Artvinlilerin memleket sevgisine polis baskını!

Artvin Cerrattepe’de altın madeni çıkarılması için yapılan çalışmalarına, tabiata verdiği zararı nedeniyle karşı çıkan çevrecilere destek vermek amac...

Artvin Cerrattepe’de altın madeni çıkarılması için yapılan çalışmalarına, tabiata verdiği zararı nedeniyle karşı çıkan çevrecilere destek vermek amacıyla Kcoaeli’de bulunan Artvinliler dernekleri Yürüyüş Yolu üzerinde Belediye iş Hanı önünde eylem düzenlendi. Eyleme CHP, HDP, çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve vatandaş destek verdi. Karadeniz'in yöresel enstrümanı tulumun çalındığı, türküler eşliğinde horon tepilen eylem, topluluğun yürüyüşü başlatmak istemesiyle polis-eylemci kavgası meydanına döndü. Eylemcilere müdahalede bulunan polis, 12 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan eylemcilerin arasında Cumhuriyet Halk Partisi İzmit İlçe Örgütü’nden Deniz Kartal’ın da olduğu iddia ediliyor.

 

"ÇOCUĞU DA ALIN"

Eylemin izinsiz olduğu iddiasıyla topluluğun yürümesine izin vermeyen güvenlik güçleri, kadınların ve çocukların gruptan çıkması için uyarı yaparak müdahalede bulunacağını söyledi. Eyleme çocuğuyla gelen bir baba çevik kuvvet ekiplerine "Ben oğlumun geleceği için buradayım. Benim oğlumu ağlatmaya ne hakkınız var. Tek istediğiniz anayasal hakkımızı kullanarak eylem yapmak. Bırakın yürüyelim" dedi. Daha sonra  güvenlik güçleri "Madem babası oğlunu düşünmüyor o zaman devlet alır. Alın çocuğu da babayı da" dedikten sonra arbede yaşandı ve polis eylemcileri üzerine yürüdü. Gazetecilerin oradan çıkmasına izin vermeyen polisler gazetecileri de arbedenin içine kattı. 

 

YERLERDE SÜRÜKLEDİLER

Arbedenin ardından uzun konuşmalar sonucunda Kocaeli Artvin Derneklerinin basın açıklamasını yapmasına izin verildi. Açıklamanın okunmasının ardından eylemciler tulum çalıp horon tepti. Eylemcilerin halay çekmesine izin vermeyen polisler, dağılın uyarısı yaptıktan sonra horonun ortasına girip müdahaleye başladı. Polis ile eylemciler arasındaki kavgaların ardından polis bazı  eylemcileri yerlerde sürükleyerek gözaltına aldı. 12 kişiyi gözaltına alan polis eylemcileri Fethiye Caddesi'nin yukarısına kadar dağıttı. Polis merkezine götürülen eylemciler, yapılan işlemlerin ardından serbest bırakıldı.

 

Eylemcilerin uzun uğraşlar sonucu yapabildikleri basın açıklamasının metni şöyle :

HALKIN HAKLARINI MI SAVUNUYORLAR HOLDİNGİN Mİ?

Artvin Cerattepe’de yapılması planlanan madencilik faaliyetlerine karşı doğasını savunan iş makinelerinin geçişine izin vermeyen yurttaşlara polis ve jandarma, İş İşleri Bakanı Efkan Ala’nın talimatıyla 15 – 16 – 17 Şubat tarihlerinde yoğun saldırılar karşısında Artvin halkı direniş sergiliyor. Doğasına ve yaşam alanlarına sahip çıkmak için 25 yıldır bıkmadan direnen Artvin halkı 750 kişi ile açmış olduğu Türkiye tarihinin en büyük çevre davası olma özelliğini koruyor. AKP’nin hukuk tanımaz, irade tanımaz tavrı ile saldırılarını arttırarak devam ettiriyor. Türkiye’nin en sakin ili olan Artvin halkı üzerine işgal kuvvetleri gibi saldırmaktan geri durmuyor. Artvin halkı soruyor. Polis ve jandarma halkın haklarını mı savunuyor yoksa Cengiz Holding’in mi?

 

“CENGİZ İNŞAAT ALANI TAHRİP ETMEK İSTİYOR”

Yüzlerce polis desteği ile yola çıkan iş makineleri akıllara şu soruyu getirdi. Neden şimdi? 25 yıldır devam eden mücadelenin en önemli kırılma anlarından biri hiç kuşkusuz Danıştay tarafından da onaylanan manifesto niteliğindeki iptal kararı. 2013 yılında açılan dava 2014 yılında karara bağlanmış ve “Burada artık madencilik yapmanın olanağı yoktur” denilmişti. Ama bir hukuk garabeti daha yaşandı. Firma küçük değişikliklerle yeni bir ÇED raporu hazırlayarak yeniden çalışmaya başlamak için başvuruda bulundu. Bu rapora da 2015 Temmuz ayında dava açıldı. Mahkeme keşif kararı aldı ama süreci çok ağırdan akarak keşfin yapılmasını erteledi. Kış şartlarını da göz önüne alarak keşfi Mart – Nisan aylarına kaydırdı. Cengiz İnşaat’ın acele tam da bu noktada. En yanlı mahkemenin bile farklı karar vermeyeceğini bilen Cengiz, keşif yapılmadan alanı tahrip etmek istiyor. Cengiz İnşaat topu ile tüfeği ile bu yüzden saldırıyor.

 

CENGİZ İNŞAAT KİMDİR?

ANAP döneminde Karadeniz Sahil Yolu ile adını duyurmaya başlayan Cengiz İnşaat esas yükselişini AKP döneminde yaptı. Artık inşaatın yanına enerji, madencilik, turizm gibi rant alanalrında boy göstermeye başladı. Cengiz İnşaat 15 – 17 Aralık döneminde ortalığa saçılan TPE’lerde en çok adı geçenlerden biri. Üstelik sadece milletin anasına, namusuna yaptığı küfürlerle değil, kazandığı paralardan doldurduğu havuzla da çok konuşulmuştu. Hilal GÜDÜCÜ

foto-(4).jpg

foto-(2).jpg

CHP İzmit İlçe Balkanı Mehmet Ümit Küçükkaya

18 Şubat 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

izmit - Bravo Emniyet Müdürümüzü kutlarım. Kendilerine yakışanı yapmışlar. Teamülsüz bir teşkilat yarattılar halkın da duyarsız olmasını önüne ne konursa onu almasını istiyorlar. Unutmayın ki bu halk kendi için değil Ülkesi için mücadele veriyor ve o il veya yer sizin atalarınızın yeri de olabilir.

Yanıtla . 0Beğen 18 Şubat 10:20
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR