Hayırlı olsun

Ankara-İstanbul YHT Projesi'nin Köseköy-Gebze kesiminin temel atma töreni Köseköy Tren İstasyonunda yapıldı. Törene; Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağı...

BÜYÜT

Ankara-İstanbul YHT Projesi'nin Köseköy-Gebze kesiminin temel atma töreni Köseköy Tren İstasyonunda yapıldı. Törene; Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean Maurice Ripert, Kocaeli Valisi Ercan Topaca ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman katıldı. Tören alanına birlikte gelen üç bakan, davul zurna ile karşılandı ve halk oyunları ekiplerinin gösterisini izledi

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın son halkası olan Köseköy-Gebze hattının temeli dün atıldı. Törene; Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yanı sıra AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean Maurice Ripert, Kocaeli Valisi Ercan Topaca ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, , Reigo Genel Müdürü Normunds Poppens, Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, müsteşar ve müsteşar yardımcıları, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, İl Genel Meclisi Başkanı Fahim Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak ve çok sayıda protokol katıldı.
ERGÜN ÜÇ HAT İSTEDİ
TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, AB Büyükelçisi Jean Maurice Ripert, Reigo Genel Müdürü Normunds Poppens’ın konuşmalarının ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, iki hat ile yapımına başlanan Köseköy-Gebze Hattı’nın taşımacılık yapılabilmesi için üç hat olarak planlanmasını istedi. Ergün, ayrıca Adapazarı ve Kocaeli’ndeki mevcut hatların Marmaraya entegre edilmesini talep etti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise, “Bakan Ergün’ün siparişlerini aldık ve en kısa zamanda gerçekleşmesini sağlayacağız” dedi.
HATTA UZUN ARAŞTIRMA
Temeli atılan hattın 2014’ün Mayıs ayına bitirilmesi planlanıyor. Marmaray kapsamına yapımına başlanan hatta 9 tünel, 10 köprü, 122 menfez tadilatı, yeni 28 menfez, 2 alt geçit inşa edilecek. Hattın yüzde 85’lik bölümü IPA tarafından karşılanacak. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, 56 kilometrelik Köseköy-Gebze hattının masraflarının yüzde 85’inin IPA tarafından karşılanacağını söyledi. Köseköy-Gebze Hattı’nda çok fazla kafa yorduklarını belirten Karaman, “İstanbul-İzmit arası tamamen şehirleşmiş olması nedeniyle alternatif güzergah oluşturamadık. 122 yıl önce yapılan mevcut hattı sökerek, yenileşme yapmaya karar verdik” açıklamasında bulundu.
YÜK İÇİN YENİ HAT GEREKLİ
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, hattın 24 ay içerisinde tamamlanıp, hizmete açılacağını söyledi. Türkiye’de geleceği etkileyen çok sayıda projenin yürütüldüğünü belirten Ergün, “Bu projeler Türkiye’nin önemini arttıracak projeler. Tren hattı İstanbul ile Anadolu’yu birbirine bağlayacak. Bunun için her yolun Kocaeli’den geçmesi gerekiyor. Ulaştırma Bakanlığımızın Kocaeli’de ulaşım ağlarına farklı gözle bakmasında fayda vardır. İzmit Körfezi’nde yük taşımacılığı potansiyeli var. İki hat olması gerekirken hattın yük taşımak için 3 hat olarak planlanmasında fayda var. Adapazarı mevcut hatlarının Marmaraya entegre edilmesiyle Kocaeli’nde taşımacılık önemli bir yere gelecektir” dedi.
TÜRKİYE’Yİ DÜNYAYA ULAŞTIRACAK
AB Bakanı Egemen Bağış, Köseköy-Gebze Hattı’nın yüksek hızlı kalkınmasının sembolü olduğunu ifade ederek, “Bu proje, Türkiye’yi dünyaya ulaştıracak bir proje. Bakanlıklarla el ele verdik, AB’den en yüksek finansmanı içeren projenin temelini atıyoruz. Marmaray projesi, bu hızlı tren hattıyla farklı bir noktaya gelmesini sağlayacak. Türkiye Avrupa ile medeniyetler merkezi arasında önemli bir kanaldır” dedi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise, hattın bitirilmesiyle birlikte Ankara-İstanbul arasında Yüksek Hızlı Tren projesi tamamlanmış olacağını belirtti. Yıldırım, “Böylece millet, 40 yıldır hasretle beklediği bu proje sayesinde İstanbul’dan Ankara’ya 3 saat içerisinde gidebilecek, Ankara ve İstanbul birbirine daha fazla yakınlaşacak” dedi.

ERGÜN’ÜN TALEPLERİ GERÇEKLEŞECEK
Hattın yüzde 85’ini karşılayan AB ile Türkiye arasında birleşmeden önce demiryolları ile birleşmeyi hazır hale getirdiklerini belirten Yıldırım, Bakan Ergün’ün ilave ve hattın üçe çıkarılması siparişlerini aldıklarını ve en kısa zamanda yerine getirileceğini söyledi. 9 yıldır demiryoluna çok fazla yatırım yaptıklarını vurgulayan Yıldırım, 135 bin kilometre demiryolu yaptıklarını söyledi. Demiryollarına yatırım yapmanın AKP’nin en büyük hedefi olduğunu ifade eden Yıldırım, “Bunun için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız. Demiryolları artık yatırımda karayollarının önüne geçmiş durumdadır. Türkiye sadece ray üretmiyor, etraftaki ülkelere de bunları satar hale geldi” açıklamasında bulundu.

28 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR