Haydar Akar’ın HGS sorusu Meclis’i gerdi

Aynı zamanda KİT Komisyonu Üyesi ve CHP Sözcüsü olan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, bir süre önce soru önergesi ve Kanun Teklifi ile Meclis gü...

Aynı zamanda KİT Komisyonu Üyesi ve CHP Sözcüsü olan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, bir süre önce soru önergesi ve Kanun Teklifi ile Meclis gündemine taşıdığı HGS sistemine ilişkin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının HGS hizmetini PTT'ye neden verdiğini anlayamadığını belirterek, "PTT için yanlış bir proje. Projenin maliyeti doğru belirlenmemiş hala maliyet ekleniyor şimdi de insanların başına ciddi bir bela olan cezalar geliyor. Cezalandırma yöntemini anlamış değilim. En uzak mesafeden 10 kat ceza kesiyorsunuz, böyle bir hakkınız yok" diye konuştu.

 

CEZA SAYISI VE MİKTARI DUDAK UÇUKLATIYOR

Akar, 2013'te HGS gişelerinde 10 milyon 463 bin aracın kaçak geçiş yaptığını ve 1 milyar 162 milyon lira para cezası kesilmesinin doğru olup olmadığını sorarak, cevabın yazılı verilmesini istedi. 

PTT Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Karaca, OGS'nin yüksek maliyetli olması nedeniyle HGS'ye geçildiğini söyledi. HGS'de 8 milyon 800 bin aboneye etiket satıldığını belirten Karaca, hesaplarda 130 milyon liralık bakiyenin Ziraat Bankası'nda değerlendirildiğini anlattı.

 

YENİ CEZALAR VE TEBLİGATLAR YOLDA

Akar’ın 2013 yılında 10 milyon araca ceza kesildiğine ilişkin eleştirisine cevap veren Karaca, HGS'de şu an 1 milyon 750 bin adet ceza tebligatının gönderilmesinin beklendiğini söyledi. 

Tebligatların zamanlamasının yanlış olduğunu, cezalarda sürücülerin kullandığı mesafelerin değil de en uzak mesafe ile ücretlendirmenin yanlış olduğunu ve sistem hatalarından kaynaklı cezalarla sürücüler 5-10 bin TL gibi rakamlarla mağdur edilmesinin yanlış olduğunu belirten Akar, konunun çözümüne ilişkin Kanun Teklifinin yasalaşması gerektiğini belirtti.

 

YASAL DÜZENLEMEYE YEŞİL IŞIK

Akar’ın eleştirilerine cevap veren  PTT Genel Müdür Vekili Özay Atbaş, HGS sistemindeki cezalar ve tebligatların KGM tarafından takip edildiğini söyledi.

HGS'de fiyatlandırma ve cezaların OGS'ye göre yapıldığını anlatan Atbaş, OGS'de giriş istasyonun belirlenememesi nedeniyle en uzun mesafenin dikkate alındığını bildirdi.

Atbaş, HGS'de giriş ve çıkış gişelerinin belirlendiğini ifade ederek, yapılacak düzenlemeyle geçilen mesafeye göre cezanın kesileceğini ve HGS etiketi alma süresinin 7 günden 15 güne çıkarılacağını kaydetti. Komisyon Başkanı Hasan Fehmi Kinay ise cezanın en uzun mesafeden 10 kat fazla verilmesinin caydırıcılık amacıyla uygulandığını ifade ederek, uygulamanın caydırıcılığın ötesinde yıkıcı olduğunu söyledi.

13 Şubat 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR