Yılın Çevrecisi: İzmit Belediyesi

  “Her şey daha temiz bir çevre için” Gazeteniz Kocaeli Gazetesi tarafından her yıl düzenlenen ve yılın en iyilerinin seçildiği Doruktakiler’de, 201...

 

“Her şey daha temiz bir çevre için”

Gazeteniz Kocaeli Gazetesi tarafından her yıl düzenlenen ve yılın en iyilerinin seçildiği Doruktakiler’de, 2013 yılının en çevreci ismi İzmit Belediyesi oldu.

Gazeteniz Kocaeli Gazetesi tarafından her yıl düzenlenen ve yılın en iyilerinin seçildiği Doruktakiler’de, 2013 yılının en çevreci ismi İzmit Belediyesi oldu. Yapılan projelerle çevreye duyarlılığını bir kez daha kanıtlayan İzmit Belediyesi, Doruktakiler 2013’te Yılın Çevrecisi Ödülü’nü almaya hak kazandı.

HER MAHALLEDE GERİ DÖNÜŞÜM

Geri dönüşüm çalışmalarına önem veren İzmit Belediyesi, İzmit’in 52 mahallesinde de dönüşüm çalışmalarını uyguluyor. Ambalaj atığı çıkaran firmalarla sözleşme imzalayan İzmit Belediyesi, okul, market, işyeri gibi yerlerde de düzenli olarak ambalaj atıkları toplanıyor. 2013 yılında 6bin 291 ton ambalaj atığı toplayıp ekonomiye kazandıran İzmit Belediyesi’nden alınan bilgiye göre sanayiden ve sokak toplayıcılardan alınan ambalaj atıklarıyla birlikte bu sayı 17 bin 194 tonu buluyor. 17 bin 194 ambalaj atığı ile 50 bin 830 ağaç ile 10 bin 65 ton petrol tasarruf edildi.

GERİ DÖNÜŞÜM

Geri dönüşüm çalışmaları kapsamında 2013 yılında mahallere 79 adet geri dönüşüm konteynırı eklenerek, toplamda 1337 konteynır halkın hizmetine sunuldu. Kapı kapı kurum kurum dolaşarak halkı geri dönüşüm konusunda bilgilendirmeye çalışan İzmit Belediyesi, 2013 yılında 1170 adet iç mekan kutusu dağıttı. Okullardan toplanan atıkları, okula hizmet olarak geri götüren İzmit Belediyesi, 2013 yılı boyunca okullara 2240 paket fotokopi kağıdı, 6 masaüstü bilgisayar, 9 projeksiyon cihazı, 5 çok fonksiyonlu yazıcı, 1 televizyon, 1 bulaşık makinesi, 1 çay kazanı, 4 harddisk, 24 flash bellek, 6 mp3 player, 5 ses sistemi, 5 kulaklık ve çok sayıda sarf malzeme dağıttı.

BİTKİSEL ATIK YAĞLAR  

İzmit Belediyesi, ilçede okul ve işyerlerinden bitkisel atık yağları toplamaya devam ediyor. Bunun yanı sıra atık yağ çıkaran işletmeler sürekli denetim halinde. 2013 yılında 215 işyeri, bitkisel atık yağ konusunda denetlenerek, olumsuzluk görülen yerlere yasal işlem uygulandı. İzmit Belediyesi, 2012 yılında Yağ Tutucu Projesi’ni hayata geçirerek, yeni yapılacak 3 hane üzeri tüm binalarda yağ tutucuyu zorunlu hale getirdi. 2013 yılında birçok binaya yağ tutuculu olarak ruhsat verilirken, çalışmalarla ilgili müdürlükler koordineli olarak işbirliği yürütüyor. İzmit Belediyesi, atık yağlar konusunda yalnız değil.

İÇME SUYU KİRLENMEDİ

Daha temiz bir çevre için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Çevre Koruma Vakfı ve Türkiye Belediyeler Birliği tarafından başlatılan ‘Temiz Çevre Engelsiz Hayat’ isimli projeye, okul ve camilerden atık yağların toplanması kampanyaya destek sağlanıyor. 2013 yılında 141 bin 926 litre atık yağ toplayan İzmit Belediyesi, bu sayede 141 milyar 926 milyon içme suyunun kirlenmesini önlerken, kanalizasyon ve arıtma tesislerinin zarar görmesine engel oldu.

SADECE BU KADAR MI?

Ambalaj atıkları ve bitkisel atık yağları toplayan İzmit Belediyesi, bunların yanı sıra atık pil, elektronik atıklar, ömrünü tamamlamış lastikleri ve hurda araçları topluyor. Mahallerde kontrol ekipleri çevre temizliği konusunda hassasiyet gösteren İzmit Belediyesi, vatandaş şikayetlerinde de anında çalışmalara başlıyor.

ÇEVRE PLANLARI

Çevre ve geri dönüşüm eğitimlerine devam eden İzmit Belediyesi, 2013 yılında 51 okul ve kültür evinde toplam 15 bin 531 öğrenciye ulaştı. Temiz çevre konusundan taviz vermeyen İzmit Belediyesi, gelecek yıllarda ambalaj atık sisteminin daha yaygın hale getirilerek geri kazanılan atık miktarının artırılması, iskan verilen binalarda bulunan yağ tutucularının kontrol edilerek sisteme dahil edilmesi ve yağ tutucularda biriken yağların düzenli olarak lisanslı firmalar tarafından alınmasının sağlanması temin edilecek. 2014 yılında kurulması zorunlu olan atık getirme merkezi ile ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile yazışma yapılarak İzaydaş koruma bandı içinden alan tahsis edilmesinin sağlanması, ilimizin sınırlarındaki elektronik atık üreten ve satan işyerlerinin belirlenerek toplantılar düzenlenmesi ve sisteme dahil edilecek.

TARIM İLAÇLARI

Mart ayından sonra İzmit Belediyesi’ne bağlanacak köylerde tarım ilaçları ve ambalajları ile ilgili çalışmalar yapılacak. Halk bilinçlendirilecek ve toplama noktaları oluşturulacak. Özellikle köylerde hanelerde oluşan organik atıkların kompost gübre haline getirilmesi ve bu gübrelerin tarımda kullanılması için çalışma yapılacak.  Çevresel risk analizinin takip edilmesi ve yeni risklerin belirlenmesi, atık yağ-ambalaj atığı, atık pil ve elektronik atık denetimlerinin devam ettirilmesi, hurda araç, çevre denetimleri ve mahalle kontrollerine devam edilmesi e-atık, atık pil ve ambalaj atık toplama yarışmalarının takip edilmesi konularında çalışmalar yürütecek.

31 Ocak 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR