Dilovası Tapu’da TAKBİS dönemi

Dilovası Tapu Sicil Müdürlüğü önceki gün törenle TAKBİS sistemine geçti. Törende sistem sayesinde tapu ve kadastro işlemlerinin daha hızlı gerçekleşti...

BÜYÜT

Dilovası Tapu Sicil Müdürlüğü önceki gün törenle TAKBİS sistemine geçti. Törende sistem sayesinde tapu ve kadastro işlemlerinin daha hızlı gerçekleştirileceğine dikkat çekildi.

TAKBİS (Tapu Kadastro Bilgi Sistemi) uygulamasına geçen Dilovası Tapu Sicil Müdürlüğü’nde dün tanıtım töreni yapıldı. Törene, Dilovası Kaymakamı Hasan Göç, Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman, Dilovası Jandarma Komutanı Mikail Arıkan, TKGM İstanbul 2.Bölge Müdürü Bölge Müdürü Sedat Cömertoğlu katıldı. Törende, kurdele kesimi öncesi konuşan Sedat Cömertoğlu, “Artık tozlu raflardaki dosyalarda bilgi almak için günlerce beklemeyeceksiniz. Tapu ve kadastro işlemlerini internet üzerinden daha hızlı gerçekleştireceksiniz” diyerek, TAKBİS sisteminin nasıl kullanılacağını anlattı.

MESAJ ATILACAK
Cömertoğlu, “TAKBİS, Türkiye Cumhuriyet’i tarihinde tapu alanında yapılan en önemli gelişmedir. Tüm kişi ve kuruluşlara açık olan bir sistemdir. Vatandaşlar, internetten e-devlet sistemine girerek tapu ve kadastro ile ilgili işlemlerinin ön başvurusunu yapabilir, randevu tarihi alabilir” dedi. Cömertoğlu, “Verilen günde tapu müdürlüklerine gelen vatandaşların işlemleri daha kısa sürecek, bürokratik işlemler kısalacaktır. Yapılan bütün işlemler vatandaşa mesaj olarak iletilecektir” şeklinde konuştu.

HER İLDEN YAPILACAK
Cömertoğlu, tapu ile ilgili her türlü işlemin kayıtlı olduğu ilde yapıldığını hatırlatarak bu uygulamanın değiştiğini belirtti. Cömertoğlu, vatandaşların, tapu kaydı olan ile gitmeden Türkiye’nin her yerinden haciz, ipotek ve satış işlemlerini internet üzerinden yapabileceğini açıkladı. Cömertoğlu ayrıca 480 Tapu Müdürlüğü’nde faaliyete olan TAKBİS sisteminin, yıl sonuna kadar tüm Türkiye’de aktif olarak çalışacağını kaydetti.

İLK EVRAK TESLİM
TAKBİS’in internet üzerinden kullanımı Mikail Arıkan, Hasan Göç, Cemil Yaman’a anlatıldı. Anında mesajın hızını göstermek amacıyla Kaymakam Göç’ün telefonuna mesaj gönderildi. TAKBİS hızını ispatladı ve sadece 5 saniye içerisinde iletilen mesaj Kaymakam Göç’ün telefonuna ulaştı. Tören sonunda Hasan Göç, Dilovası’nda TAKBİS’i kullanarak işlemlerini yapan ilk vatandaşa evrakını teslim etti.

30 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR