Çöp fabrikasından şimdilik vazgeçildi

Büyükşehir Belediyise’nin nisan ayı meclis toplantısı Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde yapıldı. Toplam 138 maddenin gündeme alındığı toplantıya İbrahi...

Büyükşehir Belediyise’nin nisan ayı meclis toplantısı Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde yapıldı. Toplam 138 maddenin gündeme alındığı toplantıya İbrahim Karaosmanoğlu başkanlık etti. Başkan Karaosmanoğlu Cumhurbaşkanının katılacağı açılış programı ile Gebze Stadı’ndaki Sami Yusuf’un katılacağı etkinliğe davet etti. Başkan Dilovası’na yapılması planlanan geri dönüşüm tesisinin buraya kurulmayacağını dile getirdi.

 

CHP’LİLER ÖNERGE VERDİ

Yuvacık’ta bulunduğu belirtilen kaçak yapılarla ilgili CHP tarafından verilen soru önergesi de mecliste görüşüldü. Başkan Karaosmanoğlu, konu hakkındaki konuşmasında, söz konusu yapıların 11 yıl önce CHP döneminde yapıldığını ve kendi döneminde bu tip yapılara izin verilmediğini söyledi. Karaosmanoğlu, konu hakkında gerekli işlemin yapılacağını söyledi.

 

“TRAMVAY HATTINDA KAMULAŞTIRMA YAPILACAK”

Yapılması planlanan tramvay güzergahındaki esnafın sorunları hakkında da konuşan Karaosmanoğlu, “Burada bir sıkıntı dinleyip çözeceğiz. Kamulaştırma alanın neresi olacağı pek önemli değil. Eğlence yerleri esnafı beni ziyarete geldiklerinde Ankara’daydım. Yetkili arkadaşlarımızla görüştüler. Gerekirse biz de görüşürüz. Ancak tramvay güzergahında mutlaka kamulaştırma yapılacak” dedi.

 

“ÇETELERLE UĞRAŞIYORUZ”

Mecliste CHP’li üyelerin verdiği bir diğer önergede Gebze Kadılı Köyü’nde izinsiz inşaat yapılması ve hafriyat dökülmesi ile alakalı da Karaosmanoğlu tarafından bilgi verildi. Kaçak yapı ve hafriyatlarla mücadele ettiklerini dile getiren Karaosmanoğlu, Bu konuda kontrol yüzde 90 oranında belediyede, Bu konuda çetelerle mücadele ediyoruz. İzin verilmeyen bölgelere hafriyat dökülemez” diye konuştu. Başkan ayrıca Gebze’deki köy yollarının bakımı ve onarımı ile ilgili olarak gerekli çalışmanın yapılacağını, ayrıca yapılan hizmetlerle bazı köylerin Avrupa standartlarına kavuştuğunu ifade etti.

 

DİLOVASI’NA MÜJDE VERDİ!

Öte yandan Başkan Karaosmanoğlu, Dilovası Çerkeşli Köyü’nde toplam 1,5 milyon metrekarelik alanda kurulması planlanan geri dönüşüm tesisi ile ilgili de konuştu. Tesisin kesinlikle Dilovası’na kurulmayacağını dile getiren Karaosmanoğlu, “Biz Dilovası’ndan çöpü kaldırıyoruz. İlçemize bu tesisi kurmayacağız. Yeni bir yer bakıyoruz. Araştırmalarımız sürüyor. Tesisi yapmaktan siyasi olarak vazgeçtik” dedi.

 

TIBBİ ATIK DA SORULDU

Burada kurulmak istenen tesisin çöp fabrikası olmadığını da sözlerine ekleyen Karaosmanoğlu, şöyle konuştu: “Bunu birileri çöp fabrikası diye lanse etti. Halkı yanlış bilgilendirmek istiyorlar. Fakat buna benzer tesisler Avrupa’da şehirlerin ortasında yapılıyor. Ancak biz burada yapmaya çalıştığımız zaman bir takım örgütlü gruplar karşı çıkıyor. Bu çalışmamız Dilovası’ndaki çöpleri temizleyecekti.” dedi. Tıbbi atıkların bertarafının yapılıp yapılmayacağının da sorulması üzerine söz alan Genel Sekreter Tahir Büyükakın ise, tesiste tehlikeli madde geri dönüşümünün olmayacağını söyledi.

 

İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİ

Gebze Belediyesi Balçık Köyü’ndeki mera alanındaki imar plan değişikliği ile ilgili olarak görüş belirten muhalefet partileri, konunun köylüye sorulmasını istedi. Bunun üzerine konuşan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, alanın mera olmadığını, yalnızca resmiyette öyle geçtiğini söyledi. Öte yandan Körfez Hacı Osman Mahallesi’ndeki şantiye alanının terminal olarak kullanılmasına karar verildi. Muharrem İBRAHİMOĞLU

16 Nisan 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

İzmitli - Sefa sirmene söyleyin size ikinci bir İzaydaş daha yapsın. Sizden hiç bir şey olmaz.

Yanıtla . 0Beğen 16 Nisan 16:39
02

amet - alikahyada kavanyum sitelerinde oturu yorum cöpkokukusundan dışarı cıkamıyoz oyvermeye nasıl gitcez kokudan anlayan anlar

Yanıtla . 0Beğen 16 Nisan 16:39
01

Seçim Öncesi Vaatler - Seçim öncesi tramvay:) Dilovasına da şimdiden geçmiş olsun o çöplük kurulacak

Yanıtla . 0Beğen 16 Nisan 16:39
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR