Ulaşıma yüzde 15 ZAM

UKOME, dün yaptığı uzun soluklu toplantıda kooperatif başkanlarının zam isteğine cevap verdi. 15 Mart’ta yürürlüğe girecek olan zam ile birlikte; öğre...

BÜYÜT

UKOME, dün yaptığı uzun soluklu toplantıda kooperatif başkanlarının zam isteğine cevap verdi. 15 Mart’ta yürürlüğe girecek olan zam ile birlikte; öğrenci ulaşım ücreti 1.15 TL, sivil 1.75 TL, indirimli tarife ise 1.30 TL olacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), dün Seka Park Otel’de Kooperatif temsilcilerin de yer aldığı bir toplantı düzenledi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı’nın başkanlık ettiği toplantıda; genel sekreter yardımcısı Tahir Büyükakın, Ulaşım Daire Başkanı Abdulmuttalip Demirel ve kooperatif başkanlarını temsilen Kocaeli Minibüsçüler Odası Birliği Başkanı Ali Hacıoğlu ile komisyon üyeleri yer aldı. Sabah saat 10.00’da başlayan ve uzun soluklu olan toplantıda kooperatif başkanlarının yüzde 20’lik zam isteğine cevaben 394 tarifenin ücretlerinde değişikliğe gidilerek ortalama yüzde 15 zam yapıldı.

YÜZDE 20 ZAM İSTEDİLER
Toplantının başlamasının ardından kooperatif başkanları, toplantı sonuna kadar kapıda tekliflerinin kabul edilmesini istedi. Yüzde 20 oranında zam isteyen kooperatifçiler adına konuşan Karamürsel 2 Nolu Kooperatif Başkanı Ahmet Utaş, “Yol ücretlerinde zam yapılması için ortak bir karar verildi ve herkes bunun için dilekçe sundu. Biz de vatandaşa daha iyi hizmet verebilmek adına yüzde 20’lik bir zam istiyoruz. Eğer bu zammımız kabul edilmezse protesto ederiz. Arabalarımızın değişmesi, içlerinin yenilenmesi ve buna benzer değişikliklerin yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

YÜZDE 15 ZAM GELDİ
Toplantıya öğle yemeği için ara verildiğinde içeride alınan kararlar hakkında bir açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, zam kararı aldıklarını belirterek, “Yaptığımız toplantıda 394 tarifenin ücretlerinde değişiklik kararı aldık. Kooperatif başkanlarının yüzde 20’lik zammını kabul etmedik. Bunun yerine yüzde 15 zam yaptık. Bundan sonraki süreçte şehir içinde öğrenci 1 TL’den 1.15 TL’ye, sivil 1.50 TL’den 1.75 TL’ye çıkarken 60 yaş üzeri, öğretmenler gibi indirimli tarifeler ise 1.30 TL oldu” dedi.

15 MART’TA İŞLEYECEK
394 tarifede alınan yüzde 15 zam kararı, ilk önce UKOME’deki komisyonların imzasından tek tek geçecek. Ardından alınan zam kararı meclise gitmeyi beklemeden Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun önüne gidecek. Eğer Karaosmanoğlu da bu kararı kabul eder ve onaylarsa, zam uygulaması 15 Mart tarihi itibariyle işlemeye başlayacak. Öte yandan zam oranının yüzde 20 olmasını isteyen kooperatif başkanları alınan yüzde 15’lik zam oranını beğenmediklerini söylemeyi ihmal etmedi.

BİZ DE HAKLIYIZ VATANDAŞ DA HAKLI
Zaman zaman zam taleplerini dillendiren minibüsçüler kooperatiflerinin istedikleri ulaşım ücretleri; sivil 2 TL, öğrenci 1,50 TL ve indirimli tarife 1,5 TL idi. İstedikleri zammı alamayan kooperatifler adına S.S. 5 Nolu Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Mustafa Kurt’tan görüş aldık. Kurt, zammın kendilerini tatmin etmediğini belirterek, “Zam bizi tatmin etmedi ama vatandaş da haklı, onları da düşünmek lazım. Ne yapacağımızı bilmiyoruz, bir turda ortalama 30 kilometre yol gidiyor bir minibüs. Üniversitenin verdiği rapora göre zam yüzde 12-19 arasındaydı. Verilen zammı aramızda değerlendireceğiz” dedi.

ESKİ TARİFE KOOREPATİF TALEBİ YENİ TARİFE

Öğrenci 1 TL 1.50 TL 1.15 TL
Tam 1.5 TL 2 TL 1.75 TL
İndirimli 1 TL 1.50 TL 1.30 TL

23 Şubat 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR