Dilovası ve Szentgotthárd kardeş şehir

      Dilovası Belediyesi, Szentgotthárd Belediyesi ile Kardeş Şehir Protokolü’nü Franz Anton Pilgram'ın tasarladığı Barok sitilindeki kilise olarak...

BÜYÜT

 

 

 

Dilovası Belediyesi, Szentgotthárd Belediyesi ile Kardeş Şehir Protokolü’nü Franz Anton Pilgram'ın tasarladığı Barok sitilindeki kilise olarak inşa edilen, günümüzde binanın bir kısmı Szentgotthárd Belediye çalışma ofisi olarak da kullanılan Başkanlık makamında imzaladı. İmza törenine Szentgotthárd Belediye Başkanı Huszár Gábor,  Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar adına Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ayhan Akbulut, Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz katıldı.

 

ZİYARET SÖZÜ

 

Sadece kağıt üzerinde değil işleyen, organizasyonlar yapan, projeler üretip çalışan kardeşliklere imza attıklarını kaydeden Huszár Gábor, “Şimdi attığımız imzamızda böyle olacaktır. Önümüzdeki ekim ayında Belediye Başkanlık seçimlerimiz olacak. Sonrasında seçilmem durumunda Dilovası'na heyetimle birlikte resmi ziyarette bulunmak isterim” dedi.

 

ÜRETTİĞİ DEĞERLERE BAKIYORUZ

Ayhan Akbulut ise “Günümüzde işbirliklerinin gelişmesinde, dine, milliyete ve ırka bakmıyoruz. Üretmiş olduğu değerlere bakıyor ona göre değerlendiriyoruz. Sizin kardeş kentleriniz bundan böyle Dilovası'nın da kardeşleridir. Sizleri de en kısa zamanda Dilovası’na bekliyoruz'' ifadelerine yer verdi.

 

ONUR DUYUYORUZ

Osman Şahbaz, “Dilovası ve Szentgotthárd kentlerinin kardeş şehir olmalarına katkıda bulunmaktan büyük bir onur duyuyoruz. Ticari ve ekonomi işbirliğimizi artırmanın yanında sosyal ve kültürel ilişkilerimize de destek vermeye gayret ediyoruz. Burada bugün bir tohum ekilmiştir. Bir müddet sonra bu tohum mutlak surette bizlere meyve alarak geri dönecektir'' dedi.

ÜÇ GÜN FESTİVAL

 

Kardeş Şehir Protokolü ile birlikte üç gün festival, etkinlik, şenlik, yarışlar yapıldı.

Festival kapsamında Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker'in katkıları Mehteran Bölüğü Başkanı Taşkın Kardeş'in öncülüğünde 21 kişiden oluşan Mehter Takımı iki gün katılımcılara unutamayacakları askeri marşlardan gösteriler sundu.

 

ONUR KONUĞU TÜRKİYE

Festival'de 1664 yılındaki Szentgotthárd şehrinde Avusturya, Haçlı Ordusu ve Osmanlı arasındaki St. Gotthard savaşının 350. yılı dolayısıyla Türkiye onur konuğu olarak misafir edildi. Savaş olduğu aynı yıl Vasvas şehrinden adını alan anlaşma imzalandı. Günümüzde ise 350. yılın anısına Türkler ile birlikte festival ve bayram yapılıyor. Avusturya, Solvenya kültürlerinin yanına Türkiye'de ortak olarak katılıyor.

 

04 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Orsi Hajnalka - Kedves Osman,

gratulálok !!!

Nagyon kedves és figyelmes Tőled, hogy értesítesz engem is az eseményekről.

Köszönöm szépen, és gratulálok a munkádhoz!

Kevesen tesznek ennyit a török-magyar kapcsolatokért.

Tisztelettel: Orsi Hajnalka

Yanıtla . 0Beğen 04 Ağustos 12:11
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR