Masa başı işi fıtık yapıyor!

          İzmit Belediyesi’nin çalışanlara yönelik eğitimleri aralıksız devam ediyor. İnsan Kaynakları Müdürlüğü tarafından organize edilen son eğitim...

BÜYÜT

 

 

 

 

 

İzmit Belediyesi’nin çalışanlara yönelik eğitimleri aralıksız devam ediyor. İnsan Kaynakları Müdürlüğü tarafından organize edilen son eğitim, masa başında çalışan personele yönelik oldu. İş Sağlığı ve İş Güvenliği çalışmaları kapsamındaki eğitime yaklaşık 50 personel katıldı. İş Güvenliği Uzmanı Ömer Camadan tarafından verilen eğitimde, masa başında bilgisayar gibi ekranlı araç kullananların her zaman çeşitli eklem rahatsızlıklarıyla fıtık olmayla karşı karşıya bulundukları kaydedildi.

 

BASİT HAREKETLER RİSKİ AZALTIR

 

Ömer Camadan, ABD’de bel, boyun ve eklem rahatsızlığı bulunanların yüzde 64’ünün masa başında çalışanlar olduğunu, bu kişilerin yıllık sağlık harcama tutarının da 20 Milyar Doları bulduğunu belirterek” masa başında ve bilgisayar ile çalışanlarda göz bozukluğundan, ruhsal rahatsızlara kadar birçok hastalıkla karşılaşmak mümkün. Düzgün oturulmaması sonucunda boyun ve bel fıtıkları, diz kayması, bilek, dirsek kireçlenmeleri ve boyun tutulmaları gibi rahatsızlıklara yakalanma riski çok yüksektir.

 

SIK SIK ARA VERİLMELİ

 

Kas, iskelet hastalıkları ve sinir sıkışıklığı gibi birçok olumsuzluğa neden olan masa başı çalışmalarında basit uygulamalarla olumsuzluklardan kurtulmak mümkündür. Kullandığımız bilgisayarın ekranı göz seviyesinde olmalı, göz ile ekran arası uzaklık 50-70 santimetre mesafede bulunmalı, koltuk ya da sandalyede dik oturmalı, saatte bir 5-15 dakika çalışmaya ara vermeli, oturduğumuz yerde basit egzersizler yapmalıyız. Her kesin rahatlıkla yapabileceği bu hareketler sayesinde kas ve eklem rahatsızlıklarına yakalanma riskini en aza indirmek mümkün olacaktır” şeklinde konuştu.  

11 Mayıs 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR