Akar, bu kez de İZGAZ ve SEDAŞ’ı TBMM’ye taşıdı

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İZGAZ ve SEDAŞ’ın halkı mağdur ettiğini belirterek, TBMM’ye soru önergesi verdiCHP Kocaeli Milletvekili Haydar A...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İZGAZ ve SEDAŞ’ın halkı mağdur ettiğini belirterek, TBMM’ye soru önergesi verdi

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, ilimizin sorunlarını TBMM’ye taşımaya devam ediyor. Son olarak Kartepe Belediyesi’nde yaşanan rüşvet skandalının dosyasını İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e teslim eden Akar, bu kez de İZGAZ ve SEDAŞ’la ilgili sıkıntıları Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından yazılı olarak cevaplanmak üzere TBMM’ye taşıdı. Akar’ın meclise sunduğu soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

AKP’NİN YANLIŞ POLİTİKALARI
“AKP hükümetinin özelleştirme kapsamındaki yanlış politikaları sonucunda faturanın halka mal olduğu görülmektedir. Kocaeli’de özelleştirilen ve son zamanlarda yerel basında da vukuatlarıyla sıkça yer alan İZGAZ Doğalgaz Dağıtım A.Ş. ve SakaryaElektrik Dağıtım A.Ş. şirketleri de bunların örneklerindendir. İZGAZ Doğalgaz Dağıtım A.Ş, 2008 yılında yüzde 10’u Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde kalmak üzere, yüzde 90’ı Fransız firma olan Gaz de France Suez’e devredilerek özelleştirilmiştir.

SİTELERİNDE YAYINLANDI
Özelleştirilirken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kendi sitesinde de şu açıklamaya yer verilmiştir: ‘Özel sektörde olsa bile yine doğalgaz işinin kendine has uzmanlıkları korunmak durumundadır. Kaldı ki gerek teknik ve gerekse mali/idari olarak EPDK kontrolünde olmaya devam edecektir ve İZGAZ özel sektörde olsa bile lisans sınırları içersindeki imarlı bölgelere yatırım yapmak zorundadır. Bu lisansın bir gereğidir. Lisans gerekleri yerine getirilmediğinde maddi cezalar ve lisans iptali bile gündeme gelebilecektir’ denmektedir.

KAÇAK ELEKTRİK BEDELİ
Aynı yılda özelleşen bir diğer firma olan Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.’de de sorunlar çığ gibi büyümektedir. Öyle ki özelleşen SEDAŞ teknoloji çağında saatlerce elektrik kesintileri yapıp sanayinin merkezi olan Kocaeli’de şirketlerin ve halkımızın mağduriyetine sebep olmaktadır. Aynı SEDAŞ, konu fatura tahsilatına gelince alacağına kartal kesilmekte ve zamanında faturasını ödeyen aboneden bile kaçak elektrik bedeli tahsil etmektedir.”


Akar bu bilgiler ışında şu soruları yöneltti:

*Büyükşehir Belediyesi tarafından Fransızlara satılan İZGAZ, maliyetin yüksekliğini bahane ederek( İzmit ilçesi Akmeşe bölgesi, Alikahya, Kullar, Yuvacık, İhsaniye, Karamürsel ve köylerine) doğalgaz bağlamamakla özelleştirme esnasında imzalan sözleşmeye aykırı hareket etmektedir. Bakanlığınızca, halkın bu konudaki mağduriyetini gidermek için İZGAZ’a herhangi bir yaptırım uygulamayı düşünüyor musunuz?

*Dünyanın çeşitli ülkelerinde su dağıtım hizmeti de veren ancak bu ülkelerde de halkın mağduriyetine ve tepkisine sebep olan sicili bozuk Gaz de France Suez firmasına göz göre göre ve halkımızın büyük tepkilerine rağmen satışını gerçekleştirdiğiniz İZGAZ yüzünden Kocaeli halkına karşı herhangi bir sorumluluk duyuyor musunuz? Zaten OSB’lerin yoğunluğu ve fabrikalar yüzünden havası son derece kirli olan Kocaeli halkının talebine rağmen doğalgaz götürmeyerek kömür tüketip halkın sağlığıyla oynayan İZGAZ’a EPDK ne zaman müdahale edecektir? Bakanlığınız EPDK ya bu konuyla ilgili herhangi bir talimat vermiş midir?

*Teknoloji çağında, elektriğe bağımlı üretim yapan fabrikaların yoğun olduğu bir kent olan, Kocaeli’de elektrik kesintilerin yaşanmasının nedenleri nelerdir? Kocaeli’de özellikle günün en yoğun olduğu saatlerde SEDAŞ tarafından uzun süreli elektrik kesintileri yüzünden mağdur olan halkın şikayetleri bakanlığınızca ne zaman dikkate alınacaktır? Bu konuda SEDAŞ’a herhangi bir yaptırım uygulamayı düşünüyor musunuz?

*Kaçak elektrik tüketimi yapanları tespit etmek yerine bu kaçak bedelini zamanında ödeme yapan abonenin faturasına yansıtılmasını adaletli buluyor musunuz? Bu konuyla ilgili elektrik faturalarında yeni bir düzenleme yapılarak, bir başlık altında toplamak yerine, halkın mağduriyetine son verilmesi Bakanlığınız’ın gündeminde yer almakta mıdır?

04 Ocak 2012 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR