Şiirin sonu dünyanın sonu demek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 7. Kocaeli Kitap Fuarı’nda şair-yazar İbrahim Tenekeci okurlarıyla buluştu. Şiirin insan üzerindeki etk...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 7. Kocaeli Kitap Fuarı’nda şair-yazar İbrahim Tenekeci okurlarıyla buluştu. Şiirin insan üzerindeki etkisini konu alan söyleşisinde şiirlerinden de bazı satılar okuyan İbrahim Tenekeci bir okurunun sorusu üzerine “Şiir bu ülkenin kurucu unsurlarındandır. Şiirin sonu dünyanın sonu demektir”dedi.

 

ŞİİR ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Uluslararası Fuar Merkezi Yahya Kaptan Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansta İbrahim Tenekeci şiir severlerle şiirin ne işe yaradığı konusu üzerine değerlendirmelerde bulundu. Selçuklu’dan, Osmanlı’dan geriye şairlerin kaldığını hatırlatan Tenekeci “Bugün Yunus Emre ve Mevlana halen gönlümüzde büyüyen şairlerdir. Her büyük şair aynı zamanda büyük bir düşünürdür. Türkiye’de şairin dokunulmazlığı vardır. Bir öykü yazarının söyledikleri ona sıkıntı çıkarabilir ama şair öyle değildir”dedi.

 

TEKNOLOJİ ÇAĞINDA ŞİİR

Yeni teknoloji çağıyla birlikte son 15 yıldır insanın kendine mahsus bir dünya kurmasının zorlaştığını kaydeden Tenekeci “Çocuklarımız hayata dokunmadan meşakkatsiz büyüyor. Hayasız büyüdüğü için de çocukların psikolojisi bozuluyor. Dünya pazarı da bilişim üzerine kurulu. Şairin işi bu noktada zorlaşıyor”ifadesini kullandı. “Şiir benim çok işime yaradı” diyen Tenekeci şöyle devam etti:

 

İNSANİ VE İSLAMİ

“Edebiyat sayesinde çok kıymetli arkadaşlıklar edindim. Şiirin ayrıca bizi yavaşlatma özelliği var. Ağır ve tedbirli davranmamızı sağlıyor. Şiir bizi yavaşlatmasa bir yere çarpıp düşeriz. Şiir bizi terbiye ediyor. İnsana görgü kazandırıyor. Bizi daha insani ve islami yapıyor”

 

ŞİİRLE İNSANA DOKUNUYORUM

Tenekeci insanı yazmanın şiir için önemli olduğuna da vurgu yaparak, “Şiir yazmak için Şişli Etfal Hastanesi’ne gidip oradaki insanların acılarını gözlenmiyorum. İnsanların zayıf ve çaresiz oldukları yerlere çalışıyorum. Bütün bu gözlemlerim sayesinde insana dokunabiliyorum” diye konuştu.

24 Mayıs 2015 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR