İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşu törenlerle kutlandı

İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 90’ncı yılı törenlerle kutlandı. Kocaeli Valiliği önünde başlayan törenler, sivil ve askeri birliklerin geçişi...

BÜYÜT

İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 90’ncı yılı törenlerle kutlandı. Kocaeli Valiliği önünde başlayan törenler, sivil ve askeri birliklerin geçişiyle son buldu. Valilik önünde yapılan törene AKP’nin yanı sıra CHP ve MHP il başkanları katıldı. Diğer programlarda CHP ve MHP yer almadı.

İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 90’ncı yıl dönümü Kocaeli Valiliği önünde resmi törenlerle başladı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması sonrasında sırasıyla Vali Ercan Topaca, Kocaeli Garnizon Komutanı Korgeneral Ömer Necati Özbahadır ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından Atatürk Anıtına çelenk konuldu. Ardından kamu kurumları tarafından çelenklerin sunulmasının ardından siyasi parti temsilcilerine çelenk koydular. AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan ve MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak tarafından çelenkler sunuldu. Tören boyunca İl Başkanlarından Civelek, Kuşkan ve Yaylak’ın bir araya gelmemesi dikkat çekti.

CHP VE MHP KATILMADI
Atatürk Anıtına çelenk konulması sonrasında Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Garnizon Komutanı Korgeneral Ömer Necati Özbahadır ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, valilik makamında tebrikleri kabul etti. Burada ki tebriklere sivil ve askeri erkan katılırken, siyasi parti temsilcilerinden AKP İl Başkanı Mahmut Civelek sadece katılırken, CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan ve MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak katılmadılar.

BİRLİKTE SELAMLADILAR
Burada ki törenlerin ardından Muharebe Hizmet Destek ve Garnizon Komutanlığı makamında Garnizon Komutanı Korgeneral Ömer Necati Özbahadır tarafından tebrikler kabul edildi. Törenin ardından Doğu Kışla Parkı’nda resmi geçiş törenleri yapıldı. Tören alanına ilk olarak Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu gelirken, ardından Garnizon Komutanı Korgeneral Ömer Necati Özbahadır ve Kocaeli Valisi Ercan Topaca tören alanına geldiler. Burada Vali Topaca, Garnizon Komutanı Özbahadır ve Başkan Karaosmanoğlu tarafından, sicil ve askeri erkanın yanı sıra vatandaşların kurtuluş günü araç geçişi ile kutlandı.

HÜRRİYET VE İSTİKLAL
Selamlamanın ardından askeri erkan adın Tankçı Albay Enver Özbaş tarafından konuşma yapıldı. Ardından Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu söz aldı. Başkan Karaosmanoğlu “Bugün İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 90.yılıdır. hürriyet ay yıldızlı bayrağın hakkı, istiklal bu milletin en önemli hakkıdır. Biz bu hakkı edebiyen koruyacağız. Hürriyet ve istiklal sadece sözle, sloganla, heyecanlı nutuklar atarak, bağırarak, çağırarak sağlanması mümkün değildir. Hürriyet ve istiklal, güçlü bir ekonomi, itibarlı bir dış politikayla büyük hedeflerle sağlanabilir. Ekonomisi zayıf olanın bağımsızlığından bahsetmek mümkün değildir. Barış ve kalkınmayı istiyorsak millet olarak güçlü olmalıyız. Kederlerin, felaketlerin son bulduğu bu kurtuluş ile görmekteyiz. Çaba ve özveri içerisinde çalışmalıyız. Bu bilinçle hizmet üretmeye çalışıyoruz. Bu bilinçle şehrimizi gelin gibi süslüyoruz. Hürriyet ve istiklalimi daha güçlü temeller üzerine oturmak için çalışmalıyız. Etrafımıza bakalım adeta ateş çemberi gibi. Komşularımızla da yaşanan sıkıntıları görüyoruz. Birliğimize, demokrasimize ve bağımsızlığımıza her zamankinden çok ihtiyacımız var. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, ilimiz için hayatını kaybeden şehir ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Allah bir karış toprağımızı düşman çizmesi altında ezdirmesin. Birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere fırsat vermemeliyiz” açıklamasında bulundu.

Konuşmaların ardından İstiklal Marşını ezberden okuma yarışmasında ilimizden birinci olan İzmit İmam-Hatip Lisesi öğrencisi Ahmet Cihan Kara tarafından istiklal marşı okundu. Marşın ardından Vali Ercan Topaca, Kocaeli Garnizon Komutanı Korgeneral Ömer Necati Özbahadır ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından Kara tebrik edildi. Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan proje kapsamında Keman gösteri grubu tarafından konser verildi. Ardından resmi tören geçişi yapıldı.

28 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR