Kandıra'da sadece 1127 tane kaldı!

Kandıra’da manda yetiştiriciliğinin geliştirilmesi amacıyla önceki gün bir eğitim programı tertiplendi. Kocaeli Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliğ...

Kandıra’da manda yetiştiriciliğinin geliştirilmesi amacıyla önceki gün bir eğitim programı tertiplendi. Kocaeli Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği’nin il ve ilçe gıda, tarım ve hayvancılık müdürlükleri ile birlikte düzenlediği eğitim kapsamında manda yetiştiriciliğinin geliştirilmesi amacı ile hazırlanan ‘Siyah İnci” projesinin tanıtımı da yapıldı.

manda.jpg

MÜDÜRLER DE KATILDI

Proje kapsamında gerçekleşen eğitimde, azalmakta olan manda sayısını çoğaltabilmek ve ürün kalitesini istenilen seviyeye getirebilmek için verilen eğitim programı Yelkencioğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Programa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Ali Koç, Kandıra İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Basri Uslu, Birlik Başkanı Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Niyazi Yelkencioğlu ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cemil Gülfem katıldı.

 

MANDACILIK GELİŞECEK

Programın başında konuşan Niyazi Yelkencioğlu, “8 Birliğimiz sürekli büyüyor. Amacımız Kandıra bölgesinde kaybolmakta olan mandacılığı geliştirmek ve manda üreticilerine daha iyi hizmet verebilmek. Manda yoğurduyla bilinen Kandıra’yı daha popüler bir hale getirmek istiyoruz. Çünkü her bölgenin bir simgesi vardır. Kandıra’nın simgelerinden biri de manda yoğurdu. Bu ürünün ülke ve dünya çapındaki değerinin artması için tüm üreticilerin destek vermesi lazım” diye konuştu.

 

FAYDALI EĞİTİM

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Ali Koç da, eğitim çalışmalarının önemine dikkat çekti. Kırklareli Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde öğretim görevlisi olan Yrd. Doç. Dr. Bora Özarslan’ın verdiği eğitim programında dünyada ve Türkiye’de manda yetiştiriciliğinin genel yapısı, Türkiye'de manda üretimi, mandanın önemli verim özellikleri, manda sütü ve süt ürünlerinin kullanım alanları, manda sütünden elde edilen ürünler ve mandaların doğal yasam alanları hakkında üreticiye bilgi verildi.

 

KANDIRA’DA 1127 MANDA KALDI

Verilen eğitimde Kocaeli bölgesinde 6 binlerde olan manda sayının son dönemde bin 420’ye düştüğü, bunların da bin 127’sinin Kandıra’da olduğu açıklandı. Bu sayının artırılması için çalışmaların yapıldığının belirtildiği seminerde, yetiştiricilik yapan çiftçi ve dernek üyelerini bilinçlendirerek, manda yetiştiriciliğinin gelişiminin sağlanması ve manda ürünlerine olan talebi canlandırmanın temel gerekçeleri olduğu vurgulandı.

manda2.jpg

26 Haziran 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

çıçıv - gunaydın beyler eskiden yollardan mandalardan zor geçerdik.

Yanıtla . 0Beğen 26 Haziran 15:53
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR