Tahsin Tarhan’ın vatandaşı rahatlatacak önerisi reddedildi

TBMM’de görüşülen torba yasanın birinci maddesi için değişiklik önergesi veren Tahsin Tarhan, 13 yılda 130 kat artan kredilerle ilgili vatandaşın mağ...

TBMM’de görüşülen torba yasanın birinci maddesi için değişiklik önergesi veren Tahsin Tarhan, 13 yılda 130 kat artan kredilerle ilgili vatandaşın mağdur olduğunu, bu nedenle banka ve sigorta muameleleri vergisinden muaf tutulmasını istedi. TBMM Genel Kurulu’nda devam eden görüşmelerle ilgili değişiklik önergesi için söz alan Tahsin Tarhan, konuşmasına 85 yıl önce Menemen’de katledilen Devrim Şehidi Kubilay’ı anarak başladı.

 

TÜRKİYE’Yİ ÖZETLEDİ

Geçmiş dönemlerde torba kanun klasiğini eleştiren Tarhan, Ceza İnfaz ile ilgili bir düzenlemeyi getirip bir de Gider Vergileri’ni dahil etmenin etik olmadığını bildirdi. Türkiye’nin son 13 yılıyla ilgili bir profil çizen Milletvekili Tarhan, AKP’nin hem ülke içinde, hem de uluslararası camiada Türkiye’yi içine soktuğu durumu özetledi.

 

“SANAYİ DURDU”

Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Makine Mühendisleri Odası’nın “Sanayinin sorunları ve Analizleri” konulu araştırma raporunu hatırlattı. Raporun en çarpıcı tespitini, “Sanayi firmaları, kaynaklarını sanayi yatırımı yerine dövize bağlamaktadır. Yani firmalar artık üretim yapamamaktadır.Yatırımlar askıya alınmış durumdadır” sözleriyle dile getiren Tarhan şöyle devam etti:

 

“SANAYİCİLİK BİTİYOR”

“Üretime dayanmayan ekonomi çöker, çöken ekonomilerde fabrikalar ya kiraya verilir ya da satılır. Bugün sanayicimiz bu durumdadır. Fabrikalar satılıyor, işçi tazminatları ödenemiyor, İflas ertelemeleri gün geçtikçe artıyor. Çarklar ve sanayi durdu. Üretim ekonomisi sürekli düşüşte, inşaata ve ranta dayalı ticaret ekonomisine geçildiği bir dönemdeyiz. Artık sanayiciler çocuklarına miras olarak sanayiciliği bırakmak istemiyor. Buradan çağrıda bulunuyorum. Acilen sanayide eğitim ve üretim seferberliği başlatmalıyız.”

 

FAİZ RAKAMLARINI AÇIKLADI

CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, kredi ve kredi kartı mağdurlarını rahatlatacak teklifini de genel kurulda paylaştı. Vatandaşların ihtiyaç, konut ve otomobil alımı gibi amaçlarla bankalardan kullandıkları kredilerin son 13 yılda 130 kattan fazla arttığını kaydeden Tarhan, “Kredi kartı borçlarıyla birlikte bu tutar 380 milyar lira civarında seyretmektedir. Bu borç vatandaşlar üzerinde önemli bir faiz yükü oluşturmaktadır. Vatandaşların 2010 yılı başından Ekim 2015 sonuna kadar olan dönemde bankalara tüketici kredisi ve kredi kartı borçları için ödedikleri toplam faiz 176,6 milyar lirayı buldu” dedi.

 

AKP’LİLER REDDETTİ

Konut kredileri toplam tüketici kredilerinin yüzde 46’sını oluşturmakta, geri kalan yüzde 54’lük kısım ise ihtiyaç, otomobil ve benzeri nedenlerle kullanılan kredilerden oluşmaktadır. Önerimizle, bankalar ve tüketici kredisi veren finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan ihtiyaç ve konut gibi diğer tüketici kredilerinden lehe alınan paralar da Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisinden müstesna tutulmaktadır. Bu yolla vatandaşlar üzerindeki dolaylı vergi yükünün çok az da olsa azaltılması amaçlanıyor” diye konuştu. Tarhan’ın, kredi ve kredi kartı mağdurlarının yükünü azaltacak önerisi AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

25 Aralık 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR