Özak, İmar değişikliklerini anlattı

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Özak, Kocaeli TV’de Ajans 9 adlı programda sunucu Yeşim Koşun’un sorularını yanıtladıÖzak, İmar değişikliklerini a...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Özak, Kocaeli TV’de Ajans 9 adlı programda sunucu Yeşim Koşun’un sorularını yanıtladı

Özak, İmar değişikliklerini anlattı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili ve İmar Komisyonu Başkanı Zekeriya Özak, Kocaeli TV’de yayınlanan Ajans 9 adlı programda Büyükşehir Meclisinde alınan imar planı kararları ile ilgili soruları yanıtladı. Zekeriya Özak, Kocaeli’nde toplu konutların yapılmasının teşviki ve turizm otel yatırımlarının desteklenmesi konularına açıklık getirdi.

Şubat ayında önemli bir karar
Program da imar değişikliği ile ilgili açıklamalarda bulunan Özak “Büyükşehir belediyemiz kentimizde toplu konut yapılması desteklemek için bir irade beyan etti. Büyükşehir Belediye Başkanımız da bu konuda bir çalışma yapılmasını talep etmişti. Bizde toplu konut yapıları ile geçtiğiz Şubat Ayında çok önemli bir karar aldık. Kocaeli’de deprem bize çok önemli bir ders çıkartmamıza vesile oldu. Deprem sonrası TOKİ, KENTKONUT ve diğer kamu kurumları çok sayıda toplu konut alanları oluşturdu. Kentimizdeki dağınık ve çarpık yapılaşma yapılan imar planları ile önlenmeye çalışıldı.

Büyük arsalara teşvik
Kentin fiziksel yenilenmesinin kamu eli ile yapılması belirli bir kapasiteye kadar yapıların gelişmesine müsaade ediyordu. Belirli bir büyüklüğe sahip arsalarda bu teşviki yapacağımızı ifade ettik. Bu konuda Başkanımızın bizi görevlendirmesiyle 8-9 aylık bir çalışma sonrası plan notu değişikliklerine gittik. Bu hazırlık aşamasında birçok kurum ve kuruluşların görüşlerine başvurduk.

İlave kat ve inşaat izni
Şubat ayındaki meclis kararımızda 5 dönüm ile 10 dönüm arasındaki alanlarda mevcut imar haklarına ilaveten yüzde 10’luk bir emsal artışı ve yoğun bölgelerde tek kat artışı verildi. 10 dönümden fazla olan alanlarda ise ilave yüzde 20 inşaat izni ve 2 kata kadar ilave inşaat yapılmasına müsaade edildi. Bu çalışmalar sayesinde daha yaşanabilir alanlar kendiliğinden oluşuyor.

Kamu maliyetini azaltıyor
Küçük küçük parsellerin şehirde oluşturduğu imar düzeni kentin gelişmesini yavaşlatıyor. Bu da kamunun maliyetini arttırıyor. Biz bu çalışma ile girişimcilere küçük küçük parselleri birleştirip buralarda toplu konut yapılmasını ve kamu maliyetini azaltmayı hedefliyoruz. Modern sağlıklı yapılar ile kentin vizyonunu değiştirmeyi düşünüyoruz. Bu model kentin kendi kendini yenilemesine katkı sağlayacak. Bu alanlarda otopark yeşil alan, ortak kullanım alanları yapılması zorunlu tutuluyor.

DAHA ÇOK OTELE İHTİYAÇ VAR
Sunucu, otellere, hastanelere ve nitelikli projelere farklı imar uygulanmasının nedenini açıklayabilir misiniz? Sorusuna Zekeriya Özak, “Kocaeli doğal güzellikleri, tarihi dokusu ile yeni keşfedilen bir kentimizde bugün itibari ile Kocaeli’nde 51 otelimiz var. Bunlardan sadece bir tanesi 5 yıldızlı otel. En az 5-6 adet 5 yıldızlı otele ihtiyacımız var. Aynı zamanda kent otellerine de ihtiyacımız var. Dışarıdan gelen taleplerin kimden geldiğine bakmaksızın destek vermemiz gerekiyor.

Teşvik ve desteğe devam
İlimiz için yapılan 2023 yılı turizm yatırım ihtiyacına göre ihracatta Kocaeli’nin payının artması, iş hacminin genişlemesi, nüfus projeksiyonları, ulaşım projeleri, Cengiz Topel Hava Alanının ilimizde açılması ve Kocaeli’nin sanayi ve Turizm kenti olmasından dolayı 370 bin ile 430 bin arasında yerli ve yabancı turist çekeceği öngörülüyor. Gelecek turistin konaklama ihtiyacının 3 bin ile 4 bin ek yatak kapasitesi ile karşılanabileceği düşünülüyor. Belediye Başkanımızın iki yıl önce yaptığı otelleri destekleme yönündeki açıklamasından sonra başvurular başladı. Bugüne kadar yaptığımız teşviklerle ihtiyacın yarısını bile karşılayamadık. Ama halen eksik var. Bir süre daha desteğimizi sürdürmeye kararlıyız” şeklinde konuştu.

07 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR