“Genel seçimler, siyasi dengeleri değiştirmez”

İlimiz basın mensuplarıyla önceki akşam Seka Park Otel’de bir araya gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, “Bu seçim Türkiye'de herhangi bir siya...

BÜYÜT

İlimiz basın mensuplarıyla önceki akşam Seka Park Otel’de bir araya gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, “Bu seçim Türkiye'de herhangi bir siyasi denge değişimine yol açacak gibi görünmüyor. Belki partilerin aldığı oylar biraz azalacak ya da artacak” dedi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün önceki akşam Seka Park Otel’de, kentimizde görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Bakan Ergün’e AKP İl Başkanı Mahmut Civelek ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu eşlik etti. Bakan Ergün, basın ve siyasetçilerin birbirleriyle sıkı ilişkiler içerisinde olması gerektiğini söyledi.

MHP’NİN BARAJ SORUNU
Seçim atmosferine girdiklerini ve siyasi partilerin adaylarını kesinleştirdiğini söyleyen Bakan Ergün, Şimdi herkes sahaya indi. Makro değerlendirmelere bakarsak bu seçim Türkiye'de herhangi bir siyasi denge değişimine yol açacak olarak görünmüyor. Belki partilerin aldığı oylar biraz azalacak ya da artacak. Milletvekili sayılarında biraz artma veya azalma olacak. Ama kritik gelişme olur da bir parti barajın altında kalırsa, tabii ki tablo değişebilir. Bu da daha çok MHP üzerinde konuşuluyor. Böyle bir değişim olursa tablo farklılaşır. Ama iktidar ve muhalefet dengesi açısından tablo farklılaşmaz. Popülist bir yaklaşım içerisinde hareket etmiyoruz. Siyasi ve ekonomik istikrar AKP hükümetince sağlandı. İnsanlar dengelerin yerli yerine oturduğunu düşünüyor. İktidar sorumluluğunu taşıyarak hareket ediyoruz dedi.

KABA KONUŞMALAR OLUYOR
Genel seçimlere doğru söylemlerde bazı sorunların olduğunu ifade eden Ergün, Liderler meydanlara çıktığı zaman, kendilerine bile izah edemeyeceği söylemler ortaya çıkabiliyor. Çok kaba konuşmalar oluyor. Bunlar tasvip edilecek gibi değil. Ama partilerin proje bazlı bir seçim kampanyasına doğru yönelmeleri güzel. 2023 vizyonu paylaşılamadığı. Diğer partiler ‘önce biz düşünmüştük’ diyor. Bunları vaktiyle düşünmek güzel de, içini doldurmak, bu projeleri yapacak hedefler haline getirmek önemli. Bugün herkes 2023 vizyonu yapabiliyorsa Türkiye'de yarını görecek atmosfer olduğundandır. Kocaeli'de yaptığımız en önemli işlerden biri, il mülki sınırlarını büyükşehir belediyesi sınırları haline getirmek ve köylere varana kadar belediye hizmetlerini yürütmek.

MB’Yİ VE KYÖD’Ü YIKARIM
Artık çöp toplanmayan köyümüz yok. Talep çok, kaynak kısıtlı, planlamanın düzgün yapılması gerekir. Körfez köprüsü 5 yıl içinde tamamlanacak. Yakında İstanbul'da üçüncü boğaz köprüsü ihale edilecek. İzmit'in kuzeyinden geçip Hendek'te otoyolla birleşecek. Kocaeli'yi önemli oranda etkileyecek bir proje olacak. Cengiz Topel’de çalışmalar devam ediyor. Metro için nüfusun 2.5 milyona ulaşması gerekiyor. Sopalı ve askeri hastane bir araya gelerek sağlık alanı oluşturulacak. Gebze de 400 yataklı yeni hastane yapılacaktır. Gebze’de üniversite kurulacak. Bilişim Vadisi kurulacaktır. Bu kararın mayıs ayı başında bakanlar kurulunda çıkmasını bekliyoruz. Elimde olsa Merkez Bankası ve KYÖD binasını yıkarım, şehrin hava almasını sağlarım. Arızlı Konutları ,öğrenci yurdu olacaktır. Orayı herkes boşaltacak. Mahkeme tarafından karar verilmiştir. Kocaeli’de kral yoktur, kurallar vardır. Herkes kendi görevini yapacak. Ancak bu sayede hizmet üretilebilir” Diye konuştu.

MHP-CHP DEĞERLENDİRMESİ
Ergün, “MHP seçmeninin iki farklı profili var. Bizim yaptığımız araştırmalarda gördüğümüz, CHP ile MHP seçmeni birbirine benziyor. Orta Anadolu’da AKP ile MHP seçmenleri arasında benzerlik var. 11 Haziran günü saha araştırması önümüze gelir, ülkemizde ne olacağını görürüz. Liderlerin söylemlerini takip ediyoruz. Toplumdan tepkilere bakıyoruz. Herkes proje yapmaya çalışıyor, bu işin iyi tarafı” şeklinde konuştu.

02 Mayıs 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR