Solakoğlu: 5 milyon kredi kartı mağdurumuz var!

Seçim çalışmaları kapsamında ziyaretlerini sürdüren CHP Kocaeli Milletvekili Adayı Ecz. Turan Dumlu, CHP Kocaeli 6’ıncı Sıra Adayı Av. Tamer Solakoğl...

Seçim çalışmaları kapsamında ziyaretlerini sürdüren CHP Kocaeli Milletvekili Adayı Ecz. Turan Dumlu, CHP Kocaeli 6’ıncı Sıra Adayı Av. Tamer Solakoğlu ve CHP İlçe Başkanı İsmet İşeri, CHP Grup Başkan Vekili Av. Hüseyin Yılmaz, CHP eski İl Genel Meclis üyesi Dursun Genç, CHP Belediye Meclis üyesi AliAktepe, ilçe sekreteri Hasan Geylan ve partililerinde katılımıyla Kastamonulular Doğanyurt Kalkınma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti. Başkanı Nazım Al ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette Atatürk Mahallesi Muhtarı Necati Baz’da yer aldı. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Al, sözü İlçe Başkanı İsmet İşeri’ye verdi. Kastamonuluların, artık Değirmenderelilerle özdeşleştiğini belirterek, “Sizler emek harcayan, çalışan bir kesimi temsil ediyorsunuz. Tarımsal alanda, inşaat sektöründe ve belediyenin bazı kademelerinde hizmetlerde bulunuyorsunuz. CHP olarak bu seçimlere çok iyi hazırlandık. Partimizin 2015 yılında ortaya koyduğu projeler, seçim bildirgesi değil, bir hükümet programıdır. Fakirin, emeklinin, işçinin ekonomik açıdan geliştirilmesi ile ilgilidir. Toplumun tüm sorunlarını ele alan ve toplumun tüm kesimlerinin birlikte oluşturduğu bir programdır” diyerek sözlerini tamamladı.

 

SOLAKOĞLU: SİZLERDEN OY İSTEMEYE GELDİM

İşeri’den sonra konuşma yapan CHP Kocaeli 6’ıncı Sıra Adayı Av. Tamer Solakoğlu, “Değirmendereli olarak, benim çocukluğumu bilen ailemi yakından tanıyan sizlerden oy istemeye geldim. Güzel projelerle yola çıktık ve bu projelerin gerçekleşmesi için çalışacağız. Eğer bu vaatleri yerine getiremezsek, benim sizden bir daha ki seçim için oy istemeye yüzüm olmaz” dedi.

 

“EMEKLİNİN YÜZDE 80’İ AÇLIK SINIRI ALTINDA”

Solakoğlu, 1989 yılından beri, CHP’nin aktif üyesi olduğunu belirterek, “CHP, uzun yıllardan sonra, ilk defa bu kadar dersine çalışmış ve toplumun her kesimini yakından ilgilendiren sorunların çözüm önerileri ile karşınıza çıktı. En önemli sorunlardan biri, emekli konusudur. Ülkemizde, 11 milyon emekli bulunuyor. Emeklilerimizin yüzde 80’i, 1.000 TL olan açlık sınırının altındaki maaşla geçinmeye çalışıyor. İntibak yasası ile iyileştirmelerle, maaşları en az 1.500 TL’ye çıkartacağız. Genel başkanımız, dini bayramlarda çift ikramiye taahhüdünü Noter’den tasdik ettirdi. Bunu da siz halkımıza sundu. Genel başkanımız, bu taahütü yerine getiremediği takdirde, başbakanlıktan istifa edip, siyasete noktayı koyacağını söyledi” diye konuştu.

 

“ÜNİVERSİTE MEZUNU 2 MİLYON KİŞİ İŞSİZ”

Diğer önemli sorunlardan birinin işsizlik olduğunu söyleyen Av. Solakoğlu, Türkiye’de 6 milyon 200 bin işsiz olduğunu ve bunların 2 milyonunun üniversite mezunlarından oluştuğunu belirterek, “Cumhuriyet tarihindeki en büyük işsizlik rakamına ulaşmış durumdayız. Hükümetimiz, istihdam sağlamak yerine, bakanlar kurulu kararı ile yurt dışındaki yabancı işçilerin Türkiye’de çalışmalarına izin veriliyor” dedi.

 

“TAŞERON, MODERN İNSAN KÖLELİĞİ”

Taşeron işçilik konusuna de değinen Av. Solakoğlu, “Bunun adı, modern insan köleliğidir. Taşeron firmalara, işçi başına 2.050 TL para veriliyor. Müteahhit, işçiye 900 TL veriyor ve 850 TL müteahite kar kalıyor. Biz sigorta primlerini düşürerek, işçilerimize asgari ücret olarak 1.800 TL vereceğiz. Biz işçimize, vatandaşımıza kazandıracağız. Yapılması gereken taşeronu devreden çıkarmak” diyerek açıklamada bulundu.

 

“MAZOT, 1,5 TL OLACAK”

“Sizler, geçmişte tarımsal alanda çok çalışmış insanlarsınız” diyen Av. Solakoğlu, artık çiftçinin, köylünün üretemediğini belirterek, “Bugün mazot 5 TL’den satılıyor. Gübre, ilaç pahalı! İktidara geldiğimizde, mazotu 1,5 TL’den vereceğiz. Mazotun rafine çıkış bedeli 1 lira 25 kuruş. Zenginler yatları için mazotu 1 lira 50 kuruştan alıyor. Ama kendi üreticisine misliyle satıyor” dedi.

 

“KREDİ KARTI MAĞDURİYETİ BİTECEK”

Esnafı, her kesimdeki vatandaşı rahat ettiren projelerle yola çıktıklarını belirten Solakoğlu, son olarak kredi kartı mağduriyetine değinerek, “5 milyon kredi kartı mağdurumuz var. 500 bin kişi bu mağduriyetten dolayı ceza alma tehdidi altında. Kredi kartlarındaki gecikmeden dolayı yüzde 34’lük yıllık faizle, banka faiz işletiyor. Örneğin 2.000 TL olan borç 10 bin TL’ye kadar çıkıyor. Bu bir yasayla halledilecek bir durum. Bankalarda bize bu konuda destek veriyor. Vatandaşımız, çıkartacağımız yasayla 10 bin TL olan borcunu 60 ayda 2.400 TL olarak ödeyecek. Bunları yapmak için iktidar olmamız lazım. Herkesin siyasi tercihine saygımız var. Ama sizden bu dönem için CHP’nin projelerini inceleyin! Sizden 4 yıllığına bizi denemenizi istiyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

 

DUMLU: BAŞIMIN ÜSTÜNDE YERİNİZ VAR

Solakoğlu’ndan sonra konuşma yapan Ecz. Turan Dumlu, “Arkadaşımız Tamer Solakoğlu, projemizde yer alan önemli konular hakkında sizlere bilgiler verdi. Bu projelerin gerçekleşmesi hayal değil! Bize güvenin!” dedi. “30 Mart Belediye Başkan adayıydım” diyen Dumlu, “Sizlerden azda, çokta destek aldım. Milletvekili olduğum zaman, hepinizin başımın üstünde yeri olacak. Kimin işi olursa telefon açması yeterli olacak. Kimseye oy verip vermediğini, bizim için herkes aynı eşitlikte olacak” diyerek destek istedi.

 

“7 HAZİRAN’DA DÜĞÜNÜMÜZ VAR”

Konuşmaların ardından, bazı dernek üyeleri, “Önemli olan sizi Ankara’ya teslim etmek! CHP’nin önemli projeleri olduğunu görüyoruz. Bunun kaynağını nerden sağlayacağınızı soruyorlar. Kaynak olmazsa, bu vaatler olmaz. 7 Haziran’da düğünümüz var” diyerek desteklerini ilettiler. 

17 Mayıs 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR