Halk ve ilçe protokolü Sevgide Buluştu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen “Sevgide Buluşalım” programı dün ezgiler ve sema gösterileri eşliğinde gerçekleşt...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen “Sevgide Buluşalım” programı dün ezgiler ve sema gösterileri eşliğinde gerçekleştirildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Alevi derneklerinin ortaklaşa düzenlediği “Sevgide Buluşalım” etkinliğinin altıncısı, dün Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıllara göre katılımın az olduğu etkinlikte, Kocaeli Alevi Dernek başkanları adına konuşma yapan Körfez Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Selami Karanfil, “Bizler bu ülkede Alevisi sunisi Şiisi ile yeryüzü durdukça sevgide buluşmaya devam edeceğiz. Çünkü biz biliyoruz ki bu dünya fani ve dünyayı sevgiyle şenlendirmek elimizde. Bizler Mevlana, Hacı Bektaşı Veli ile yoğrulduk. Aleviliğin düşünce yapısında ehlibeyt yatar. Ehlibeyti sevmek Allahın emridir. Ne mutlu bunu yerine getirene” dedi.

‘KERBELANIN İÇİNDEYİZ’
Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Ali İhsan Yüce ise, “Bu, içinde evrensel mesajlar almamız gereken bir gün. Bu kürsüden biz, Hz. Hüseyin’i anlatmıyoruz, Hz Hüseyin bizi bize anlatıyor. Biz halen Kerbala’nın içindeyiz. Birbirimize ayrılık, gayrılık verdik” dedi.

‘SIZI TAZELENİR’
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, bir Muharrem ayını daha geride bıraktıklarını hatırlatarak, “Asırlardır her yıl Muharrem ayında, Kerbela sızısı tazelenir. Felaketlerde, taziyelerde acılarımızı paylaşmak bize Kerbela’dan miras kaldı. Dost olmak, kardeş olmak bu mirasa sahip çıkmanın gereğidir” şeklinde konuştu.

AŞURELER DAĞITILDI
Konuşmanın ardından Erkan Çanakçı ve program sunucusu Sercan Direk, deyişler seslendirdi. Etkinlikte Derince Esentepe Cınbızlar Kuran Kursu Hafızı Recep Memiş kuran-ı kerim okudu. Program sonrasında yapılan Kerbela Erkan Cem’i ile katılanlar duygusal anlar yaşarken dua ve aşure dağıtımı ile etkinlik sona erdi.

KATILIM
Etkinliğe; CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, AKP Kocaeli Milletvekilleri Zeki Aygün ve Mehmet Ali Okur, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmoğlu, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Belediye Başkanları, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Ali İhsan Yüce, ilçe belediye başkanları, siyasi partilerin temsilcileri ve ilçe alevi dernekleri katıldı.

09 Ocak 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR