Bahçeci: Muhalif olanları sindirmek istiyorlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl Aralık ayında bir törene katılmak için İzmit’e gelmesi öncesinde ÖDP Kocaeli İl Başkanı Osman Be...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl Aralık ayında bir törene katılmak için İzmit’e gelmesi öncesinde ÖDP Kocaeli İl Başkanı Osman Behçeci’nin, parti binasına astığı pankartta ‘Hırsız, katil, kente gelme’ ifadesi bulunuyordu. Pankarttaki bu ifadeler nedeniyle Cumhurbaşkanı tarafından Bahçeci hakkında Cumhurbaşkanı’na hakaret suçundan dava açıldı.

 

KONCA AVUKATLIĞINI ÜSTLENDİ

Kocaeli 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşmasının yapıldığı 14 Mayıs 2015 tarihinde davalı Bahçeci’nin avukatlığını o dönemde HDP’den birinci sıra milletvekili adayı olan AB Bakanı Av. Ali Haydar Konca, HDP İl Başkanı Av. Mehmet Akgül ve ÖDP PM Üyesi Av. Deniz Demirdöğen üstlenmişti. Davanın ikinci celsesine AB Bakanı Av. Ali Haydar Konca’yı vekaleten Av. Barış Karay katılım gösterdi.

 

CUMHURBAŞKANI’NIN AVUKATI GELMEDİ

Davanın görülen ikinci duruşmasına Av. Barış Karay’ın yanı sıra; davalı Osman Behçeci ve HDP İl Başkanı Av. Mehmet Akgül de katılırken, parti avukatı ÖDP PM Üyesi Av. Deniz Demirdöğen İstanbul’dan gelişinde yolda geçirdiği kaza nedeniyle duruşmaya mazeret bildirerek katılamadı. Davacı taraf olan Cumhurbaşkanı’nın avukatı da duruşmaya katılmadı.  

 

5 YIL ERTELEME

Görülen duruşmada hakim, sanığın dava önce herhangi bir suçtan sabıkasının bulunmaması nedeniyle iyi hali göz önünde bulundurarak, sanığın suçunun sabit görülmesi durumunda davanın 5 yıl ertelenmesine, bu süreçte suç işlememesi durumunda davanın düşebileceğini bir diğer seçenek olarak davanın devam etmesi gibi seçenekleri olduğunu belirtti.

 

BERAATINI İSTEDİ

Bu uygulama teklifi ile ilgili konuşan Bahçeci, üzerine atılı suçu gerçekleştirmediğini belirterek, “Ben beraatımı talep ediyorum. Davada söz edilen suçları işlemedim” dedi. Dava, davalı tarafın talebi üzerine savunma hazırlanması için 12 Kasım tarihine ertelendi. Mahkeme çıkışında basına demeç veren davalı Osman Behçeci, “Pankartı astığımız dönemde bu ülkede katliamlar vardı. Bunları kınadığımızda birileri rahatsız oluyor” dedi.

 

“BİZ GÖREVİMİZİ YAPTIK”

Sözlerine devam eden Bahçeci, “Biz siyasal zihniyete göre doğal görevimizi yaptığımızı, herhangi bir suç işlemediğimizi düşünüyoruz. Görevimizi yapış şeklimizden birileri rahatsız oluyor. Biz kimsenin kişilik haklarına saldırıda bulunmuyoruz. Bu ülkede katliamları, hırsızlıkları eleştiriyoruz. Bizim görevimiz de budur. Çünkü biz eşitlikçi ve özgürlükçü bir ülke talep ediyoruz. Bu ülkede olan biten katliamlardan yöneticilerin sorumlu olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu. Hilal GÜDÜCÜ

15 Eylül 2015 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR