Kandıralı köylüler, Cerattepe’yi hatırlattı

ÇED raporuna yönelik itiraz dilekçelerini valiliğe teslim eden köylüler, mücadelelerinin devam edeceğini belirterek, Cerattepe’yi örnek gösterdiler. K...

ÇED raporuna yönelik itiraz dilekçelerini valiliğe teslim eden köylüler, mücadelelerinin devam edeceğini belirterek, Cerattepe’yi örnek gösterdiler. Kandıralı köylüler, ilçelerinde yapılmak istenen Sungurlu Barajı’na tepkilerini yaptıkları eylemler ve resmi itirazları ile dile getiriyorlar. İstanbul’un 2040 yılına kadarki su ihtiyacını karşılayabilmek adına Devlet Su İşleri tarafından yapılacağı belirtilen projenin ÇED raporu internet üzerinden yayınlanmış, Bu rapora itirazlar ise sürenin dolmasına kısa bir zaman kala yapılmaya başlanmıştı.

 

PROJEYE İTİRAZ ETTİLER

Önceki gün Akçaova Köyü Muhtarı Remzi Yüce ile Teksen Köyü Muhtarı Ziyaettin Soykan’ın itirazın ardından dün de vatandaşlar Kocaeli Valilik Kompleksi’ne akın ettiler. Akçaova, Teksen, Azaklı, Kabaklar ve çevre köylerden gelen köylüler, Sungurlu Deresi bölgesinde yapılacağı açıklanan ‘Sungurlu Barajı HES, Malzeme Ocakları, Kırma-Eleme Tesisi ve Hazır Beton Tesisi Projesi’ kurulmasına yönelik hazırlanan ÇED nihai raporuna itiraz süresinin son günü dün dilekçelerini Kocaeli Valiliği’ne ilettiler.

 

“BABA TOPRAĞIMIZ YOK OLMASIN”

Proje ile sular altında kalacak olan Akçaova Köyü sakinlerinden Ziraat Yüksek Mühendisi ve Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği yöneticilerinden Hüseyin Yüce, “Köyümüzden kopmak istemiyoruz. Orası atalarımızın, dedelerimizin emanetidir. Daha önemlisi orası torunlarımızındır. 8 yaşındaki kızım Duru Tuana, “Baba toprağımız yok olmasın, evimiz yok olmasın. Buna izin verme” diyor. Ben kızıma söz verdim, sonuna kadar bu işin arakasında olacağım. Gücüm el verdiğince mücadele edeceğim” ifadelerini dile getirdi.

 

“ÖLÜLERİMİZ NE OLACAK”

Yapılmak istenen baraj projesi ile ilgili konuşan Kandıra Tatarahmet Köyü sakinlerinden Naif Korkmaz ise, projenin illerine hiçbir yarar sağlamayacağını belirtti. Korkmaz ayrıca; “Verilen ÇED nihai raporu hazırlanırken bölgenin ekolojik yapısı, orada yaşayan insanlar, onların torunları göz önünde bulundurulmamış. Mezarlıklarımız sular altında kalacak. Ölülerimiz ne olacak?” diye konuştu.

 

“OVAL OFİSLERDEN KALEM OYNATMAK KOLAY”

Eleştirilerini devam ettiren Naif Korkmaz, şöyle konuştu: “ÇED raporunu hazırlayan kişiler, çalışmayı oval ofislerden kalem oynatarak proje çizmiş, bunu yapmak kolay. Doğayı, hatta insanları düşünmeden bu raporu hazırlamışlar. Suriyeliler savaştan kaçıyor, biz ülkemizde sürgün ediliyoruz.”

 

İMZALAR TESLİM EDİLDİ

Baraj projesinden etkilenen köylerde yaşayan vatandaşlar, yapılan açıklamaların ardından internet üzerinden yayınlanan ÇED raporuna itirazın son gününde 100’den fazla dilekçeyi Kocaeli Valiliği’ne teslim etti. Köylüler, Cerattepe’yi örnek göstererek mücadelelerinin devam ettiğini dile getirdi. Bilal AKPINAR

04 Mart 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR