Ünlü“AKP’liler Sapanca için çözüm üretsin”

    MHP İl Başkanı Aydın Ünlü dün MHP İl Başkan Vekili Fatih Galyan, İl Başkan Yardımcısı Mustafa Kayış, Eşme Mahalle temsilcisi Sinan Ünlü ile birlik...

 

 

MHP İl Başkanı Aydın Ünlü dün MHP İl Başkan Vekili Fatih Galyan, İl Başkan Yardımcısı Mustafa Kayış, Eşme Mahalle temsilcisi Sinan Ünlü ile birlikte Eşme Sapanca Gölü’nde Sapanca Gölü’nün kurumasıyla ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.  Kocaeli valiliği başta olmak üzere Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve ilgili kurum, kuruluşların konu ile ilgili olarak bir kriz merkezi oluşturup halkı bilinçlendirmek zorunda olduklarını belirten Ünlü, AKP’lilerin hayırlı olsun ziyaretlerini bırakarak bu soruna çözüm bulmaları gerektiğine dikkat çekti.  

ALARMIN DA ÖTESİNDE

Basın açıklamasını gerçekleştiren Fatih Galyan, Sapanca Gölü’ndeki yaşanan kuraklığa dikkat çekerek, “Sapanca Gölü Ölüyor’’ dedi. Sözlerine devam Galyan, “Sapanca Gölündeki su seviyesi, 2013-2014 yıllarının beklenmedik bir şekilde kurak geçmesinde dolayı dikeyde 2 metre 10 santimlik düşüş yaşandı. Bu düşüş çok ciddi seviyede olup Sapanca Gölü alarm vermenin de ötesi kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Benzer düşüş en son 1972 yılında olmuş, seviye 29.90’lara düşmüştür. Şuan da seviye 30.09’dır. Bu da yatayda 50 metreye varan çekilmelere sebep oldu” dedi.

SU ÇEKİLME İŞLEMLERİ DURDURULMALI

Sapanca Gölünü kurtarmak için acilen önlemler alınmalıdır diyen Galyan, “Sapanca Gölünü besleyen 12 adet ana toplam 17 adet derenin üzerinde kurulu olan 28 adet su fabrikasının durumlarının tekrar gözden geçirilmeli ve gerekli tedbirler alınarak bu derelerin tekrar Sapanca Gölüne akması sağlanmalıdır. Sapanca Gölünden su çeken sanayi kuruluşlarının hemen bugünden itibaren su çekmeyi bırakmaları gerekmektedir. Bu sanayi kuruluşlarının ihtiyaçları olan suyun denizden karşılanmasını sağlayacak deniz suyu arıtma tesislerinin kurulmasının sağlamalıdır. Sapanca Gölü’nden Yuvacık barajına su çekilme işlemi durdurulmalıdır” şeklinde konuştu.

NE İÇECEĞİZ?

Ayrıca Yuvacık Barajının su ihtiyacı daha önce yönü değiştirilip denize akıtılan derelerin Yuvacık Barajına döndürülerek sağlanmalıdır da diyen Fatih Galyan, “Gökçedere Barajı tekrar Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin kullanımına alınması için gerekli tedbirler alınmalı. Kocaeli’nin su ihtiyacının bir kısmı bu barajdan sağlanarak Yuvacık Barajının yükünün azaltılması sağlanmalı. Daha önce suyunu dağlardan gelen kaynaklardan alan bazı köylerin suları Büyükşehir sırf bu köylerden su parası almak için Yuvacık Barajına bağlamış böylelikle barajın yükünü arttırmıştır. Bu ve bunun gibi yanlış uygulamalar sonucunda şuan susuzlukla karşı karşıya bırakılmış durumdayız. Peki yetkililere sormak istiyoruz, son damla suyumuzda bitince ne içeceğiz? O zaman cebimizdeki paralar suyun yerine geçebilecek mi?” diyerek sözlerini tamamladı.

GÜNDEMDE TUTACAĞIZ

Ardından söz alan Aydın ünlü de kuraklıkla ilgili endişelerini dile getirerek, “AKP’liler artık ziyaret programlarını bitirip sorunlara yönelmelidir. Sapanca Gölü’yle ilgili kriz masası oluşturularak projeler üretilmeli. Biz Sapanca Gölü’ne sahip çıkacağız. Bu konuyu Türkiye gündeminde de tutacağız. Bu gidişat bırakın su kesintilerini içme suyu bile bulamayacağımızı gösteren bir tablo haline geliyor. Birileri çıkıp biz yaptık oldu demeyi bıraksın, çözüm üretsin” dedi. 

24 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR