Kocaelispor için aydınlık günler uzak değil

Dün yapılan KEV Kongresinde vakfa ait tesislerin Büyükşehir Belediyesi’ne devri kararı alındıKocaelispor’un geleceğini yakından ilgilendiren Kocaeli E...

BÜYÜT

Dün yapılan KEV Kongresinde vakfa ait tesislerin Büyükşehir Belediyesi’ne devri kararı alındı

Kocaelispor’un geleceğini yakından ilgilendiren Kocaeli Eğitim Vakfı (KEV)’nın kongresinde beklenen kararlar oy birliği ile kabul edildi. Herkesi son derece memnun eden kararlarda vakfa ait tesislerin Büyükşehir Belediyesi’ne devri ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun vakfın mütevelli heyetine atanması ve genel kuruldan “Olur” aldı.

GENEL KURUL HEP BİRLİKTE “EVET”
Ve tarihi kongrede beklenen kararlar çıktı. Kocaeli Eğitim Vakfı’na ait olan tesislerin Büyükşehir Belediyesi’ne devri ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun vakfın mütevelli heyetine atanması ve genel kuruldan “Olur” aldı. Saat 11.15’Te başlayan ve yaklaşık 45 dakika süren toplantıya Kocaelispor’a bir dönem başkanlık ve yöneticilik yapmış birçok önemli isim kongrede yer aldı. Kongreye 39 asil 19’da vekil üye olmak üzere toplam 58 üye katıldı. Kongrenin divan başkanlığına Feridun Giray, katipliklerine ise Necdet Akar, Özkul İpek ve Bekir Halefler oy birliği ile atandı.

“AİDAT VERMEYENLER AKIL VERİYOR”
Saygı Duruşu bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Divan Başkanı Feridun Giray “Bugün burada tesislerin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi devri ya da satışı konusunda bir araya gelmiş bulunuyoruz. Ancak bu tesislerle ilgili herkes bir şey söyledi. Kocaelispor’un aidatlarını bile vermeyenler bize akıl veriyor. Bu işlerin nasıl olduğunu bilmiyorlar. Biz anlatsak da anlamıyorlar. Bize akıl verenler, keşke malın ne şekilde teslim edileceğini söyleselerdi de biz de ona göre hareket ederdik. Tesisleri güvenli yerlere vermeliyiz. Büyükşehir Belediyesi bu işe talip. Bizler de topluma hizmet etmek için kendilerine yardımcı oluyoruz. Genel kurulumuzun toplanma amacı da budur” diye konuştu.

SİRMEN BİLGİ VERDİ
KEV Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Sirmen kongrede söz aldı ve tesisler hakkında bilgiler verdi. Sirmen “Genel kurulumuzun 5. maddesi vakfa ait olan tesislerin satışı ya da devri için genel kurula yetki vermemiz ile ilgili olarak buraya toplandık. 1987-88 sezonunda rahmetli Eski Kocaelispor Başkanı Muharrem Eskiyapan’ın Kocaelispor’a tesis kazandırılması için Kocaeli Eğitim Vakfı kuruldu. Biz de yönetim kurulu olarak görev yapıyorduk. Kocaelispor o zamanlarda fabrikanın sahalarında antrenman yapıyordu. Vakıf olarak Kocaelispor için tesis yapmak istedik” dedi.

BELEDİYE’DEN TEK KURUŞ
ÇIKMADAN TESİSLER YAPILDI

Sirmen “Tesislerin belediyeden tek bir kuruş bile çıkmadan yapıldığını belirti ve şu şekilde devam etti. “Muharrem Eskiyapan başkanımız bir vakıf kurulması önerisinde bulunmuştu. O günkü Kocaelispor’un başkanı ve yönetim kurulu ile birlikte çeşitli kurumların da içinde olduğu bir vakıf kurduk. Bu vakfın benim ailemin bir vakfı olduğu ifade edildi. Ancak böyle durumun olmadığı açık bir şekilde ortada. 1989’da belediye başkanı oldum. Muharrem Eksiyapan başkanım tesis yapılması ile ilgili olarak çalışma yapmak istedi. Eski başkanlarımızdan İsmet Kaya ile birlikte Yeniköy Belediye Başkanımız bize bir yer gösterdi, ancak orası orman arazisiydi. Valimiz ile görüştük ve şu anki yerimizi uygun gördüler. Vakfımız ardından başkanlığa beni getirdi ve belediyenin kasasından bir kuruş çıkmadan tesisi yaptık” diye konuştu.

18.500 LİRAYA KİRALADIK
Sirmen, tesisleri vakıf olarak 18.500 liraya kiraladıklarını söyledi ve “Yaptığımız tesisi –O zamanki adı ile- İzmit Büyükşehir Belediyesi’ne kiraladık. Kocaelispor da burayı yıllarca maliyete katlanmadan kullandı. Yıllar sonra belediye kiracı olmaktan vazgeçti. Uzun süre mahkemelik olduk. Paralarımız icra ve mahkeme yolu ile aldık. Daha sonra tesisler tamamen bırakıldı. Eski halini çok iyi biliyorsunuz. Sonra tesisleri vakıf olarak aldık ve ihaleye çıktık. İhalenin ardından tesisleri bir firmaya aylık 18.500 liraya kiraladık. İşletmeci burada bazı isim değişiklikleri yaptı. Sefa Sirmen adını kaldırdı. Tabii ki kendi ticaretidir. Bunlar olabilir” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR İLE ANLAŞTIK
Sirmen, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile birlikte tesisler için ortak bir noktada birleştiklerini ifade etti ve “Tesislerimiz ile ilgili olarak bazı gelişmeler yaşandı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile bir araya geldik. Karaosmanoğlu Bey ‘Burasını Kocaelispor’a kiralayalım’ dedi. Ben de bunu genel kurulun kabul etmeyeceğini belirttim. Sonra tesislerin Büyükşehir’e devri konusu açıldı ve bu konuda bir anlaşmaya varıldı. Vakıf yönetimi olarak da konuya sıcak baktık. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin arkasındaki katlı otopark satışa çıkmış. Bir tesisler ile burasının takas olabileceğini düşündük. Tabii ki bunun ile ilgili bir şey netleşmedi. Ancak o gün bir kongre yapıp genel kuruldan tesislerin devri ile ilgili bir karar çıkaracağımı belirttim. Nitekim kongremizde gerçekleşti” diye konuştu.

SPOR BAKANLIĞI PROJESİ
BURAYA VERİLECEK
Sirmen, “Tesislerin satışı konusunu Vakıflar Genel Müdürlüğümüz ile de görüştük ve onlar da bize böyle bir satışın olabileceğini belirtti ve bu günkü genel kurulu yapma kararı aldık. Spor bakanlığı, olimpiyatlara sporcu yetiştirmek için bir tesis arıyordu. Bu tesisi beğenmişler. Ayda 250 bin liraya burayı kullanabileceklerini ifade ettiler. Ancak ortada bir ruhsat sorunu vardı. Devrin ardından ruhsat ile ilgili sorun da çözülecektir ve inanıyorum ki Kocaelispor’a sabit bir gelir kazandırılacaktır. Kongremizin hepimiz adına hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ
Sirmen’in konuşmasının ardından gündem maddelerine geçildi. Kocaeli Eğitim Vakfı’na ait olan tesislerin Büyükşehir Belediyesi’ne devri ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun vakfın mütevelli heyetine atanması ve genel kuruldan “Olur” aldı. Alınan kararın ardından salonda alkış sesleri yükseldi.

NEBİL UZUN TEŞEKKÜR ETTİ
Kocaelispor Kulüp Başkanı Nebil Uzun kürsüye geldi “Kocaelispor’un yararına olan bu kararı aldığınızdan dolayı Sefa Bey’e ve genel kurula teşekkür ediyorum. Bundan sonra Büyükşehir Belediye Başkanı’mızın da verdiği sözleri tutacağına inanıyorum” dedi. Sirmen ve Uzun bir araya geldi ve el sıkıştı. Son basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ikili ile birlikte genel kurul üyeleri bir cenazede bulunacaklarından dolayı salondan ayrıldı. Kısacası Kocaelispor’un kurtuluşu adına ilk adım da bu kongreden sonra atılmış oldu.

16 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR