Tarhan: Bakan ayrı, başbakan ayrı konuşuyor

Tarhan, “Rakamlarda bile anlaşamayan hükümet üyeleri sanayide nasıl hamle yapacak?” diye sordu CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, iktidarın sa...

Tarhan, “Rakamlarda bile anlaşamayan hükümet üyeleri sanayide nasıl hamle yapacak?” diye sordu

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, iktidarın sanayi politikalarını sert sözlerle eleştirdi. Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın 2016 yılı bütçesinin görüşmeleri üzerinde TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Tahsin Tarhan, hükümetin plansız, çevre duyarlılığından uzak, yandaşların çıkarlarını gözeten ve ranta dayalı bir sanayi politikası yürüttüğünü vurguladı.

 

“BÖYLE FABRİKA AÇILIR MI?”

Tarhan, iktidarın ranta dayalı ve günü kurtarmaya dönük politikalarının sanayicileri yıldırdığını vurguladı. Milletvekili Tahsin Tarhan, hükümetin “anahtar teslimi fabrika” vaadinde bulunduğunu hatırlatarak, “Ön çalışma yapılmadan, rekabet ortamı değerlendirilmeden, pazar payı hesaplanmadan fabrika açılır mı?” diye sordu.

 

HÜKÜMETİ TERLETTİ

Tahsin Tarhan, son dönemde iflasını açıklayan şirketlerin, kapanan fabrikaların, satışa çıkarılan üretim merkezlerinin sayısının rekor düzeye çıktığını da savunan Tarhan, “Madem yeni fabrika yapacaktınız, var olanları niye sattınız. Yandaşlarınıza peşkeş çekeceğiniz anahtar teslimi fabrikalar ne zamandan bu yana teşvik kapsamında değerlendiriliyor? Katma değer yaratacak sektörlerin hangisi sizin planladığınız bölgelerde fabrika istiyor” dedi.

 

BAKAN MI YANLIŞ BİLİYOR YOKSA BAŞBAKAN MI?

Hükümetin, organize sanayi bölgelerinin sayısı konusunda bile net bir bilgi veremediğine dikkati çeken Tahsin Tarhan, şöyle konuştu: “Bakan, Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında 285 organize sanayi bölgesi olduğunu söyledi. Başbakan Davutoğlu ise, genel kurulda Türkiye’de 166 OSB’nin bulunduğunu açıkladı. Biz hangi rakama güvenelim?” ifadesini kullandı.

 

“PLANSIZLIK ZARAR VERİYOR”

OSB’lerin doluluk oranı ile ilgili de sıkıntılar yaşandığını da sözlerine ekleyen Tarhan, “En yüksek doluluk oranı yüzde 80. Bazı OSB’lerde doluluk oranı yüzde 20’lerde. Pek çoğu şu anda atıl durumda. Bu plansızlık ülkeye zarar veriyor. Bölgelerin dengeleri ve hammadde zenginliği göz ardı ediliyor. Tarıma dayalı endüstri bitti. Kıyı bölgelere yapılan fabrikalarla çevre kirletiliyor. Bu şekilde çarpık kentleşmenin yolu da açılmış oluyor. Çevreye duyarsız bir sanayi politikası sürdürülebilir olmaz. Oysa yarın çocuklarımıza nasıl bir dünya bırakacağımızı öngörmek zorundayız, bu hepimizin sorunu” diye konuştu.

 

05 Mart 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR