Gençlikte kuvvetli bacak, gelecekte sağlıklı beyin!

Bilim insanları güçlü bacaklarla fit beyin ki yaşlanmaya direniyor, arasında bağlantı olduğunu buldular. Araştırmacılar bacak kuvveti ile zihinsel ye...

Bilim insanları güçlü bacaklarla fit beyin ki yaşlanmaya direniyor, arasında bağlantı olduğunu buldular. Araştırmacılar bacak kuvveti ile zihinsel yeteneklerin korunması arasında çarpıcı bir bağlantı olduğunu gösterdiler.

 

Tek yumurta ikizleri üzerinde yapılan çalışma bacak kuvvetiyle beyin performansı arasındaki ilişkiyi gösteren ilk çalışma oldu. Tek yumurta ikizlerinin genleri tamamen aynı olduğu için aralarındaki farklılıklar çevresel faktörlerin neden olduğu farklılıklardır, örneğin fiziksel olarak fit olmak gibi.

 

Londra King's College ikiz araştırmaları görevlilerinden bilim insanı Dr. Claire Steves: "10 yıl önce bacak kuvvetleri arasında fark olan ikizlerin 10 yıl sonra kavrama ve beyin yapılarında bu kadar fark olduğunu görmek çok çarpıcı. Bu, fiziksel aktiviteyi arttıracak yaşam değişiklikleri yapmanın bizi hem zihinsel olarak hem de fiziksel olarak daha sağlıklı hale getireceğine işaret ediyor."

 

Araştırmacılar yaşları ortalama 55 olan 324 gönüllü kadın ikizlerden oluşan bir örneklem grubunu 10 yıldan uzun süre izlemişler ve sağlık ve yaşam tarzlarıyla ilgili çeşitli faktörlere bakmışlar.

 

Gerontoloji Dergisinde yayınlanan sonuçlara göre bacak kuvveti, zihinsel fonksiyonlarda yaşa bağlı değişikliklerle en yakından bağlantılı olan faktör. Hiçbir yaşam tarzı göstergesi bacak kuvveti kadar beyin performansıyla ilişkili değil.

 

Çeviri: Nurçin Çağlar

Kaynak: http://www.theguardian.com/uk-news/2015/nov/09/strong-legs-healthier-brain-in-old-age


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR