CHP’de, hamleler İl kongresi için

CHP, tarihinin en sönük kongre dönemlerinden birini yaşıyor. İlçe kongreleri her ne kadar çok adaylı geçse de CHP’de kapılar arkasında dönen hesaplar...

BÜYÜT

CHP, tarihinin en sönük kongre dönemlerinden birini yaşıyor. İlçe kongreleri her ne kadar çok adaylı geçse de CHP’de kapılar arkasında dönen hesaplar üyelerin yok denecek kadar az olan heyecanını da gölgeliyor

CHP’de genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun kentimizde en çok önem verdiği bilinen ilçe olan Dilovası’nda 25 Mart tarihinde başlayan ve bugüne kadar 7 ilçe örgütünün başkan ve yönetimlerinin belirlenmesiyle gelen kongre süreci devam ediyor. Hafta sonu yapılacak olan Başiskele ve Darıca kongreleriyle ilerleyecek olan süreç önceki yıllar göz önüne alındığında oldukça sönük geçiyor. Partililer kongrelere ilgi göstermiyor, kimi ilçelerde kongre için gerekli delege sayısı yoğun uğraşlar sonrasında denkleştiriliyor.
KONGRE SÜRECİ HEYECANDAN YOKSUN
Uzun süredir beklenen, sadece parti içi çekişmelerden ötürü hareketli geçeceği tahmin edilen CHP kongre süreci, 25 Mart’ta yapılan Dilovası ilçe örgütünün olağan kongresi ile heyecandan yoksun ve oldukça sönük olarak başladı. CHP'nin ilk ilçe kongresi olan Dilovası'nda seçime, mevcut başkan İsmail Kaya tek aday olarak girdi. Kongre sürecini tamamlayan 7 ve kongrelerini önümüzdeki günlerde yapacak olan 5 ilçe arasında sadece Dilovası’nda seçimlerin parti binasında yapılmasıyla ilgili karar alındı.
DİLOVASI KONGRESİ 50 KİŞİLİK SALONDA
Dilovası’nda örgütlülüğünü artırmak için genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu İzmit mitingi öncesinde ilçeye getiren CHP İl Örgütü’nün örgütlülük çalışmaları beklenen etkiyi göstermedi ve ilçe kongresi ilçe binasında bulunan 50 kişilik salonda gerçekleştirildi. 45 bin nüfuslu ilçede CHP’nin ilçe mensubu 100 kişiyi bir araya getirememesi dikkatlerden kaçmadı. Yapılan kongrede İsmail Kaya başkan seçilirken, tüzük kurultayındaki değişiklik gereği yönetim kurulu üyesi sayısı 11'den 13'e çıkarıldı ve yönetime 2 bayan alındı. Dilovası’nda ayrıca 5 il delegesi seçildi.
YENİDEN HAKAN SAVAŞ
CHP’de kongre süreci 31 Mart tarihinde Derince Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen 6. olağan kongre ile Derince ilçe örgütünde geçti. 257 delegenin oy kullanma hakkı bulunan kongrede, 17 ilçe yönetim kurulu üyesi ve 58 il delegesi seçildi. Tek listeyle gerçekleştirilen kongrede mevcut ilçe başkanı Hakan Savaş yeniden başkanlığa seçildi. Hakan Savaş’ın karşısına çıkması, aday olarak yeniden çıkması, yahut Savaş’ın karşısına bir başka aday çıkarması beklenen Nihat Değer, seçimlerde hiçbir hareketlilik göstermedi.
DEĞER, DERİNCE’DE SESSİZ KALDI
İzmit ilçe başkan adayı Ömer Akın ile birlikte hareket ettiği bilinen Nihat Değer’in, Derince’de herhangi bir hamle yapmamasında, Derince ilçe delegeleri seçilirken Hakan Savaş’ın bütün mahallelerde delege listesi hazırlamasının ve ortak liste taleplerini reddetmesinin etkili olduğu öğrenildi. Derince ilçe örgütünün kongre gününde CHP’nin önemli örgütlerinden, il kongresi için 102 delegenin belirleneceği Gebze ilçe örgütünün de kongresi vardı. CHP örgütlerinde birden çok adayın yarıştığı ilk kongre, Gebze ilçe örgütünde gerçekleşti.
GEBZE’DE ÜÇ ADAY
Üç başkan adayının yarıştığı Gebze ilçe örgütünün kongresi Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi'nde yapıldı. Kongrede mevcut ilçe başkanı Sedat Tatar, sandığa giden 375 delegeden 217'sinin oyunu alarak atanmış başkanlıktan, seçilmiş başkanlığa terfi etti. Sedat Tatar ile birlikte başkanlığa aday olan eski ilçe başkanı Özkan Koçar, seçimlerde 130 oy alırken, genel merkezce görevden alınan ve kongrede ilçe başkanlığı için aday olan Güner Anlar Baş sadece 27 oy alabildi. Başkanlığa seçilen Sedat Tatar, atandığı dönem 17 kişilik ilçe yönetimine aldığı isimlerden yalnızca 9 kişiyle yola devam etme kararı aldı.
BÜLENT SARI, SEÇİLMİŞ BAŞKAN
Dilovası, Gebze ve Derince ilçe kongrelerinden sonra 1 Nisan tarihinde Kartepe kongresi yapıldı. Genel seçimden sonra istifa eden ilçe başkanı Harun Güneş'in yerine il başkanı Yalçın Kuşkan’ın önerisi ile genel merkez tarafından atanan Bülent Sarı, gerçekleştirilen 2. olağan kongrede seçilmiş başkan oldu. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde yapılan kongreye AKP’lilerin de katılması partililer tarafından şaşkınlıkla karşılanırken, ilçe başkanlığına yeniden seçilen Bülent Sarı’nın her kesimle arasının iyi olması ve görüş ayrımı yapmaması yaklaşan yerel seçimlerde Kartepe’de CHP’nin önemli bir atılım yapacağının belirtisi olarak algılandı.
EN HAREKETLİ KONGRE
KARTEPE’DE YAPILDI
Bugüne kadar gerçekleştirilen 7 ilçe arasında en hareketli kongreyi gerçekleştiren Kartepe ilçe örgütü, 32 il delegesi belirledi. 7 ilçe arasında en hareketli kongrenin tertip edilmesine rağmen 400 kişilik Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi ancak dolabildi. 182 ilçe delegesi bulunan Kartepe ilçe örgütünde birçok delegenin de kongreye katılmaması kafalarda soru işaretleri oluşmasına sebep oldu. Her şeye rağmen en coşkulu kongre Kartepe ilçesinde gerçekleştirildi ve atanmış başkan Bülent Sarı, seçilmiş başkan unvanına nail oldu.
DELEGELERİN YARISI
YAGIZ’I İSTEMEDİ
CHP Kandıra İlçe Örgütü’nün kongresinde, mevcut başkan Muzaffer Yağız ile Recep Şenol yarıştı. 173 delegeden 161’i sandık başına gitti. 157 oy geçerli sayıldı. Mevcut başkan Muzaffer Yağız, rakibi Recep Şenol karşısında 3 oy farkla seçimi kazanabildi. Yağız’ın seçimi sadece 3 oy farkla kazanması, “Delegelerinin yarısının destek vermediği bir ilçe başkanıyla yerel seçimlerde ne kadar başarılı olunabilir?” sorusunu akıllara getirdi. Eski tüzüğe göre delege listesi hazırlayan Yağız, rakibi Recep Şenol ve Kandıra’nın ağır isimlerinden Sevim Deren'in itirazıyla karşı karşıya kaldı.
KANDIRA’DA İL DEGELERİ DEĞİŞTİ
Başkan adayı Recep Şenol ve partili Sevim Deren, il delegesi yazılan bazı isimlerin her iki listede de yer almasına itiraz etti ve tüzük gereği yüzde 33'lük cinsiyet kotasına da uyulmadığını ileri sürdü. İtirazı inceleyen ilçe seçim kurulu, CHP Tüzüğü'ne göre delegelerin her iki listede bulunmasının mümkün olduğuna karar verdi ancak il delege listesinde kadın kotasına uyulmadığı belirlendi. Bunun üzerine Yağız, kotayı sağlamak için dört erkek il delegesini listeden çıkararak Recep Şenol'un kaybeden il delege listesinde bulunan Sevim Deren, Kevser Akın, Gülay Erol ve Dilek Ateş'i listeye ekledi ve usulsüzlüğü giderdi. Kandıra ilçe kongresinde toplam 20 il delegesi seçildi.
GÖLCÜK’TE İŞERİ DÖNEMİ
Tamamlanan ilçe kongreleri arasında Gölcük ilçe örgütünün geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirdiği ilçe kongresi de vardı. CHP’nin Gebze’den sonra ikinci üç adaylı kongresi olan Gölcük ilçe kongresi, oldukça çekişmeli geçti. CHP Gölcük İlçe Örgütü’nün kongresinde 3 aday yarıştı. Atanmış başkan Fikret Gürel, geçen dönem de aday olan mali müşavir İsmet İşeri ve eski belediye meclis üyesi Ömer Dursun’un yarıştığı kongrede, 283 delegeden 255’i sandık başına gitti, 2 oy ise geçersiz sayıldı. İsmet İşeri 138 oyla CHP Gölcük İlçe Örgütü’nün yeni başkanı seçilirken, atanmış mevcut başkan Fikret Gürel, 100 oyda, Ömer Dursun ise 15 oyda kaldı ve seçimi kaybetti. Kongrede 17 yönetim kurulu üyesi ile 58 il delegesi belirlendi.
ÇAYIROAVA’DA ÜÇ ADAY YARIŞTI
CHP’de son olarak geçtiğimiz pazar günü Çayırova ilçe kongresi gerçekleştirildi. Çayırova’da da 3 aday birbirleri ile yarıştı. Çayırova Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen, mevcut başkan Veysel Suludere’nin tekrar aday olmadığı kongrede; Rasim Meriç, Emine Küçük ve Dr. Hamit Tandoğdu yarıştı. 132 delegenin oy kullandığı kongrede; 67 oy alan Rasim Meriç, ilçe örgütünün yeni başkanı oldu. Kongrede 30 il delegesi belirlendi.
7 İLÇE TAMAMLANDI
Çayırova kongresi ile birlikte toplam 7 ilçe örgütünün kongreleri tamamlanmış oldu. Yapılan kongreler sonucunda 600 il delegesinin yarısı belirlendi. Toplam 305 delegenin belirlenmesine karşın, henüz il başkanlığı konusunda herhangi bir tablo ortaya çıkmış değil. Atanmış ilçe başkanlarının yeniden göreve seçilmiş olması, il başkanlığına aday olması beklenen atanmış il başkanı Yalçın Kuşkan’ın elini güçlendirirken, muhalefetin oldukça güçlü olduğu Körfez ilçesinde ve birçok adayın isminin geçtiği İzmit ilçesinde seçilmeyi bekleyen 211 il delegesinin bulunması, il kongresi sürecinde neler olacağının merakla beklenmesine sebep oluyor.
HAFTASONU DARICA VE BAŞİSKELE
Hafta sonu gerçekleştirilecek Darıca ve Başiskele kongreleri ile devam edecek kongre süresinde 62 il delegesi belirlenecek. 14 Nisan Cumartesi günü Başiskele ilçe kongresi yapılacak. 15 il delegesinin belirleneceği kongrede mevcut başkan Sezai Solak’ın yeniden aday olması bekleniyor. 15 Nisan Pazar günü ise Darıca ilçe kongresi yapılacak. Darıca ilçe kongresinde Maliki Yaşar ve Özden Kısakol yarışacak. Kongre sonucunda 50 il delegesi belirlenecek. Hafta sonu yapılacak olan kongrelerle birlikte 367 il delegesi belirlenmiş olacak.
KÖRFEZ’DE MUHALEFET GÜÇLÜ
Bir sonraki hafta ise il başkanı Yalçın Kuşkan ve Kuşkan’ın yönetiminde bulunan Kirazlıyalı eski Belediye Başkanı Cevdet Şahin için oldukça zor geçecek. 49 il delegesinin belirleneceği Körfez ilçe kongresi 28 Nisan tarihinde Körfez Düğün Salonu’nda gerçekleştirilecek. Kongrede özellikle Yalçın Kuşkan ve Cevdet Şahin’e muhalifliği ile bilinen meclis üyelerinin ve Körfez ilçe delegelerinin çıkaracağı aday ile Cevdet Şahin’in çıkaracağı aday arasında ikili bir mücadele geçmesi bekleniyor. Kongrede ibrenin muhalif isimlerin adayından tarafta olacağı parti kulislerinde konuşuluyor.
ŞİNASİ YAZAR TEK ADAY
CHP’de son düzlüğe girileceği 4 Mayıs tarihinde ise Karamürsel ilçe kongresi yapılacak. Karamürsel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan kongrede CHP Karamürsel İlçe Başkan Yardımcısı Şinasi Yazar, ilçe başkanlığı için aday olacak. 22 il delegesinin belirleneceği kongrede Yazar, şimdilik tek aday. Karamürsel ilçe kongresinin ardından ise parti kulislerinde ve kent kamuoyunda merakla beklenen CHP İzmit İlçe Kongresi gerçekleştirilecek. 3 adayın yarışması beklenen kongre için 10 kişinin ismi çeşitli kesimlerce telaffuz ediliyor.
FETHİ GÜVEN ÇEKİLEBİLİR
Adaylık açıklamasını yapan ve süreç içerisinde oldukça mesafe kat eden Ömer Akın, Devrim Yıldız, Utku Birinci ve Selman Yıldırım’ın seçim sürecini sonuna kadar götürmesi ve kongrede aday olması bekleniyor. Mevcut isimlerle birlikte adaylık açıklamasını yapan Fethi Güven’in ise adaylıktan çekilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Aday olduğunu açıklayan 5 isme ise isimleri parti koridorlarında telaffuz edilen ancak aday olmayacakları bilinen Özkan Nalbantoğlu ve Barbaros Akkuş eşlik ediyor.
HAZER SONUÇTAN MI ÇEKİNİYOR?
Anılan isimlerin yanında mevcut ilçe başkanı Ömer Hazer’in ne yapacağı ise henüz belli değil. Kimi kesimlerce aday olacağı dile getirilen Ömer Hazer’in başarısızlığının tartışılması, Hazer’i zora sokuyor. Hazer, aday olmak istese de seçimlerde alacağı sonuçtan çekinerek adaylık açıklamasını geciktiriyor. Hazer’in açıklamasının henüz yapılmamış olması ise il başkanı Yalçın Kuşkan ve yakın çalışma arkadaşı Hüseyin Erol’u zora sokuyor. İzmit ilçe örgütü için başkan adayı olmayı düşünen Hüseyin Erol, Ömer Hazer’in vereceği kararı merakla bekliyor.
EROL, HAZER’İN KARARINI BEKLİYOR
Hazer’in vereceği karara göre hareket edecek olan Hüseyin Erol’un adaylığının ise il kongresini doğrudan etkileyeceği biliniyor. 162 il delegesinin belirleneceği kongre sürecinde Erol’un alacağı herhangi bir mağlubiyet sonrasında Yalçın Kuşkan’ın kaybedeceği, il delegelerinin açığını kapatamayacağı ve bu risk nedeniyle Hüseyin Erol’un henüz resmi bir adaylık açıklaması yapmadığı konuşuluyor. Erol’un adaylığını garantiye almak için çeşitli ilçe başkan adaylarıyla ittifak çabasında olduğu ise parti kulislerinde dile getiriliyor.
YURDAGÜL ADAY OLABİLİR
CHP’de yapılan 7 ilçe kongresi sonrasında tablo bu şekilde belirginleşiyor. Özellikle İzmit’teki belirsizlik il başkanlığı için aday olmayı düşünen Yalçın Kuşkan’ı zora sokuyor. Kuşkan’ın karşısına kongre sürecinde Bekir Yurdagül’ün çıkması bekleniyor. Yurdagül’ün en büyük desteği, İzmit ilçe seçimlerinin en güçlü adaylarından olan Selman Yıldırım’dan aldığı biliniyor. Selman Yıldırım ve il başkanı Yalçın Kuşkan’ın arasının il başkanlığı atama sürecinde açılmasının sebebinin de Yıldırım’ın atama sürecinde Yurdagül’ü destekleme kararı alması olduğu konuşuluyor.
KUŞKAN ADAY OLMAZSA
Hüseyin Erol’un İzmit ilçe örgütünde aday olmaması durumunda ise Kuşkan’ın bir başka İzmit ilçe adayı ile ittifak kurması, herhangi bir ittifak kuramaması halinde ise il başkanlığı adayı olmaması bekleniyor. Kuşkan’ın il başkanı adayı olmaması durumunda ise partinin önemli isimlerinden avukat Fahri Örengül’ün bu görevi üstleneceği ve il başkan adayı olacağı parti kulislerinde konuşulan konular arasında yer alıyor.

12 Nisan 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR