Gönül’den Ataya çelenk

5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 77. yıldönümü dolayısıyla, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin önderliğinde ge...

BÜYÜT

5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 77. yıldönümü dolayısıyla, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin önderliğinde gerçekleştirilen Anıtkabir ziyaretine Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül, 24. Dönem Kadın Milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri katıldı.
Anıtkabir aslanlı yol başında toplanan kadınlar kortej eşliğinde Anıtkabir’e yürüdü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in Atatürk'ün mozolesine çelenk bıraktı ve saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra, kadınlar ile Misak'ı Milli Kulesi'ne geçen Bakan Şahin, Anıtkabir Özel Defteri'ne ataya olan şükranlarını yazdı. Bayanlar ile Anıtkabir hatıra fotoğrafı çekildikten sonra tören sonlandırıldı.

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon (KEFEK) Başkanı Sibel Gönül gerçekleştirilen tören sonrası bir mesaj yayınladı. Gönül, 5 Aralık 1934’te Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 77. yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, Türk ulusunun çağdaşlaşma ve bilinçlenme isteğindeki kararlılığının simgesi olan Cumhuriyet'in ilanının, ‘tarihimizin en büyük dönüşümlerinden biri olduğunu’ kaydetti. Atatürk'ün önderliğinde kurulan Cumhuriyet, akılcılığı ve bilimselliği temel alarak yurttaşlarımızı çağdaş dünyanın değerleriyle buluşturmuştur. Cumhuriyet'in özüyle bağdaşmayan çağdışı kurum ve kurallar kaldırılmış, Kadın-Erkek ayrımı olmaksızın kişi hak ve özgürlükleri genişletilmiştir.
Atatürk, Türk Ulusunun güçlü kılınması için, kadının yüceltilmesi gereğine inanmış, devrimlerle, Türk kadınının toplumsal konumunun yükseltilmesini sağlamıştır. Kadın hakları konusunda temel belge olan Medeni Yasa'nın 1926 yılında kabul edilmesi ile çağdaş toplum düzenine geçilmiş, uzun yıllar boyunca görmezden gelinen kadınlarımız, ekonomik, siyasal ve sosyal haklara kavuşturulmuş, yaşamın çeşitli alanlarında karşılaşılan eşitsizlik ve ayrımcılığın kaldırılması için önemli bir adım atılmıştır. 1934 yılında ise, birçok Batılı ülkeden önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınması, kadınlarımızın etkin yurttaşlar olarak ülke yönetiminde söz sahibi olmalarını olanaklı kılmıştır. Kadınlara dönemin koşullarına göre çağdaş ve ileri boyutta önemli haklar sağlanmış olması, Cumhuriyet’in en büyük başarılarındandır.
Cumhuriyet’in sağladığı hak ve özgürlükleri en iyi biçimde kullanan kadınlarımız, bugüne kadar ülkemizin gelişmesine ve demokratikleşme sürecine büyük katkıda bulunmuşlardır. Bu katkılarını artırarak sürdüren kadınlarımız, kendine güvenen ve üreten bireyler olarak toplumsal yaşamı yönlendirmekte, kimi kararlarda belirleyici olmakta, çeşitli mesleklerde önemli görevler üstlenmekte, yurt içinde ve yurt dışında üstün başarılar kazanmaktadır.
Kadınlar, ülkenin geleceğinin belirlenmesinde ve gelişme yolunda atılacak tüm adımlarda görev almalı, yeniliklerin öncüsü olmalı, siyasal yaşamda etkinliğini artırmalı ve ülke yönetiminde daha fazla söz sahibi olmalıdırlar.
Kadınlarımızın siyaset ve yönetim kademelerindeki temsil oranlarının yükselmesi ve siyasal yaşamdaki etkinliklerinin artmasının, ülkemize güç kazandıracağı kuşkusuzdur. Bu doğrultuda atılacak adımlar, Türkiye’nin uluslararası alanda saygınlığını da artıracaktır.
Değerli kadınlar;
Toplumu inşa eden en önemli unsur kadınlardır. Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı yetiştiren, eğiten büyük oranda kadınlarımızdır. Bir anlamda kadınlar toplumumuza şekil vermektedir.
Toplumumuzu şekillendiren kadınlarımızın, bilinçli, eğitimli bir toplum oluşturabilmek için karar mekanizmalarında, ekonomik hayatta, sosyal hayatta daha fazla temsil edilmesi gerekmektedir. Toplumumuzun yarısı olan kadınlarımızın sosyal hayatta yeterince temsil edilmemesi durumunda siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik bir kalkınmadan bahsetmek mümkün olmayacaktır.
Tüm sorunların yalnız yasalarla çözülemeyeceği bilinmekte, uygulama boyutu önem kazanmaktadır. Kadınlarımızın kendi hak ve özgürlükleri için verdiği savaşın tüm yasa ve önlemlerden çok daha önemlidir.
Kadının sorunlarının çözümlenmesi, bilinçlendirilmesi ve kadın haklarının geliştirilmesi için destek veren Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyor, Değerli Milletvekili arkadaşlarım ve gönüllü kuruluşlarımız ile çalışmalarımızın artarak devam edeceğinin müjdesini vermek istiyorum. Bu duygu ve düşünceler ile; Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 77. yıldönümünü kutluyor, tüm yurttaşlarımıza esenlikler diliyorum."

05 Aralık 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR