45 milyondan bize ne kadar düşecek?

        Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni turizm sezonuna girerken ülke olarak turist sayısın...

BÜYÜT

 

 

 

 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni turizm sezonuna girerken ülke olarak turist sayısında artış beklediklerini belirterek, 2014 yılında ülke olarak turist beklentisinin 45 milyon olduğunu vurguladı. Hizmet sektöründe her türlü tedbirin şimdiden alınması gerektiğini ifade eden Palandöken, kaçak alkollü içeceklerle ilgili yeni sıkıntılar yaşanmaması için denetimlerin artırılması gerektiğini bildirdi.

 

KIŞ TURİZMİ

Peki son dönemde sanayi kenti kimliğinden uzaklaşarak turizm kenti olma özelliğine bürünmek isteyen Kocaeli, bu 45 milyonluk turist sayısından ne kadar istifade edilecek? Bu konuda Kocaeli’nin en büyük gücü Kartepe merkezli olarak gerçekleşecek olan kış turizmi. Kartepe, bu konuda Uludağ’ın ardından ikinci alternatif durumunda.

 

DENİZ TURİZMİ

Kentimizin bir diğer özelliğimiz ise Kandıra ve Karamürsel ilçeleri başta olmak üzere başlayan deniz turizmi. Özellikle alınan Mavi Bayrakların ardından bir cazibe merkezi haline gelen Kocaeli, bu konudaki yeni projelerle de ülkenin özellikle iç turizm imkanından yararlanabilir.

 

DOĞA TURİZMİ

Bu arada Kocaeli’ni birçok kente göre farklı kılan bir diğer özelliği ise doğa turizmi oldu. Başiskele ve Kartepe ilçeleri başta olmak üzere kentin doğa güzelliklerine gezinti, doğa yürüyüşleri (trekking), ve ATV turları ile Kocaeli aynı zamanda doğa turizminin bir merkezi haline gelebilir.

 

TARİH TURİZMİ

Bu arada birçok tarihi mekanı da bünyesinde bulunduran Kocaeli kültür turizmi anlamında Türkiye’nin de en önemli kentlerinden biri haline geldi. Bu konuda hayata geçirilen projeler, İzmit Belediyesi’nin Tarih Koridoru çalışması gibi projeler kültür turizminin kentimizde gelişmesini sağlayacak.

 

SAĞLIK TURİZMİ

Bu arada bölgemizin en büyük ve kapsamlı hastanesinin yapılması ilimizi bir noktada daha öne çıkarıyor. Yaklaşık 1 milyar liraya mal olması beklenen bin 200 yatak kapasiteli dev sağlık kompleksi ile Kocaeli, Sağlık Turizmi anlamında da ülkenin en önemli kentlerinden biri haline geldi.

 

TURİST AKINI

YAŞANABİLİR

TESK tarafından açıklanan 45 milyon turist potansiyelinden ilimize gelmesi muhtemel turist sayısı ise oldukça fazla. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın belirlediği 1 milyon turist hedefi ise bu konudaki beklentilerimizin ne kadar yukarı seviyede olduğunu gözler önüne koyuyor. Bu anlamda ilçeler potansiyelinde hayata geçirilebilecek diğer projelerle bu sayı çok daha yukarılarda seyredebilir. Kocaeli, ülkenin turizm potansiyelinden istifade edebilir.

11 Mayıs 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

nurittin öztürk - deniz doğa değil mi.orman turizmi desek yayla turizmi desek olmuyormu yada.

Yanıtla . 0Beğen 11 Mayıs 14:13
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
2 polis tecavüzden tutuklandı! mask
2 polis tecavüzden tutuklandı!
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli mask
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti! mask
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR