Körfez’e 3 fakülte birden geliyor

Körfez Belediyesi’nin meclis toplantısında, ilçenin Hacıosman Mahallesi’ndeki hizmet binası yıkılarak yerine 3 bin öğrencinin eğitim görebileceği kapa...

Körfez Belediyesi’nin meclis toplantısında, ilçenin Hacıosman Mahallesi’ndeki hizmet binası yıkılarak yerine 3 bin öğrencinin eğitim görebileceği kapasitede bina yapılmasına ve Kocaeli Üniversitesi’nin hizmetine sunulmasına oy birliği ile karar verildi.

 

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’ın başkanlığında, Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen Meclis Toplantısı’nda, geçtiğimiz dönemlerde alınan kararlarla tadilat yapılarak Kocaeli Üniversitesi’ne verilecek olan Körfez Belediyesi’nin Hacıosman Mahallesi’ndeki hizmet binası yıkılarak yerine yenisinin yapılması kararı oy birliği ile alındı. Alınan kararlardan bir diğeri Hacıosman Mahallesinde yeni yapılan parka ‘8 Mart Kadınlar Parkı’ adının verilmesi olurken, geleneksel olarak düzenlenen ve bir gün süren Kiraz Festivali üç güne çıkarıldı.

 

ALANIN TOPLAMI 6 BİN METREKARE

Saygı duruşu ile başlayan meclis toplantısında 5 gündem maddesi görüşüldü. Beşinci maddede, 701 ada 31 numaralı parselde uygulama imar planı değişikliği olarak yer alan; Körfez Belediyesi’ne ait Hacıosman Mahallesinde bulunan hizmet binasının yıkılarak yerine yapılacak binanın Kocaeli Üniversitesi’nin hizmetine sunulmasını içeren madde mecliste oy birliği ile onaylandı. Alınan karara göre; yıkılan hizmet binasının yerine 5 bin metrekare alanda bina yapılacak. Bunun yanında bulunan amfi sahnenin karşısındaki bina ise restore edilecek. Toplamda 6 bin metrekare olan bu iki alan Kocaeli Üniversitesi’nin kullanımına verilecek.

 

3 BİN ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRECEK

Projeler tamamlandığında daha önce üniversitenin Ulaşım ve Lojistik Bölümü’nün geleceği Körfez’e, Kocaeli Üniversitesi’nin üç birimi birden gelmiş olacak. Restore edilecek olan bin metrekarelik bina, 2016 – 2017, 5 bin metrekarelik alana sahip olacak olan yeni bina ise 2017-2018 eğitim döneminde, üniversiteye bağlı olarak hizmete girecek. Daha önce alınan karar doğrultusunda hizmet binasının tadilat yapılması halinde Körfez’e 750 – 1000 öğrenci gelecekken, yeni binanın yapılması ve diğer ek binanın restore edilmesi il birlikte, ilçede eğitim görecek öğrenci sayısı 3 bini bulacak.

 

KİRAZ FESTİVALİ 3 GÜN SÜRECEK

Mecliste, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) meclis üyelerinden Tayfun Balıkçı’dan gelen soru üzerine bu binanın kimin desteği ile yapılacağını açıklayan Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, “Üniversitenin ve sanayicilerimizin desteklerini alarak bu binayı belediye olarak yaptıracağız. Körfez’in ilim ilçesi olması noktasında gayretimizi sürdürüyoruz hep beraber inşallah bu projeyi de gerçekleştireceğiz” dedi. Bu maddenin ardından 6. madde olarak; Körfez Belediyesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Kiraz Festivali’nin üç güne çıkarılması, oy birliği ile kabul edildi.

 

KİRAZ FESTİVALİ İHALEYE AÇILACAK

Alınan bu karar göre, her yıl yapılan Kiraz Festivali, 2015 yılında 12 – 13 – 14 Haziran tarihlerinde yapılacak. Konserlerin yanı sıra spor müsabakalarına da yer verilmesi planlanan festivalde sosyal ve kültürel değerlerin tanıtımı yapılacak ve bu iş Kültür Komisyonu’na havale edilerek kendilerinin sorumluluğuna verilecek. Festival için ihaleye çıkmaları gerektiğini belirten Baran, “Bu etkinliklerle ilgili sponsor sanayici bakıyoruz. Ancak şu an kesin bir şey yok. Bu konuda biz muhalefetin fikirlerini de önemsiyoruz. Hep birlikte bu festivali uluslar arası hale getirelim. Bir günlük bir festival olmaktan çıksın, dünyaca ünlü bir festival haline gelsin. Körfez’i, buradaki kültürü dünyaya nasıl tanıtabiliriz bunun çalışmasını yapalım istiyorum. Komisyona şimdiden başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

 

“FİRMANIN REVİZYONLARI PROBLEMLİ”

Meclis üyesi Tayfun Balıkçı, Barbaros Mahallesi’nde yapılan imar revizyonu ile ilgili yaptığı konuşmasında, “Bu revizyonu yapan Anakent firması daha önce Yukarı Hereke, İlimtepe ve Dereköy imar projelerini de hazırlayan firma. Daha önce hazırladığı bütün revizyonlar problemlerle sonuçlanmıştır. Hem halk, hem de belediye mağdur edilmiştir. Aynı problemlerin Barbaros ve Kabakoz Bölgeleri’nde de yaşamasını istemiyoruz” diyerek bu firmanın yeniden değerlendirilmesini istedi. Hilal GÜDÜCÜ

03 Mart 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR