'nın yedi öğüdü ile karşılaştım. Okuduğum anı halen daha hatırlıyorum. Çok anlamlı sözleri var. 7 tane ok benim kalbime saplandı. Bu şekilde kalbimde iz bıraktı. Hayatın her alanında bu sözler sizlere rehber oluyor. İş yoğunluğunuz var yoğun bir tempoda çalışıyorsunuz kızacağını zaman veya öfkeli olduğunuz zamanlarda olabilir. O zaman aklıma hiddet ve asabiyette ölü gibi ol. Bu sözleri düşünerek ders almaya çalışıyorum. Mevlana'nın sözleri çok değerlidir.  

 

İŞTE MEVLANA’NIN 7 ÖĞÜDÜ

1. Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.
2. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.
3. Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.
4. Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.
5. Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.
6. Hoşgörülükte deniz gibi ol.
7. Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.
 

“İhracatta lider olmak istiyoruz”

Hyundai’nin yeni markaları çok tutuldu. İhracatta kendinize bir hedef belirlediniz mi? 


Bizler araba üretiyoruz insan hayatında evden sonra araba gelmektedir. İnsanlar bu arabalara sahip oldukları zaman çok önemli hesaplama yapmaları gerekiyor. Bizde bu durumun karşılığını vermeliyiz. i10-i20 araçlarını üretmeye devam ediyoruz. Kaliteli araç üretmeye çalışıyoruz. Bu sene hedefimiz yurt dışına ihracat oranını yaklaşık 2 Milyar dolara çıkarmaktır. Onu gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Çalışanlarımıza olan sevgimizi göstermek için Mevlana’nın ‘şefkat ve merhamette güneş gibi ol’ sözünü hayata geçirmek istiyorum. Mevlana’nın 7 sözü yazılan bir yazı değil, benim hayatımın bir feneri olmuştur.
 
 

YENİ YATIRIM VAR MI?

Evet bizim bir planımız var demek çok isterim. Fakat şuan bizim yapmamız gereken şey üretmekte olduğumuz i10 ve i20’leri üstün kalitede piyasaya sürmektir. Bu süreci devam ettirmek önceliğimizdir. Bununla birlikte maliyet bakımından rekabet ortamına ayak uyduran, kar edebilen bir yapının devam etmesi gerekiyor. Bu sektörde büyük rekabet yaşanmaktadır. Bundan dolayı yapmamız gerekenleri yapmalıyız.  

 

ÜRETİMİN YÜZDE 90’I YURT DIŞINA 

İhracatta lider olmak istiyoruz. Ama bu kolay değil. Birinciliği yakalayabilmemiz için daha çok çalışmalıyız. Kocaeli’de önemli firmalar üretim bakımından ihracatta önemli rakamlar gerçekleştiriyorlar. Toplam üretimin içerisinde yüzde kaç ihracat yapıldığı önemlidir. Şuanda bizim üretimimizin yüzde 90’ı yurt dışına gönderilmektedir. 

 
“NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE”

Türklerde büyük bir milliyetçilik vardır. Atatürk’ün hayatını okuduğumda “Ne Mutlu Türküm diyene” sözünü duydum. Bu her şeyi ifade etmektedir. Türklerin içerisinde olduğu vatanseverliği göstermektedir. 

 

TÜRKİYE ÇEKİCİ ÜLKE

Bir erkek, güzel bir bayan gördüğü zaman ister istemez bakar. Doğanın kanunu budur. Türkiye çok çekici bir ülkedir. İster istemez herkesin dikkatini çekmektedir. Benim de dikkatimi çekiyor. Çekici yanları çok fazladır. O yüzden bu kadar ilgilendim. Bu normal bir durumdur.  

 

İSTİKLAL MARŞI SEVGİSİ

Türkçe öğrenmeyi istiyorum. İstiklal Marşınızı bu şekilde ezberlemeye çalıştım. Çok zorlandım. Türkçe’den anlamıyorum anlayamadığımdan dolayı bağlantı kuramıyorum. Anlamı yakalamak için Koreceye çevirdim. Bu sayede canlandırarak ezberlemeye çalıştım. Ortaya konulan sözler Türklerin büyüklüğünü göstermektedir. Çok etkilendim. 

 

KOCAELİ’DE YAŞAYANLARLA BİR AİLEYİZ

Kocaeli’de yaşayanlarla birlikte biz bir aileyiz. Bu şekilde düşünüyorum. Biz Kocaeli’de iş yapıyoruz. Kocaeli’de yaşayanların daha kaliteli yaşama sahip olmaları için katkıda bulunmamız gerekiyor. Onun için de neler yaşabileceğimizi düşüneceğiz. Birlikte neler yapabiliriz buna bakacağız.  

 

TÜRK MUTFAĞI ÇOK LEZZETLİ

Türk mutfağında çok büyük sorun var. Çok fazla lezzetli. Benim büyük oğlum buraya geldiği zaman geçen kebap yemeğe gittik. Oğlumun ağzından ilk defa ‘çok lezzetli’ kelimesini duydum. Ben ve eşim çok şaşırdık. Türk yemekleri çok lezzetlidir.  

cicek.png

12 Nisan 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR