Hayvancılığa büyük destek

        Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bu yıl çiftçilere ödenecek 9 milyar 700 milyon TL’lik karşılıksız hibe desteğinin 3 milyar lirası...

BÜYÜT

 

 

 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bu yıl çiftçilere ödenecek 9 milyar 700 milyon TL’lik karşılıksız hibe desteğinin 3 milyar lirasının hayvancılık alanında dağıtılacağını söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, göreve yeni seçilen Türkiye Süt, Et Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Ilgaz ve Yönetim Kurulu Üyelerini kabul etti. Eker görüşmede, et ve süt sektöründeki örgütlenmenin önemine dikkat çekerek sektör bileşenlerinin bir arada olmasının toplu bir bakış açısı geliştirilmesi bakımından önemli olduğunu ifade etti.

 

3 MİLYAR DESTEK

İktidarları döneminde hayvancılığın önemli bir gelişme gösterdiğini anlatan Mehdi Eker, 2002’de toplam destek içinde oranı yüzde 4.4 olan hayvancılığın bugün yüzde 30’a çıkarıldığını söyledi. Bakan Eker, bu yıl çiftçilere ödenecek 9 milyar 700 milyon TL’lik karşılıksız, hibe desteğin 3 milyar lirasının hayvancılık alanında dağıtılacağına dikkat çekti.

 

HAYVANSAL ÜRETİM

DEĞERİ 19 MİLYAR

1984 yılında yapılan ilk hayvan sayımında toplam hayvan varlığı içinde yüzde 3 olan kültür ırkının bugün yüzde 41’e ulaştığını belirten Bakan Eker, mevcut hayvan sayısının da 30 yıl öncesini aştığını vurguladı. 10 sene önce 6 milyar lira olan Türkiye’nin hayvansal üretim değerinin bugün 19 milyar liraya çıktığının altını çizen Eker, destekleme politikalarını hayvancılıkta ölçeği büyütmeye yönelik olarak uyguladıklarını, sektörün büyümesiyle kaba yem üretiminin de ayrı bir ticari faaliyet haline geldiğini kaydetti.

 

ET SIĞIRCILIĞINDA YENİ PROJE

Bakan Mehdi Eker, hayvancılığı daha iyi noktalara taşımak amacıyla, büyük işletmeler dışında Halk Elinde Islah Projesi adıyla yeni bir projenin hayata geçirildiğini kaydetti. Üreticinin elinde verimi yüksek manda, sığır ve bazı koyun ırklarının tutulmasının hedeflendiğini belirten Eker, ’Eti etçi ırktan, sütü sütçü ırktan alma’ anlayışında olduklarını bildirdi.

29 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR