Kaşkaldere’ye 7 ayda 80 bin ağaç

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan ve Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, Kaşkaldere...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan ve Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, Kaşkaldere Vadisi Projesi’nde gelinen son noktayı görüşmek üzere bir araya geldi. Başkanlar Karaosmanoğlu, Pehlivan ve Alemdar’a 350 personelin 7 aylık bir çalışmayla vadiye 80 bin adet ağaç fidanı diktikleri bilgisi verildi.
 
ÜÇ BELEDİYE BİRLİKTE ÇALIŞTI
Körfez ile Derince ilçelerinin sınırını oluşturan Kaşkaldere Vadisi, Büyükşehir’in her iki ilçe belediyesiyle birlikte başlattığı çalışmayla 3 etap halinde tamamlandı. Körfez ve Derince ilçeleri için prestij projesi olarak adlandırılan Kaşkaldere Vadisi Rekreasyon Alanı kapsamında, yaklaşık 500 bin metrekarelik alanda çalışma yapıldı. Proje Büyükşehir, Derince ve Körfez belediyelerinin kendi ekipleri tarafından hayata geçirildi.
 
KAŞKALDERE VADİSİ MASAYA YATIRILDI
Üç ayrı etapta tamamlanan Kaşkaldere Vadisi Rekreasyon Alanı çalışması, Başkan Karaosmanoğlu’nun katılımıyla düzenlenen toplantıda ele alındı. Körfez Belediye Başkanı Pehlivan ve Derince Belediye Başkanı Alemdar’ın katılımıyla düzenlenen toplantıda Büyükşehir’den Başkan Vekili Zekeriya Özak, Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yazıcı, Emlak ve İstimlâk Daire Başkanı Yalçın Özön, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gökmen Mengüç, Park ve Bahçeler Müdürü Cenan Turan, Derince Belediyesi’nden Başkan Yardımcısı Osman Ergin, Park ve Bahçeler Müdürü Esra Kam, Körfez Belediyesi’nden Başkan Yardımcısı Selahattin Kabadayıoğlu hazır bulundu.
 
PROJE ÜÇ ETAPTA TAMAMLANDI
Kentin planlanması ve bu plan doğrultusunda gelişimi ve değişiminin önemine değinen Başkan Karaosmanoğlu, toplantıda projenin geldiği noktaya ilişkin bilgi aldı. Derince Belediye Başkanı Alemdar ile Körfez Belediye başkanı Pehlivan, Kaşkaldere Vadisi Projesi’nin her iki ilçe için de önemine değindi ve Başkan Karaosmanoğlu’na teşekkürlerini iletti. Toplantıda Başkan Karaosmanoğlu’na Kaşkaldere Vadisi Rekreasyon Alanı projesinin 3 etapta ele alındığı bilgisi verildi.
 
4.5 KİLOMETRELİK YÜRÜYÜŞ YOLU
Yaklaşık 500 dönümlük alan içinde 4,5 kilometrelik yürüyüş alanı oluşturulan proje kapsamında sahil ile D-100 arası 1. Etap, D-100 ile otoban arası 2. Etap ve otoban ile Yenikent ve Yavuz Sultan Selim mahalleleri arası 3. Etap olarak belirlendi. Projenin 1. etabında yer alan 150 bin metrekarelik bölümde 80 bin metrekarelik yeşil alan oluşturuldu, bu bölümde oturma alanları, 7 adet kamelya, 3 adet pergola, 5 adet ahşap köprü, çocuk oyun alanları, piknik alanları, fitness alanları, çiçeklendirme ve sulama sistemi inşa edildi.
 
OYUN ALANLARI VE PİKNİK MASALARI
D-100 Karayolu ile otoban arasında kalan 1,3 kilometrelik 2. etapta ise toplam 150 bin metrekarelik alanın 120 bin metrekaresi yeşillendirildi, 4 adet pergola, 9 adet kameliye konuldu, çocuk oyun alanları, fitness alanları ve piknik alanları meydana getirildi. Dekoratif çeşmelerle de donatılan projenin otoban ile Yenikent ve Yavuz Sultan Selim mahalleleri arasındaki 1.5 kilometrelik 3. etabında da toplam 200 bin metrekarenin 150 bini ağaçlandırıldı. Büyükşehir, Derince ve Körfez belediyelerinin öz kaynaklarıyla çalışma yaptığı proje kapsamında 350 personelin 7 ay içinde 500 bin metrekarelik alana 80 bin adet ağaç fidanı diktiği bilgisi de verildi.
 
YENİ BİR ORMAN OLUŞACAK
Yapılan çalışmalarla ilgili, bilgi alan ve projede gelinen son noktayı değerlendiren Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Yıllarca ihmal edilen ve mezbelelik bir halde kalan Kaşkaldere Vadisi’yle ilgili hayallerimiz gerçek olmaya başladı. Buraya diktiğimiz ağaçlar büyüdüğünde burada iki ilçe halkının nefes alacağı ormanlık bir alan oluşacak’’ açıklamasını yaptı.

10 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR