Erdoğan Bayraktar, Haydar Akar’ı CHP’ye oy kaybettirmekle suçladı

TBMM’de geçen hafta başlayan bütçe görüşmeleri sürüyor. Görüşmelerin pazartesi günü yapılan oturumuna Haydar Akar ile Erdoğan Bayraktar arasındaki tar...

BÜYÜT

TBMM’de geçen hafta başlayan bütçe görüşmeleri sürüyor. Görüşmelerin pazartesi günü yapılan oturumuna Haydar Akar ile Erdoğan Bayraktar arasındaki tartışma damga vurdu. Bayraktar, Haydar Akar’ı CHP’ye oy kaybettirmekle suçladı; “Biz, CHP’nin sizin yüzünüzden az oy almasına üzülüyoruz” dedi

Önceki gün bütçe görüşmelerinde CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar arasındaki tartışmada Haydar Akar, Erdoğan Bayraktar’ın cevaplaması için çeşitli sorular sordu. Akar’ın sorularını cevaplayan Bayraktar konuşmasının sonunda Haydar Akar’ı CHP’ye oy kaybettirmekle suçladı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANLARI
Haydar Akar, Bakan’a yönelttiği sorularında şu ifadelere yer verdi; “Çevre ve Şehircilik Bakanı, biraz evvel kentsel dönüşüm projelerine izin verdiğinizi, bazı il ve ilçelerde izin verdiğinizi söylediniz; ama İzmir Belediyesi’nde 6 yüz 75 gündür bekleyen kentsel dönüşüm projelerine izin vermediğinizi hepimiz biliyoruz. Kocaeli’de kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Gebze-Güzeller bölgesi bin 93 dönüm, 4 bin 507 kişi yaşıyor, alanın büyük bir kısmı boş. Derince-Gişeler bölgesi 97,5 dönüm, boş ve tamamı kamuya ait; Derince Körfez bölgesi 5 yüz 23 dönüm, boş ve kamuya ait; Yenimahalle bölgesi 91 dönüm, bin 59 kişi kamu ve şahıs ticaret alanı olarak kentsel dönüşüm alanı içerisine dönüştürülmüş.

“RANTSAL DÖNÜŞÜM ALANI MIDIR?”
Şimdi, sorum Sayın Bakan: Sizce örneklerini verdiğim alanlar bir rantsal dönüşüm alanı mıdır, yoksa gerçekten deprem geçirmiş Kocaeli’nin kentsel dönüşüm alanları mıdır? Bir de, yine burada yaptığınız bir konuşmada, Sayın Bakan, TOKİ’deki yolsuzluklar nedeniyle kürsüden Türk milletine “Bir tek yolsuzluğumu bulun, istifa edeceğim.” demiştiniz ve bütçe görüşmelerinde bunu kabul ettiniz. Yaşanan yolsuzluklar ortada istifa edecek misiniz?” Akar’ın konuşmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar söz aldı.

“ÇOK FAZLA KAMU ARAZİSİ OLDUĞU İÇİN…”
Bayraktar şu ifadelere yer verdi; “İzmir’de bize gelen, Belediye Kanunu’nun 73’üncü maddesine göre gelen kentsel dönüşüm taleplerinden bugüne kadar 11 tane geldi ve bunların 6 tanesini Başbakanlık’tan, Bakanlar Kurulu’ndan çıkartarak İzmir Belediyesi’ne gönderdik; fakat diğerlerinde çok fazla kamu arazisi olduğu için bunların değerlendirilmesi ve ‘Yanlış yapmayalım’ diye bunlar inceleniyor. Diğer taraftan da biz İzmir’in tamamını Büyükşehir Belediyesi’ne ve ilçe belediyelerine, nerede kentsel dönüşüm yapacaklarsa kendilerine riskli alan belirleme, riskli bina belirleme yetkisi verdik. Bu doğrultuda kendileri istediklerini yapabilirler, bunun için bir problem yok bu bakımdan.

“HAKKIMIZDA BİR DAVA YOK”
Şimdi, değerli arkadaşlar, ben burada -Mecliste- ne dediysem bunların aynen arkasındayım. Şimdi, bizim için burada iddia edilen, Yüksek Denetleme Kurulu’nun iddialarıydı. Bunları tek tek çürüttük. Şimdi tekrar söylüyorum: Eğer benim hakkımda bir dava varsa bulun getirin. Ne dediysem aynısı, sözümdeyim yine. Böyle bir dava yok. İddia olabilir ama bizim hakkımızda bir dava yok, bir soruşturma yok.” Bayraktar’ın konuşmasının ardından Haydar Akar ile Erdoğan Bayraktar arasında çeşitli diyaloglar yaşandı.

“İSTİFAYA DAVET EDİYORUM”
Karşılıklı sataşmaların ardından Haydar Akar sataşmalara cevap vermek için söz aldı. Akar; “Size 3 tane soru yönelttim. Çok basit 3 soru: 1, İzmir’di; 2, Kocaeli’ydi. Bunların hiçbirine cevap vermediğiniz gibi, 3’üncü soruyu da burada, kürsüde yapmış olduğunuz bir konuşmayla ilgili yönelttim. Konuşmada, TOKİ hakkında bir dava açılmışsa ve bu dava aleyhine sonuçlanmışsa istifa edeceğinizi belirtmiştiniz bu kürsüde. Daha sonra, bunu söylemediğinizi iddia ettiniz. Bunu size yönelten arkadaşım tutanakları getirerek bu kürsüde okudu ve sizin söylediğinizi ispatladı. Daha sonra, bütçe görüşmelerine gittiniz, bütçe görüşmelerinde de 60 katrilyonluk KC Grup’ta yolsuzluk yapıldığını kabul ettiniz, devleti zarara uğrattığını kabul ettiniz, bu konuda beyanlar verdiniz” dedi. Akar, “Bu kürsüde milletvekillerine, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına istifa edeceğinizi söylemiştiniz, sizi tekrar istifaya davet ediyorum. ‘Adam gibi adam, verdiği sözün arkasında durur’ diyorum” dedi.

“CHP’NİN SİZİN YÜZÜNÜZDEN AZ OY ALMASINA ÜZÜLÜYORUZ”
Haydar Akar’ı CHP’ye oy kaybettirmekle suçlayan Bayraktar şu ifadeleri kullandı; “Bakınız, yolsuzluğu şahıslar yapar, kurumun kendisi yapamaz. Kurum, bir mefhumdur. Ben TOKİ’de, TOKİ hakkında’ dedim, sonra onu aynı konuşmada sonradan düzelttim, dedim ki: ‘TOKİ hakkında dava…’ Fakat onu şu manada söyledim: ‘TOKİ’de şahıslar hakkında bir yolsuzluk davası yoktur. Bizim hakkımızda bir soruşturma yoktur’ dedim. Bakınız, biz CHP’nin sizin yüzünüzden az oy almasına üzülüyoruz. Bu millet gene büyük millet, çok büyük millet, size yüzde 20’nin üzerinde oy veriyor.”

20 Aralık 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR