Üçyol esnafı, yeni düzenlemeyi merakla bekliyor

Bekirpaşa Bölgesini şehir merkezine bağlayan Mehmet Ali Paşa Mahallesi Turan Güneş Caddesi ve Zincirli Kuyu Caddelerinin birleşme noktasında İzmit Be...

Bekirpaşa Bölgesini şehir merkezine bağlayan Mehmet Ali Paşa Mahallesi Turan Güneş Caddesi ve Zincirli Kuyu Caddelerinin birleşme noktasında İzmit Belediyesi tarafından 2012 yılında düzenleme yapıldı. Açılışı 2012 yılında gerçekleştirilen ve 1,5 milyon TL’ye mal olan direklerin açılışına dönemin AKP’li vekilleri ile kent protokolü katılmıştı. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın yaptırdığı anket sonucuna göre burada yaşayan vatandaşlar direklerin kaldırılmasını istediler. Bu karar sonrasında direklerin yıkılmasına önceki gün başlandı.

 

KALDIRIMLARIN GENİŞLETİLMESİ İSTENİYOR

7 Haziran genel seçimleri öncesinde İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, vatandaşların istemediği direklerin kaldırılacağını açıkladı. Burada yapılan anketlerde esnaf direklerin ticari hayatı bitirdiğine dikkat çekerken görsel olarak da kötü olduğunu dile getirdiler. Esnaflar direklerin yer bağlantı noktalarının da kaldırılmasını bekliyor. Özellikle trafiğin hızlanması amacıyla yapılan kaldırımların da genişletilmesi bekleniyor. Zira Üçyol mevkiinde yapılan çalışmalarda kaldırımlar en dar yerde 4 metreyi buluyor. Yol ise 8 metrede kaldığından büyük sıkıntı yaşanıyor. 

 

BİR HAFTADA BİTMESİ PLANLANIYOR

Esnaflar kağıt üzerinde gösterilen projeyi beğendiklerini, ancak proje hayata geçirildiği zaman olumsuz etkilerini gördüklerini dile getirdiler. Yaklaşık bir hafta sürmesi beklenen yıkım işlemleri sonrasında neler yapılacağı merak ediliyor. Yıkımda ortaya çıkan malzemeler belediye ekipleri tarafından kayıt altına alınıyor. Çıkarılan malzemelere daha sonra neler yapılacağına karar verilecek.

 

IŞIKLANDIRMA İSTİYORLAR

Üçyol mevkii üzerinde Şefkat Sokakta bulunan yirmi işyeri sakini ise yapılan yıkım çalışmaları sonrasında sokağın araç trafiğine açılmasını istiyor. Ayrıca ışıklandırma noktasında sıkıntı yaşadıklarını belirten esnaf, burada yaşayan insanların sokağı kullanmadıklarını dile getirdi. Arnavut kaldırımı modeli ile yapılan yolda çökmelerin olması sonrasında araçların tabanları yere sürtmeye başladı. Bu durum da vatandaşın tepkisini çekiyor. Döşenen kaldırım taşlarının kırılmaya başladığını belirten yöre sakinleri kaldırımların da güzel bir şekilde değiştirilmesini bekliyor.     

 

PLASTİK KASİS GEREKLİ

Üçyol esnaflarından Burhan Saroğlu, “Burası çarşı ile bağlantısı olan tek noktadır. Zamanında yapılan yanlıştan dönülmüştür. Şimdi esnafın buraya sahip çıkması gereken bir durumdur. Burada esnafların hepsi dükkanlarının önlerini düzenlemeli. Yolun genişlemesi noktasında yetkililerden cevap bekliyoruz” açıklamasında bulundu. Ayrıca Mevlana Kültür Merkezi bağlantısı olan dört yol ağzına bölge halkı tarafından plastik kasis konulması isteniyor. Gelen araçların birbirlerini görmemesi sonrasında kazaların oluştuğuna dikkat çekildi. Serkan BORLAK

 

İnternet sitemizde haberin yayımlanması ile vatandaşlardan gelen yorumlar:

Nurittin Öztürk;

Bunu yapan günahını çekmeyecek mi? Bunun hesabı kimden sorulacak? yetim hakki yiyen kafirdir, zalimdir.

 

İsimsiz vatandaş;

O ucubeleri yaparken esnafa soran olmamış mı?

 

Bekirdereli vatandaş;

Yazık günah olmuş. Bu ülkede 1000 TL asgari ücretle çalış gel maaşımdan 200 300 TL vergi kes. Ondan sonra esnaf beğenmedi diye kaldır at. Bu ülkenin paraları böyle gidiyor.

 

İsimsiz vatandaş;

Laf olsun diye yapılan işler. Yazık milletin parasına.

 

Yakup Dereli;

Bu milletin parasını çar çur edenlere yazıklar olsun. Bunun parasını aslında o dönemin başkanın cebinden alacaksın. İşte devleti böyle batırıyorlar. Yazıklar olsun.


İsimsiz vatandaş;

Yık, yık vatandaş derken 3,5 itirazcı. Yapılırken proje sunulmadı mı biz böyle bir iş yapacağız ne dersiniz. Şimdi 1,5 milyon çöpe. Hesap var hesap.

Geç dünyanın üstünü, altında, ahirette

 

Can;

Yazık. O direkler Nevzat Doğan’ın makamına bırakılmalı. Babası vermedi ya parasını. Çocuk doktoru belediyeci olursa olacağı bu. Bir okul yapılırdı bu paraya. Haram yiyen başkan senden kat kat çıksın bu para.

 

DİREKLER SİYASİ MALZEME OLMAKTAN ÇIKIYOR

Üçyol’daki yıkım çalışması ile ilgili açıklama yapan İzmit Belediyesi Etüt Proje Müdürü Nilgün Poyraz, “Direkler siyasi malzeme olmaktan çıkarılması amacıyla kaldırılmıştır” dedi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İzmit Belediyesi Etüt Proje Müdürü Nilgün Poyraz, bölgedeki esnafın ve vatandaşların onayı alınarak hazırlanan projenin sadece küçük bir parçası olan direklerin yine esnafın isteği doğrultusunda yıkıldığını belirterek, “Yıllarca, kaldırımlarına, yollarına el değmeyen bu bölgeye, 2012 yılında esnafların ve vatandaşların talebiyle meydan düzenlemesi projesi yapılmasına karar verilmiştir. Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi hocaları tarafından hazırlanan proje, Zincirlikuyu Camii lokalinde bölgedeki tüm esnaflar davet edilerek proje hakkında bilgi verilmiştir ve ağzına kadar dolu lokaldeki esnaflar tarafından proje kabul görmüştür” dedi.

 

“SİYASİ MALZEME OLDU”

Nilgün Poyraz, “Zaman içerisinde bölgedeki bir iki siyasi kimlikli esnafın, siyasi bazı kişilerin, direkleri sürekli siyasi malzeme konusu yaptığı görülmüştür. Belediyemizce konu tekrar değerlendirilerek Üçyol’da yapılan projenin küçük bir parçası olan aydınlatma, güneş ve yağmurdan korunmak için konulan direklerin siyasi malzeme olmaktan çıkarılması amacıyla kaldırılmıştır” şeklinde konuştu.

11 Ağustos 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

05

AA - BAŞKAN DOĞAN ZAMANINDA ESNAFI DİNLESEYDİ EĞER O UCUBE DENEN DİREKLER BUGUN YIKILMAZDI. HİÇ YAPILMAMIŞ OLURDU.

Yanıtla . 0Beğen 11 Ağustos 16:31
04

AA - SİYASİ MALZEME OLARAK GÖRMEK YERİNE, DÜŞÜNÜLMEDEN KULLANILAN HARCANAN MİLLİ GELİR SARFİYATI DİYE DÜŞÜNMEK DAHA DOĞRU BENCE.

Yanıtla . 0Beğen 11 Ağustos 16:31
03

AA - YENİ PROJE NE KADAR VE KİMLERE YARAYACAK ACABA..

Yanıtla . 0Beğen 11 Ağustos 16:31
02

Guncen - Bu yapılan İzmit'in bir caddesinde yapılan hesap kitapsızlık.Büyükşehiri düşünün, ondan sonrada Türkiyedeki yolsuzlukları... Ülkem nasıl ayakta duruyor. Bunların hesabını kim verecek. Umudumu yitirmek istemiyorum....

Yanıtla . 0Beğen 11 Ağustos 16:31
01

izmit - Esnaf her zaman ikinci plana atılmış hiç bir zaman mevcut iktidar ve Belediyelerden destek alamamıştır. Büyük işletmelerin karşısında ezdirilmiştir. Amma burası çok önemli bu esnaf yine de her zaman oyunu zulm edene vermiştir. Hak etmiştir demeyeceğim ama yazık olmuştur.

Yanıtla . 0Beğen 11 Ağustos 16:31
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR