Akar, vergide indirim istedi

        Mart 2014’de yürürlüğe giren ve o günden bu yana ilimizde ve Türkiye’deki birçok ilde sorun olan 65 yaş ve üstü için Ücretsiz Seyahat hakkı TB...

 

 

 

 

Mart 2014’de yürürlüğe giren ve o günden bu yana ilimizde ve Türkiye’deki birçok ilde sorun olan 65 yaş ve üstü için Ücretsiz Seyahat hakkı TBMM’de tartışıldı.

 

ESNAF MAĞDUR OLDU

Önerge sahibi olarak söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar kamu görevi yapan minibüsçü esnafının birçok sorunla karşı karşıya kaldığını, AKP iktidarının 30 Mart seçimleri öncesi popülizm yapmak için bu yönetmeliği çıkarttığını, hem vatandaşı hem minibüsçü esnafını mağdur ettiğini belirtti. Türkiye’de 167 bin minibüsçünün olduğunu belirten Akar, aileleri ile birlikte yaklaşık 1 milyon vatandaşın geçimini sağladığını söyledi.

 

SOSYAL DEVLET

GEREĞİNİ YAPAR

Kocaeli’de 2 bin 180 minibüsün bulunduğunu açıklayan Akar, “Minibüslerde 15 meslek grubu üyesi ile 65 yaş üzerine kişiler ücretsiz taşınıyor. Bu durum minibüsçü esnafını zor durumda bırakıyor. 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz taşınmasına karşı değiliz. Bu bir sosyal devlet ilkesi olarak kabul edilebilir. Devlet, esnafa bunun karşılığını vermelidir” dedi.

 

VERDİ YÜZDE 8 OLSUN

20 bin kişinin Kocaeli’de ücretsiz minibüslerden yararlandığını söyleyen akar, şöyle devam etti: “65 yaş ile bu rakam 130 bine çıkıyor. Hiçbir vergiden indirim ve muaf tutulmayan minibüsçü esnafından 130 bin kişiyi bedava taşımasını beklemek büyük haksızlıktır. 65 yaş üstü fırından bedava ekmek alabiliyor mu ya da kahveci ücretsiz çay veriyor mu? Devlet engelli rampasını zorunlu hale getirdi, doğru bir karar, ancak maliyetleri 15-20 bin lira. Minibüsçüye bir kolaylık sağlanmıyor, araç yenileme durumlarında KDV ÖTV indirimi yok. P plakalar yüzde 8 vergi veriyor. Bu kolaylığı minibüsçüye de sağlayın. AKP yükü minibüsçünün sırtına vermiş sen taşı diyor, bu yanlış” dedi.

 

10 Temmuz 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

bektaş - adamsın sen allah senden razı olsun

Yanıtla . 0Beğen 10 Temmuz 16:29
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR