Tesis sahiplerine MİA anlatıldı

Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen ve Perşembe Pazarı alanından İzmit Sanayi Sitesini, Emexotel’den Gölcük Yolu’na kadar geniş bir alanı...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen ve Perşembe Pazarı alanından İzmit Sanayi Sitesini, Emexotel’den Gölcük Yolu’na kadar geniş bir alanı içine alan Merkezi İş Alanı (MİA), dün bölge sanayi esnafına anlatıldı. Büyükşehir Meclisi’nde Küçük Sanayi Sitesi esnafına anlatılan MİA, Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde Başkanvekili Zekeriya Özak ve Şehircilik Daire Başkanı Gökmen Mengüç tarafından bölge sanayicisine anlatıldı.

Büyükşehir Meclis Toplantısının ardından dün ikinci kez yapılan bilgilendirme toplantısında konuşan Daire Başkanı Mengüç, “Bu proje bir plan değil sadece fikir” diyerek MİA’nın bir plan olmadığına ve kesinlik kazanmadığına dikkat çekti. Ulusal ve uluslar arası örneklerle MİA’yı sanayicilere anlatan Mengüç, “Kocaeli’nin merkezi İzmit olduğu ve 2025 plan hedefi kapsamında yeni bir kent merkezi oluşturmak için MİA’yı bu alanda düşünüyoruz” dedi.
MİA’NIN MERKEZİ
KOCAELİ’DE OLACAK
MİA’nın düşünüldüğü alan hakkında bilgi veren Mengüç, MİA’yı Gebze, Karamürsel veya Gölcük ilçelerinde düşünme şanslarının olmadığını belirtti. Mengüç, “Sapanca, Gölcük, Karamürsel ve Yalova’yı kapsayacak bir merkezi iş alanına ihtiyaç vardı. Biz de bunu İzmit’te düşündük. MİA Kocaeli’nin merkezi olacak ve diğer ilçe ve illerden bu merkeze bir akım gerçekleşecek. Ayrıca MİA 4 milyon insana hitap edecek” açıklamalarında bulundu.
ULAŞIM ODAK NOKTA OLACAK
“Fikir projesinde ulaşım ağı odak nokta olacak” diyen Mengüç, “Fikir projesinin can damarını ulaşım ağı oluşturuyor. Proje, deniz, kara ve demir yolları ile desteklenecek. Hızlı tren için bu bölgede istasyon kurulacağını düşünüyoruz, İzmit-Ray ile Güney-Ray sistemlerinin de bu bölgeye bağlanarak ulaşımın en üst seviyede olmasını düşünüyoruz” diyerek ulaşımın MİA fikir projesi içindeki öneminden bahsetti.
KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ
KAMULAŞTIRILMAYACAK
Kürsüye çıkarak sanayicilere seslenen Başkanvekili Özak da Küçük Sanayi Sitesi esnafını ve tüm sanayicileri rahatlatacak bir konuşma yaptı. Özak, “Küçük Sanayi Sitesi’nin kamulaştırılması diye bir şey yok. O bölgede kamulaştırma olmayacak” dedi. Kentin MİA projesi ile yeni bir vizyona kavuşacağını söyleyen Özak, “Bu proje kesin bir şey değil, sadece yol haritası. Bölge insanları ile tek tek görüşeceğiz ve imar planını buna göre hazırlayacağız” dedi. Toplantının ilerleyen bölümü basına kapalı bir şekilde devam edildi.

19 Nisan 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR